in ,

“Hayaller Tahran değil, hayaller İzmir!”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, faaliyet raporlarına muhalefetten eleştiriler geldi. Başkan Soyer, “Biz İzmir’i yönetmekle görevlendirilmiş seçilmiş insanlar. Siz benim samimiyetime inanmazsanız bu şehri nasıl yöneteceğiz?” dedi

hayaller-tahran-degil-hayaller-izmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı ikinci oturumu Kültürpark 1 No’lu holde gerçekleşti. Toplantının açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Van’da yaşanan kaza sonucu 7, Siir’teki çatışmada 2 askerin şehit olduğunu hatırlatarak, şehitlere Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diledi. Başkan Soyer Seferihisar’da faaliyet gösteren önerge ile İztaşıt’ın birlikte konuşulmasına ve olmasını ilave etmesini oylamaya sundu.  Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü 2019 mali yılı kesin hesap ile taşınır mal kesin hesabı AK Parti ve MHP’li üyelerin “ret oyuna” karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

2019 YILI İZSU VE ESHOT

2019’da Büyükşehir’in bütçe geliri 4 milyar 929 milyon 640 bin 301 TL 76 kuruş oldu. Gider ise 5 milyar 845 milyon 209 bin 941 TL olarak gerçekleşti

İZSU 2019 yılı mali tablosunda kasasına 1 milyar 644 milyon 223 bin 171 lira 4 kuruş girerken, 1 milyar 848 milyon 416 bin 902 lira 55 kuruş da harcama gösterildi. ESHOT 2019 faaliyet raporunda bütçe geliri 1 milyar 3 milyon 428 bin 783 lira 81 kuruş olurken gideri ise 1 milyar 89 milyon 321 bin 501 lira 3 kuruş olarak açıklandı.

İzmir büyükşehir Belediyesi 2019 yılı faaliyet raporu ve kesin hesabı ile iştiraki ESHOT’un 2019 yılı faaliyet raporu ve kesin hesabı görüşmeleri yapıldı.

ÖRNEK BİR ÇALIŞMA’

İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “İçinde bulunduğumuz süreçte tüm dünyayı küresel ve ulusal boyutta etkileyen bir pandemi sürecini yaşamaktayız. Yetkililer tarafından mart ayında bilgilendirildiğimiz bu mücadelede sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız ve bürokratlarımız üstün performans göstermiş, halkımızın da katılımıyla örnek bir çalışmaya imza atmıştır. CHP Meclis gurubu adına sözcü olarak görüşlerimi paylaşacağım. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, misyonumuz seçimle halkın verdiği gücü eşit olarak tüm kentimize yansıtmaktır. İlkelerimiz dürüst, güvenilir, adil ve tarafsız olmak kamu yararı gözetmek, memnuniyet, hukuka ve etik değerlere saygı göstermek, değişime ve gelişime açık olmak, çözüm odaklılık ulusal ve uluslararası etkin tanıtım, insan haklarına saygılı refah seviyesi yüksek bir kurum olmaktır” diyerek, 2019 yılında belediye tarafından yapılan çalışmaları anlattı.

SOSYAL BİR ARAÇ’

Daha sonra sözü alan ESHOT CHP İdare Encümeni Raşit Dirim, “19. yüzyılın ikinci yarısında kentimiz bir belediye haline geldikten sonra çok çeşitli ulaşım araçları kentimizde kullanıldı. Teknoloji ilerledikçe yeni yeni olanaklar edineceğiz. ESHOT, belediyemiz kurulduktan sonra 1943’te çıkan özel bir kanunla hayata geçiyor. Deneyimleri ve gelenekleri olan bir kuruluş ona sahip çıkmak da hepimizin görevi. 5 bölgede 20 farklı hizmet bölgemiz var. Kurumumuzun personel yapısı şirket personeli olarak 3 bin 575 kişi toplam 4 bin 275 personelle hizmet veriyoruz. Kentimizde taşınan 530 milyon yolcunun yüzde 60’ı ESHOT ve İZULAŞ ile taşınıyor. Türkiye genelinde Ankara ve İstanbul’a baktığımızda deniz ulaşımının İzmir’de daha yoğun bir şekilde olduğunu görüyoruz. Toplu taşımanın sosyal bir araç olarak işletmesi ve kar amacı güdülmemesi gözüyle bakıyoruz. İlerleyen süreçte raylı sistem yatırımlarımız artacak ve tekerlekli taşıma oranı böylece daha da düşecektir” açıklamalarında bulundu.

