Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:
- Destekleme Amacı: Halk elinde küçükbaş hayvan ıslahı ülkesel projesinde yetiştirilen damızlık koç ve tekelerin taban sürülere yayılması, verim kayıtları tutulan, uzun çalışmalar sonucunda elde edilmiş damızlık vasıflı hayvanların erken kesime gitmesinin önlenmesi amaçlanmaktadır.
- Destekleme Tutarı: Bakanlıkça kurulan koç teke merkezlerinden damızlık koç ve teke satın alan yetiştiricilere hayvan başına 2 bin TL destekleme ödemesi yapılacaktır.

Türkiye, Oruç Reis ile Somali'de doğalgaz ve petrol arayacak Türkiye, Oruç Reis ile Somali'de doğalgaz ve petrol arayacak

 Desteklemeden Yararlanma Şartları

Destek ödemesinden yararlanmak isteyenlerin sağlaması gereken şartlar ise şu şekilde sıralandı:
1. Hayvan Kayıtları: Desteklemeden yararlanacak koç ve tekelerin küpelenmiş ve TÜRKVET'te kayıtlı olması gerekmektedir.
2. Hayvan Sahipliği:Koç veya teke alacak yetiştiricinin alacağı koç/teke ile aynı ırkta (saf-melez) en az 25 baş dişi hayvana sahip olması gerekmektedir.
3. İşletme Kayıtları:Yetiştiricilerin talepte bulunacakları işletmenin 1/1/2023 tarihinden önce TÜRKVET'te kayıt altına alınmış ve aktif olması gerekmektedir.
4. Damızlık Alımı: Yetiştiriciler, Damızlık Koç Teke Merkezlerinde ıslah programlarının elit sürülerinden alınarak yetiştirilen veya doğrudan elit sürü işletmelerinde yetiştirilen damızlık koç ve tekelerden satın alabilecektir.
5.Hayvan Sayısı: Yetiştiriciler, hayvan sayıları dikkate alınarak koç veya teke sayısı 50 baş anaç hayvana 1 baş koç veya teke olacak şekilde, en fazla 5 baş koç veya teke desteklemesi için talepte bulunabilecektir.

 Başvuru Bilgileri

Destek başvuruları, 31 Temmuz 2024 tarihine kadar İl/İlçe müdürlüklerine yapılacaktır. Bu destekleme ödemesi, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmek ve verimli damızlık hayvanların korunmasını sağlamak amacıyla önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.

Kaynak: İHA