Nihat AK/EGE TELGRAF- 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin şampiyonu Cumhuriyet Halk Partisi oldu. CHP hem belediye sayısını hem de oy oranını artırdı. Genel seçimlerde tek başına iktidar olma hedefine odaklanan CHP, sokak hayvanlarına yönelik çalışmalar için seçilen başkanlarını bir genelgeyle uyardı. İki genel başkan yardımcısı tarafından imzalanan belge hayvanseverler için umut oldu. 

‘HEPSİNDEN BEKLİYORUZ’

Herkesin aynı hassasiyeti göstermesi gerektiğine dikkati çeken İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Selim Özkan, “Yerel seçimlerin öncesinde bizi ziyaret eden belediye başkan aday adaylarına hassasiyetlerimizi anlattık. Resmi olarak tüm partilerin belediye başkan adaylarına talep dosyamızı ilettik. Veteriner hekimlerimiz toplum sağlığının garantörleridir. Meslektaşlarımızın kendi işlerini günün şartlarına göre en üst düzeyde yapabilmeleri için gerekli ortamın sağlanmasını istedik. Başkan seçilmeleri halinde veterinerlik hizmetlerinin toplumun hak ettiği düzeye çıkarılmasını talep ettik. Toplum sağlığı ve can dostlarımızın siyaset üstü olduğuna dikkati çektik. Bu çalışmamız konusunda Türk Veteriner Hekimleri Birliği’ni de bilgilendirdik. Çalışmamız hedefine ulaşmış ki Cumhuriyet Halk Partisi bir genelge ile belediye başkanlarını uyardı. Göreve gelen diğer partili belediye başkanlarının da aynı hassasiyeti göstermesini arzu ederiz” dedi.  

Yüzde yüz doluluk oranına ulaşan barajda su tahliyesi Yüzde yüz doluluk oranına ulaşan barajda su tahliyesi

‘TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYUN’

Veterinerlik hizmetlerin artarak devam edeceği umudunu taşıdıklarını belirten Başkan Özkan, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem Belediye Başkanı Tunç Soyer ile önemli çalışmalar yaptık. Kısırlaştırma protokolümüzün gereğini yerine getirdik. Hayvan hastanesinin kurdelesini birlikte kestik. Meslektaşlarımızın özlük hakları ve çalışma ortamlarının iyileştirilmesinde iş birliği yaptık. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın Karşıyaka Belediye Başkanlığı dönemindeki veterinerlik hizmetlerini biliyoruz. Sayın Tugay ile Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı döneminde bir toplantı yaptık. Mevcut tablo ve olması gerekenler konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Kendisi de doktor olan Başkan Tugay, veteriner hekimlerimizi ve hayvan sağlığı alanında çalışanları anlayabilecek bir kapasiteye sahip. CHP’nin bir genel başkan yardımcısı ve bir genel sekreterinin imzasını taşıyan genelge konusunda titiz bir çalışma yapacağını düşünüyoruz. Başkan Soyer döneminde ivmelenen veterinerlik hizmetleri, Başkan Tugay döneminde de daha üst seviyelere taşınacaktır. Eksikler konusunda da kendisini bilgilendirme görevini seve seve yaparız. Can dostlar için taş üstüne taş koyana teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. 

YENİ BİR DÖNEM

Belediye Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurhan İşler, veteriner halk sağlığı hizmetlerinin bir süredir görmezden gelindiği ve değersizleştirildiğini savundu. İşler, “Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Selin Sayek Böke imzalı genelgede, büyükşehir belediyelerinde veteriner halk sağlığı daire başkanlıkları, diğer belediyelerde de veteriner işleri müdürlükleri kurularak, görevlendirilecek daire başkanı ve müdürlerin veteriner hekimlerden atanması, bizde uzun zamandır görmezden gelinen ve değersizleştirilen bu hizmetlerin yürütülmesinde yeni bir dönemin başlayacağı inancını uyandırdı. Bugüne kadar genellikle palyatif politikalarla yürütülen veteriner halk sağlığı hizmetleri amacına ulaşmakta yetersiz kaldı. Zoonozlar (hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar) mücadelesinde etkin olmayan çalışmalar, sağlık sistemi üzerine ciddi yükler bindirmekte, işgücü ve ekonomik kayıplara neden olmakta, her şeyden önemlisi ülkemizi bir 3. dünya ülkesi görüntüsüne boğmaktaydı. Ülkenin ana muhalefet partisinin aldığı bu kararla birlikte hükümetimizin de konuya kayıtsız kalmayacağını, gerekli mevzuat düzenlemesini yaparak kısa süre içinde gerekli atılımları yapacağını düşünüyoruz” diye konuştu. 