Yaklaşık 15 ay önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyet raporlarını görüşürken ‘Geçmişte hatalar yapıldı ama umarız ki sizler bu hataları yapmazsınız’ mesajı verdiklerini söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Hepimizin saydığımız görevlerin dışında siyasetçi kimliğimiz de var. Bu görevleri icra ederken zaman zaman siyasetçi kimliğimizi bir kenara bırakıyoruz ama temel amacımız iktidara gelmektir. İktidara gelmek için halkın karşısına çıkıp birtakım vaatlerde bulunuruz. Vatandaş tercihini kullanır, sizi ya da bizleri iktidar yapar. 31 Mart seçimleri öncesinde Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığına talip oldu ve birtakım vaatlerde bulundu. İzmirli hemşehrilerimiz oyunu kullandı; sizleri iktidar yaptı bizleri muhalefette görevlendirdi. Bu vaatler öylesine verilmiş vaatler mi yoksa İzmir’de temel sorunlara değinilerek verilen vaatler mi? Meseleye ilk baktığımızda İzmir’de temel sorunlara değinen vaatler olduğunu gördük. İkinci olarak da bu vaatlerde ne kadar samimiyiz? Soyer, İzmir’e ilişkin sorun odaklı birtakım vaatler verdi. Verdiği vaatleri bir belediyenin elinde sihirli değnek olsa bile bir yıl içinde gerçekleştirmek mümkün değil ama biz samimiyet değerlendirmesi yapıyoruz. Bir yılda bunların tamamlanmasının mümkün olmadığının farkındayız ama samimi olsaydı bu bir yılda bu vaatler için adım atılması gerekiyordu. ‘Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır’ gibi bir söz vardır ancak burada bu sözün ‘Yapmadıklarımız yapmayacaklarımızın teminatıdır’ gibi bir söze evrilmesi mümkün” dedi.

ALAY ETMEYİN’ ÇIKIŞI!

Alsancak Otopark’ına ilişkin faaliyet raporu rakamlarına baktığımızda aynı fotoğraf 2018 yılı faaliyet raporunda da var” diyerek sözlerine devam eden Hızal, “İzmirli’nin aklıyla alay etmeyin demiştik. Sorun burada aklıyla alay edilende değil, akılla alay edende. Şu fotoğraf bile İzmir’in aklıyla alay edildiğinin göstergesidir. Ana binamızda depremsel anlamda yaşanan sorunları hepimiz biliyoruz. B u yapının değiştirilmesi ya da güçlendirilmesi konusunda adımlar atılması gerektiğini defalarca söyledik ama yapılmadı. Bir hizmet binası yapılmaya başlandı şu anda o inşaat durdu. Hem oradaki insanlar için tehlike arz ediyor hem de akıbetinin ne olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

RAKAMLARLA OYNANMIŞ’

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yönetimin tarım ve hayvancılığa verilen öneme ilişkin eleştirilerde de bulunan Hızal, “Tarım ve hayvancılığa fazlasıyla destek veren bir yönetim anlayışı var ama bir yıl içinde mezbaha yapılmamış. 2 buçuk milyon yeşil alan kazandırılacağı söylenmiş ama ne yapılmış kocaman bir hiç. Günlük faaliyetlerden hiç söz etmiyorum. 1 metrekare dahi yeni yeşil alan oluşturulamamış. Temiz enerjiden, güneş enerji santrallerinden bahsedilmiş. Faaliyet raporunda 2 milyon 200 bin kilowatt saat… Burada yapılan tek şey rakamlarla oynamak. Bu rakamın karşılığı biyoenerji santralinden elde ettiğinizin sadece 20’de biri. Bu da ayda 40 ila 50 bin lira gibi bir enerji elde edersiniz. Yapılan tek şey burada rakamlarla oynanmış ve sorun çözülmüş hissi verilmiş. Ne kadar samimi olunduğu buradan belli oluyor” dedi.

