1-7 Haziran tarihleri arasında kutlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslarda elde edilen çeşitli el sanatları ve yöresel ürünlerden oluşan yılsonu sergisinin açılışı Vali Hayrettin Çiçek ve eşi Berna Çiçek, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Karabulut, İl Emniyet Müdürü Gökalp Şener, İl Jandarma Komutanı Ramazan Yiğit, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uzantı, kurum müdürleri, usta öğreticiler ve kursiyerlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılış öncesi öğrencilerin hazırladığı folklor ve Kafkas halk dansları gösterisi ile müzik dinletisi sunuldu. Okuma-yazma kurslarına katılarak birinci kademe kursu başarı ile tamamlayan vatandaşlara belgeleri verildi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Osmanlı eseri Harar UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Osmanlı eseri Harar

Vali Hayrettin Çiçek daha sonra, eşi Berna Çiçek ve beraberindekilerle birlikte Halk Eğitim Merkezleri kurslarında elde edilen çeşitli el sanatları ve yöresel ürünlerin sergilendiği stantları gezdi. Ürünlerin hepsinin büyük anlam ve değer taşıdığını belirten Vali Çiçek, Halk Eğitim yetkililerine, usta öğreticilere ve kursiyerlere teşekkür etti.

Vali Çiçek ayrıca, Hayat Boyu Öğrenme Programı'nın özellikle kırsal nüfusun fazla olduğu yerleşim birimlerinde daha çok önemsendiğini, kırsaldaki yetişkinlerin halk eğitim kursları vasıtasıyla ileri yaşlarına rağmen kendilerini geliştirmelerine olanak sağlaması açısından oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Kaynak: İHA