HEKİM İRADESİ

Yapılacak çalışmalarda veteriner hekim iradesinin önemine dikkati çeken Başkan İşler, “Veteriner halk sağlığı ve hayvan refahı hizmetlerinin, bu ihtisasta tek ehil meslek veteriner hekimlerin idaresine bırakılmasının faydalarını kısa zaman içerisinde göreceğimizden eminiz. Başka uzmanlık alanlarına sahip birimlerde yürütülmeye, daha doğrusu yürütülmemeye çalışılan veteriner hekimlik hizmetleri, bugünden sonra daha verimli, insanımıza ve hayvanlarımıza doğrudan dokunuşlara sebep olacak bir alt yapıya kavuşacak. Gıda güvenliği, hayvan sağlığı ve refahı, çevre sağlığı ve halk sağlığı konusunda olumlu gelişmeleri en yakın zamanda görmeye başlayacağımızdan kuşkumuz yok. Bu hizmetlerin doğru ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için veteriner hekimlerin görevlerini yaparken baskı altında olmadan, iş güvencesi ile tehdit edilmeden, özgür iradeleriyle yapmaları önem arz etmektedir. Genelgede belirtilen “çalışan personelin sözleşmeli veya kadroya geçirilmesi” kısmı ayrıca bir önem arz etmektedir. Çünkü mesleki iradesini kullanamayan bir meslek mensubu halk sağlığı ve hayvan refahını koruyacak önlemlerini de almaktan uzak olacaktır. Konunun gündeme gelmesinde emeği geçen meslek birliğimiz, siyasetçilerimiz, STK'lar ve meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. En yakın zamanda diğer siyasi partilerimizin de benzer bir tutum sergileyecek mutabakata varmalarını, belediye başkanlarımızın da gereğini hemen yerine getirmelerini diliyoruz” diye konuştu. 

‘KAĞIT ÜSTÜNDE KALMASIN’

Örnek teşkil eden genelgenin kağıt üstünde kalmaması gerektiğine vurgu yapan Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, “CHP’nin önceki dönem Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 2014 yılında bir genelge yayınlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Genel Sekreter Gürsel Tekin ve CHP'nin kedisi Şero tarafından imzalanan üç imzalı Hayvan Hakları Genelgesi 2018 yılında yayınlanmıştı. CHP’li birçok belediye bu genelgeler kapsamında çalışmalarına titizlik gösterdi. Ama ülke genelinde yerel yönetimlerin veterinerlik hizmetleri maalesef arzu ettiğimiz düzeyde değil. Ekolojik sistemin bizler gibi birer üyeleri olan sokak hayvanlarının yaşam haklarının korunması ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi açısından yerel yönetimlere önemli sorumluluklar düşmektedir. Sokak hayvanlarının rehabilitasyonu kadar yaşadıkları alanlarda vatandaşlarla uyum içinde olmaları için gereken tüm önleyici ve koruyucu eylem ve mekanizmalardan biz insanlar ve yerel yönetimler sorumludur. Kimse sokakta yaşayan hayvan nüfusunun fazla olması, belediye hizmetlerinin ve imkanlarının yetersizliği ve diğer sosyal meselelerin önceliği gibi bir takım sözde bahanelere sığınamaz. Bazen yanlış, bazen eksik uygulamaları görüyoruz. Bunları dile getiriyoruz. Belediyelerde veteriner işlerinin sürgün yeri değil, mesleğini severek yapan uzman kişilerin hizmet noktası olmasını arzu ediyoruz. Mevcut durumda bazı belediyelerin hizmet vermeyi bir tarafa bırakın mama dahi almadığını görüyoruz. Rencide olmamaları için şimdilik isimlerini açıklamıyoruz. Gerekli çalışmaları yapmayan yerel yönetimleri tek tek açıklamaktan geri durmayız. Planlı ve programlı birkaç adımla bu sorunların çözümlenebileceğini başarılı belediyelerimizin çalışmalarından görmekteyiz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ve seçilen belediye başkanlarının CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke’nin imzasını taşıyan genelgedeki konulara hassasiyet göstereceğini düşünüyoruz. Çalışmanın da diğer illerdeki ve başka partilerin belediye başkanlarına da örnek olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: EGE TELGRAF