ÇÖP SORUNU BİTMEDİ’
AK Partili Hızal İzmir’de süregelen çöp sorunun çözüme kavuşmadığına dikkat çekerek, “Harmandalı’da çöpü biyoenerji çevrilmek için tesis bitirildiği açıklandı. Bu tesisin açılmış olması ki kaldı ki büyük bir bölümü önceki yönetim döneminde yapıldı. Yüzde 80’nine yakınını Sayın Aziz Kocaoğlu döneminde yapıldı. Sizlere sadece açılışını yapmak kaldı. Buna rağmen çöp sorunu kalktı mı, hayır kalkmadı. Çeşme, Seferihisar Foça, Kınık Ödemiş’te çöp sorunu var mı var. Harmandalı’da koku sorunu ortadan kalktı mı, hayır. Hala kokusu var. Bir de buna ilçe belediyelerinin çöp toplama ile ilgili zafiyeti girince sorunlar büyüyor. Tarım ve üreticiye destek vereceğini iddia eden başkana soruyorum, Mezbaha yapılmış mı, yapılmamış” dedi.

DEPREME HAZIR DEĞİL!’
İzmir’in depreme hazır olmadığına dikkat çeken Hızal, “İzmir yaşanası bir kent olmaktan maalesef her geçen gün çıkılıyor. Bu konular İzmir’in en önemli konularındandır. Planlama, kentsel dönüşüm ve deprem gerçeğidir. Hepimiz bu gerçeği görüyoruz ve biliyoruz. Gerek İzmir’de gerek çevremizde meydana gelen depremde İzmirliler ciddi korkular yaşıyoruz. Sayın Soyer İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depreme hazır olduğunu söyledi. Bu şehir ne kadar hazır ki Büyükşehir hazır olsun. Önce şehir hazır olacak ki Büyükşehir hazır olsun. Bu yapıların tamamını İzmir Büyükşehir mi dönüştürülecek, hayır. Ama Büyükşehir’e yetki verilmiş, Toplam 7 alanda dönüşüm yetkisi verilmiş. 10 yıl içerisinde 30 bin bugüne kadar ticari alanlarla birlikte bindir. Bunun dışında kocaman bir sıfırdır. Kentsel dönüşüm, planlama yapılamıyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri plansız semin olarak plansız. Buyurun size kentsel dönüşüm! Kentsel dönüşümle ilgili binanın sorunu ilk olarak çözün. Maalesef binayla ilgili çok ciddi sorunlar var” dedi.

O ETLER ARDAHAN’DAN!”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarımı destekleme faaliyetlerini de eleştiren AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Sadece bir kooperatifin geliştirmesine yönelik bir anlayışları var. Bunu ilerleyen süreçte daha detaylı anlatacağız. Ramazan ayında yine sayın başkanın o meşhur günlüklerinde dile getirilen bir husus vardı. İzmir’de Ödemiş, Bayındır, Beydağ ve Kiraz var. Bu kavurmaları yapmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi etleri Ardahan’dan almış. Gerekçe ne mi? Ben de bilmiyorum. Hani İzmir Büyükşehir Belediyesi tarım ve hayvancılığa önem veriyordu?” diye konuştu.

SOYER SINIFTA KALDI”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeterli performansı göstermediğini kaydeden Hızal, “Bu hedefleri siz koydunuz, biz koymadık. Sonuçları ortada! Bu sonuçları sizlerin hazırladığı kitapçıklardan okuyoruz. Az önce Nilay Hanım toz pembe bir tablo ortaya koydu. Günlük faaliyetlerden bahsetti biz ise sorunlardan bahsediyoruz ve bu sorunların ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Aslında notu kendi kendinize verdiniz. Maalesef bu notlarda sayın başkan ve belediye bu yıl sınıfı geçemedi. Sağdan soldan yukarıdan aşağıdan baktık, kanaat notu kullanabilir mi dedik ama kurtarmadı. Maalesef sınıfı geçemedi. Bir belediye 2 şekilde gündeme gelir. Bir; yeni belediye başkanı olduysa bu sorunları gördüğünü söylüyorsa çizmeleri giyer sokağa çıkar, ister makam aracıyla çıkar ister bisikletiyle, ister seyyar makam dediği ama bizim kullandığını çok görmediğimiz seyyar makamla çıkar ve bu faaliyetleri hayata geçirmek için çaba sarf eder, kurumu şehri Türkiye gündemine taşır. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi ve başkanı bu yöntemi benimseyerek değil başka şekillerde gündeme geldi. Ne oldu? Bir gün Kıbrıs ile ilgili bir yorum yaptı, sonrasında hayır ben önceden söylemiştim dedi. Sonra yakın zamanda söylendiği ortaya çıktı, gündem oldu. Bir gün çıktı üstü açık bir araçla daha önce hiç gitmediği bilmediği bir sokaktan geçerken nerede olduğunu çevresindekilere sordu gündem oldu. Bir gün Çav Bella benim üzerime yapıştı dedi, Çav Bella ile gündem oldu. İzmir parası ve bayrağı söylemleriyle gündem oldu. Artık İzmir’in sorunlarının ortadan kaldırılması ile gündem olmasını istiyoruz. İzmir’de belediyecilik anlamında 1 yıl maalesef böyle geçti. Performans faaliyetler ortada. Umarım önümüzdeki dönemlerde samimi eleştirilerimizi sizlerde kabul edersiniz ve bu eleştiriler doğrultusunda İzmir’de daha doğru işler yapılması için çaba sarf edersiniz. Tüm olumsuzluklara rağmen belediye çalışanlarının gerek pandemi öncesi gerek sonrası şehrin menfaati için ellerinden geleni yaptıklarını düşünüyorum. Gerek İzmir Büyükşehir Belediyesi faaliyet raporuna gerek kesin hesap cetveline AK Parti Grubu olarak olumsuz yönde oy kullanacağımızı bildiriyoruz” dedi.

OLUMSUZ OY KULLANACAĞIZ’

MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin “Özgür Bey’in yaptığı konuşmalara faaliyet raporuyla ilgili eleştirilerine katılıyorum. Salgın sürecinde kamu kurum ve kuruluşları gayret sarf etti. 1,5 yılı aşkın bir süredir başkan ve ekibi göreve geleli. İzmir’de çok önemli sorunlar var, trafik sorunları var Özgür Bey de belirtti kentsel dönüşüm, altyapı, kanalizasyon sorunu var. Bu projelerin sorunların önceliklerini belirleyerek bunların bu süreçte giderilmesini bekliyoruz. Homeros bulvarının devamı ayakkabıcılar sitesine çıkacak tünelin inşaatı durmuş durumda. Depremle ilgili master planı hazırlanmadı deprem komisyonu kuruldu ama afete yönelik bir çalışma yapılmadı. Bu salgın da beklenmedik bir afet. Deprem belli kentlerimizde oluyor sel baskını olabiliyor. En azından bunlara Büyükşehir olarak hazır olmalıyız. Ben de faaliyet raporunun belediyemize İzmirlimize hayırlı olmasını diliyorum inşallah önümüzdeki yıllarda vaat edilen projelerin daha fazlasının gerçekleştiğini görürüz. Cumhur İttifakı olarak faaliyet raporuna olumlu oy kullanmayacağımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

SAMİMİYETLE ÇALIŞTI’
İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç ise, “İzmir Büyükşehir Belediyesi de gerek stratejik plan gerek performans raporları doğrultusunda bütün projelere gücünün yettiği oranda çaba sarf etmiştir. Salgın sonucu çalışmalar farklı kesintiye uğramış bu esnada İzmir Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyelerimiz üzerine düşen görevleri samimiyetle yerine getirdi. Biz İYİ Parti olarak faaliyet raporuna olumlu oy kullanacağımızı belirtiyoruz” dedi.

MECLİS’TE GERGİN ANLAR…
AK Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan ile Büyükşehir Belediye Başkanvekili ve CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu arasında kısa süreli tartışma yaşandı. AK Partili Çalışkan, belediyenin kesin hesabına eleştirilerini sıralarken konuşmasının uzun sürdüğü iddiasıyla araya giren Başkanvekili Özuslu, Çalışkan’a konuşmasının kısa sürede bitirmesini söyledi.
Özuslu, Çalışkan’a konuşmasının çok uzun sürdüğünü ve konuşmayı toparlamasını söyledi. Çalışkan ise bu duruma itiraz ederek, “Milyarların harcandığı bir belediyeyle ilgili tabi ki konuşacağım. Eğer sizin şeffaflık anlayışınız buysa bir daha şeffaflık konusuna değinmeyin” dedi. Bunun üzerine Özuslu, “Sizi süre hakkınız kadar tabi ki konuşturacağım ama şöyle bir keyfiyet yok. Grup adına Özgür Bey’i 1 saat sabırla dinledik” ifadelerini kullandı. Çalışkan ise, “Ben sıradan bir meclis üyesi olarak değil Plan ve Bütçe Komisyonu meclis üyesi olarak konuşuyorum. Benim gruptaki arkadaşlarım benim konuşmam için kendi sürelerinden feragat edecektir” dedi.
Özuslu da, “Değerli arkadaşlar polemik istemiyorum, kimseye hiçbir kısıt koymadım. Ama üyeler adına süresiz şekilde gidersek bu işin içinden çıkamayız. Hak süre 10 dakikadır. Bunu tartışmayacağım konuşmanızı lütfen bu süre çerçevesinde tamamlayın lütfen” diye konuştu.
Özuslu’nun uyarısının ardından konuşmasına devam eden Çalışkan, “Sayın başkan sizi memnun edecekse konuşmayayım. Belediyenin milyarlarca harcadığı parayı nerede anlatacağım? Mecliste konuşmazsam nerede konuşacağım? Dışarıda mı konuşayım? Müsaade ederseniz ben istediğim kadar konuşayım. Şeffaflık anlayışınız buysa ben başka bir şey demiyorum” dedi. Tartışma bir süre devam etti. Çalışkan Özuslu’nun süre uyarılarına rağmen konuşmasına devam etti. Özuslu, konuşmanız 20 dakikaya yaklaştı, lütfen” dedi. Çalışkan ise, “Söylediklerimden mi rahatsız oldunuz” yanıtını verince Özuslu, “Benim rahatsız olduğum sizin söyledikleriniz değil, tavrınız. Diğer meclis üyelerinin hakkına giriyorsunuz” dedi.

BATUR’DAN TEŞEKKÜR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı ilk oturumunda onaylanan Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadolu, Saygı, Mehmet Akif, Ulubatlı, Yirmialtı Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur ve Cengiz Topel Mahallerini kapsayan, Gültepe İmar Planı’na ilişkin teşekkür konuşması yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise, şu açıklamalarda bulundu: “Konak’ın kalbi olan bir yerde 300 hektar alanı içine alan imar planı çalışması bu meclis tarafından onandı. İlk göreve başladığımızda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’e bu kentin geleceği için özellikle çevre ve görsel kirliliğin ortadan kaldırılacağı talebini ilettiğimde gerçekten çok hızlı bir reaksiyon verdi ve bunun onaylanması konusunda gerekli hassasiyeti gösterdi. Kentin önünü açacak bu kararda hassasiyetle davrandıkları için 14 mahalle adına teşekkür ediyorum. Özellikle faaliyet raporunda da siyasi parti gruplarının eleştirileri olacaktır. Yapılan bir yıllık hizmetlerin değerlendirmesi konusunda yapılan bir çalışmadır. Özellikle mart ayından beri bütün dünyanın mücadele ettiği bir felaketi yaşıyoruz. Bu pandemi sürecinde İBB başta başkan olmak üzere bütün bürokrasi ile sahada ve alanda Konak ilçesi olarak tam bir uyum içinde çalıştık. Bu konuda başkanımıza yeniden teşekkür ediyoruz. Bu süreçte 3.5 sene daha var. Biraz tolerans göstermek lazım. Özellikle başkanlarımız projelerin hayata geçirilmesi konusunda ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.”

BOZTEPE: EŞ BAŞKAN GİBİ…

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe de oturuma söz aldı. Boztepe, “Kitapçığa baktığımızda hayaller Paris, Viyana, gerçekler Peru, Şam! Bizim Tire Süt Projesi adı altında 2012 yılından beri çok başarılı bir şekilde yürüyen Süt Kuzusu Projemiz var. Sayın Aziz Kocaoğlu döneminde başladı ve devam ediyor. Şu elimdeki süt Balıkesir’de paketlenen süt! Bu da daha önce İzmir’de Pınar Süt tarafından paketleniyordu. Birisini Tire Süt diğerini Balıkesir’de iflasını isteyen biri üretiyor. Bir kısmını Köy Koop dağıtıyor. Köy-Koop’un başında kim var. Sayın belediye başkanımızın saygıdeğer eşi eş başkan gibi çalışan Neptün Soyer hanım var. Bu süt üreticiden değil sanayiciden alınıyor. Belediyeye bu şekilde vermesinin imkanı yok. Bu süt belediyemize 90 milyona çıkmayan bir rakama geliyor. Tire Süt 4. 25 kuruşa, Köy-Koop 4.91 kuruşa mal ediyor. Köy-Koop’un dağıtımını kim yapıyor? Personel, araçların giderini kim karşılıyor? Hepsini İzmir Büyükşehir Belediyesi karşılıyor. Süt Kuzu Projesi’nde lütfen İzmir’deki üreticilerden alalım. Bergama’daki sütlerin kesildiğini biliyoruz” dedi.

Boztepe diğer konularda da eleştirilerini sürdürdü ve “Kültürpark’a pazar yeri açtınız. Buraya Pagos gibi pazar açmak akıl karı mı? Bunun dışında da yaptığınız başka bir şey yok. Bizim Çiğli’de üst geçit var, hala yapılamadı. Tramvay konusunda hükümete, yerel yönetimlere teşekkür ediyorum. Opera binasında konuşulanlar oldu. Benim evimin yanında olduğu için toz ve topraktan çok şikayetçi oldum. Deprem bölgesiyiz. Kuzey bölümünde sebze hali düşünmüşsünüz ama Çiğli’de yaparsanız çok daha iyi olur. Karakılçık için çok konuştunuz. Ama reklama tohumdan daha fazla para gitti. Bakkalım Projesi var. İzmir için çok büyük bir proje değil. Sizin daha önce Seferihisar’da yapmaya çalıştığınız projelerde olurdu ama Büyükşehir’de olmaz. Geçmişte 10 yıl belediye başkanlığı yaptınız. Sattığınız yerlere girmeyeceğim ama girdiğiniz hiçbir işinizi bitirmemişsiniz. Bu sizin 3’üncü döneminiz. İlkokul, ortaokul ve lise olarak düşünürsek sizin iyi bir Anadolu lisesine girebileceğinizi düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

SAMİMİYETİME İNANMAZSANIZ’

Faaliyet raporu eleştirilerinin ardından kürsüye gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, konuşmalara yanıt verdi. Muhalefet tarafından yapılan ‘samimiyet’ açıklamalarına cevap veren Soyer, “Samimiyetsizlikten bahsettiler. Çok iyi biliyoruz ki performans üzerinden test yapmak lazım. Eğer performans üzerinden konuşmuyorsanız o zaman bu siyasetin dili ve kültürü hayır getirmiyor. Biz İzmir’i yönetmekle görevlendirilmiş seçilmiş insanlar. Siz benim samimiyetime inanmazsanız bu şehri nasıl yöneteceğiz? Çünkü ben sizin de belediye başkanıyım. Ama siz benim samimiyetime inanmazsanız geçmiş olsun. Biz birbirimize güveneceğiz, seveceğiz ve sayacağız. Samimiyetin ilk şart olduğunu söyledim. Samimiyetin olmazsa olması birbirimize yalan söylemeyeceğiz. Hüsnü Bey, ‘Sanayiden süt alıyorsunuz’ dedi, doğru değil. Ben bildiğini biliyorum ama neden böyle söylüyor Samimiyet, yurtseverlik, dini inançlar, milliyetçiliğin eşit olduğuna inanacağız. Hiçbirimizin bu memleketi birbirimizden daha fazla sevdiğini bilemeyiz” dedi.

TEK TEK ANLATTI…

Seçim vaatlerimiz sayıldı” diyerek sözlerine devam eden Soyer, “Masal evlerinin 3 tanesi açıldı. Gümüşpala yapım ihalesi yapılıyor… 20 tane vaadimiz vardı 9’u yürüyor. Alsancak katlı otoparkı ile ilgili kullanılan fotoğraflardan bahsetti. 2018’de yapılacağından bahsedilmiş, 2019’da tamamlandı denilerek konmuş, ne var bunda? Mikroskopla incelerseniz yüzlerce sayfalık şeyde onu görür ve yakalarsınız. Zeytinlik binası ile ilgili yüklenici firma feshedilmiş. Harmandalı ile ilgili yüzde 98’i Aziz Bey döneminde yapıldı denildi. Elektrik enerjisi için 70 kilometre gaz ve boru hattı yerleştirildi. Bu dönemde bahsedilmedi ama tıbbi atık sterilizasyon tesisi 16 Mart’ta tamamlandı, hizmete açılacak. Çöp meselesi ile ilgili dört ayrı noktada atık bertaraf tesisi kurma kararı aldık. Ödemiş’tekinin yüzde 80’i tamamlandı kısa bir süre sonra açılışı gerçekleşecek. Bergama’daki da yapımı devam eden bir tesisimiz var. Güney 2 Kastı Entegre tesisinin de ihalesi gerçekleştirildi. Sonuç olarak biz bu tesisleri önemsiyoruz. Sadece Harmandalı tesisi çok ciddi bir yenilenebilir enerji üretiyor. Yap işler ve devret yöntemiyle ayrıca belediyemize de kar sağlayan bir proje oldu. Bütün kentin çöpü oraya gidiyor. Aslında problem burada. Bu nedenle 4 ayrı tesis hayata geçireceğiz ve bunları da önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz. Elimizde 16 tane çöp transfer istasyonu var. Yapılması planlanan 3 ayrı istasyon daha var. Kınık tamamlanmış durumda, Ödemiş devam ediyor ve Tire için de izin almaya çalışıyoruz” diye konuştu.

REVİZYON ONAYLANMIŞ’

Kente yeşil alan kazandırma ve kentsel dönüşüm çalışmaları sürdürdüklerini belirten Başkan Soyer, “Vaatlerimiz içinde olan Behçet Uz Rekreasyon alanının ihalesi yapıldı. İhale bedeli 155 milyon 560 bin lira. 500 gün içinde tamamlanacak. Portakal Vadisi’nde de sözleşme sağlandı. 2 milyon 500 bin metrekarelik yeşil alan kazandırılması bir hayal değil. Adım adım gerçekleştiriyoruz. Park çalışmalarımız da var. Bornova’da ikinci etap 100 bin metrekarelik, Buca’da 38 bin metrekarelik. Toplam 748 bin metrekarelik yeşil alan ve ağaçlandırma çalışmamız yürüyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili 2020 yılında 619 adet hak sahibimize teslim edilmeye hazır haline getirdik. 4 bin 925 adet konut ihaleye hazır hale getirildi. Bugün Örnekköy dönüşüm alanı ikinci etap ihalesi gerçekleşti 4 bin 925 konut başlayacak. ‘Dönüşüm dairesi bütçesi neden düşük’ diye soruldu. Şunu söylemek lazım 4925 konutun ihale bedeli 2 milyar lira. Bizim kentsel dönüşüm dairesine koyduğumuz7 milyonla bu dönüşüm olmayacak tabi ki…O finansmanı yaratacaksınız. Kaldı ki bizim başka fikirlerimiz de var. Ocak ayında Washington’da yaptığımız görüşmede bize destek olup finansman kaynağı olabileceklerini söylediler. Biz ihale şartnamemize koymanın yolunu arayacağız. ‘Kentimizin planı yok’ denildi. Kentimizin 5 binlik planlarının yüzde 82’sinin planları onaylanmış durumda ve var. 100 binlikler bakanlık tarafından yapıldı, 25 binlikleri belediyemiz yaptı ve onayladı. 100 binlik planlarla ilgili yaptığımız itiraz süreçleri tamamlandı. Onlar bu revizyonu onayladıklarında da süreç tamamlanmış olacak. Aldığımız bilgiye göre bu hafta revizyon plan onaylanmış” açıklamalarında bulundu.

PARİS ÖRNEĞİ VERDİ

Dünyanın neresine gitseniz ulaşım sorunu var” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Soyer, ulaşımda yaptıkları yatırımları şu sözlerle anlattı: “10 Mart 2020’de İzmir’de toplu ulaşım kullanan 1 milyon 950 bin kişi var. Bu pandemi sürecinde çok aşağıya indi hala da 900 binlerde. Vatandaş şu anda özel aracını kullanıyor. Bizler de tarife seferlerimizi değiştirmeyip aynı kapasitede kullandığımız için trafik inanılmaz derecede sıkıştı. Bisiklet yolları için de eleştiriler oldu. Paris Belediyesi, toplu ulaşım yerine bisiklet kullanmayı taahhüt eden vatandaşlarına 400 Euro nakit veriyor. Çünkü aynı dertten onlar mustarip. O nedenle bisiklet ve yaya ulaşımını özendirmeye çalışıyorlar. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Şu anda 67 kilometre bisiklet yolumuz var bunu 110 kilometreye çıkaracağız. Başka çaremiz yok. Bisiklet sadece bir spor aracı değil dünyanın her yerinde ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Yeni bir feribot aldık. Deniz ulaşımını artıracak bir feribot daha alacağız. Deniz taksi ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Ay sonunda midilli seferlerimiz de başlayacağız. Toplam 83 otobüs almışız. 304 otobüsün de ihale süreçleri tamamlandı, sözleşme aşamasına geldik. Elektrikli otobüslerle ilgili arayışımız devam ediyor. Teknik şartnamelerimiz tamamlandı, devam edeceğiz. Narlıdere metrosunu pandemiye rağmen durdurmadık tam tersine bu süreçte uluslararası finans kuruluşlarından kredi alabildik. Söz verdiğimiz tarihte açılacak. Ardından Çiğli tramvayı için ihale çıkıyoruz. Buca metrosu ile ilgili de ihale sürecine devam ediyoruz.”

Bazı ilçelere yatırım yapılmıyor eleştirilerine yanıt veren Başkan Soyer, “Otopark konusunda, Bergama, Kınık Aliağa ve kirazdan bize ortak proje teklifi gelmesi lazım. Şu kadarını biz şu kadarını siz üstlenin demeleri lazım. Bunula ilgili bir talep kendilerinden gelmedi. Talep gelmeden biz çalışma yapamayız. Çünkü ne ihtiyaç olduğunu onlar daha iyi biliyorlar” diye konuştu.

ARDAHAN’ YANITI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ardahan’dan et almasıyla ilgili konuşan Başkan Soyer, “Kavurma örneği Türkiye’de örnek bir davranışla 22 tonu Kemalpaşa Halilbeyli’den, 19 tonu Ardahan’dan aldık. İzmir’deki hayvan besiciliği süt besiciliği üzerine kurulu. Bunların kesimi doğru değil. Üretime için daha önemli küçükbaş hayvancılığa teşvik etmek istiyoruz. Bizim coğrafya buna daha uygun. Ardahan’dan kişisel bir durum söz konusudur. Orada kadın kooperatifleri yapıyor. İzmir’in ışığını Ardahan’a kadar götürdük. Bir de meseleye o gözle bakın. Hayvan dağıtımında bir azalma olduğu doğrudur. Hayvan sağlıklarıyla ilgili bir sorun vardı. Karantina uygulanıyordu” dedi.

BEN DE SORGULARIM’

AK Partili Meclis üyesi Hüsnü Boztepe’nin, KÖY-KOP Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer’in “Eşbaşkan diye gibi çalışıyor sözlerine cevap veren Başkan Soyer, “Benim eşim ne keçisi ne de hayvanı var. Ne de satıyor. Sadece huzur hakkı almıyor demek yeterli değildir. ‘Eş başkan gibi çalışıyor’ derseniz haksızlık edersiniz. O zaman ben de sizin samimiyetinizi sorgularım. Bu yakışık almaz. Biz bir UHD çalışma yürütüyoruz. Ne Pınar ne de Balıkesir’e paketleme yaptırmak istemiyoruz. Bunun çalışmasını yapıyoruz. Ama şunu söyleyeyim, tek bir çocuğumuzun sağlığıyla ilgili bir sorun yaşamadık. Benim konutunun adı Şato diye geçiyor evet. Adı onlarca yıl önce verilmiş, üç oda bir salon. Yapmayın arkadaşlar. Bu da doğru değil. Burada büyük bir salon vardı. Arkadaşlarla düşündük taşındık buraya bir dijital bir kütüphane yapma kararı verdik. Çünkü gençlerden büyük bir talep geldi.

Konuşmasına devam eden Soyer, “Hükümetin her konuda bize destek olduğu söylendi. Çok doğru değil. Elektrik fabrikası mesela. Mazbatayı aldıktan 1 hafta sonra ihalesine girdik ve 35 milyonla ihale bizde kaldı. Ama vermediler ki ihaleye giren başka biri de yoktu. Meseleyi ilgili bakanımıza ve Sayın cumhurbaşkanı2na arz ettik. İzmir2in sembolik yapısı o. Biz burada bir gençlik fabrikası kurmak ve restore etmek istiyoruz. Ben devletin para vermesini beklerdim ama onlar ihaleyi bile vermediler. İhaleye kamu kurumu giremez dediler. İzmir’de bugün çok önemli bir şey yaptık. Narlıdere metrosunun ilk rayının kaynağını yaptık. Devletin tek bir metre katkısı yok. Pandemiye ve her türlü zorluğa rağmen bunu yaptık. Arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Yürüyoruz daha da yürüyeceğiz. Hayaller Tahran değil, hayaller İzmir. Unutmayın çare sizlersiniz. Daha güzel bir kent iyi insanların dayanışmasıyla kurulur. Tüm samimiyetimle söylüyorum ki, emeğinize ve güveninize layık olmak için canla başla çalışmayı sürdüreceğim ve hep birlikte İzmir’i dünya coğrafyasında hak ettiği yere taşıyacağız” dedi.

Soyer, bugün çok güzel bir haber alındığını konuşmasına ekleyerek, Fitchp Rating belediyemizin kredi notunun AAA olarak devam ettiğini açıkladı.

Yağmur Gülü

deprem-uyarisi

İzmir’de 4.1 büyüklüğünde deprem

otizm-eylem-plani-luks-degil-ihtiyac

Otizm Eylem Planı lüks değil, ihtiyaç…