in ,

‘Hayvan mamalarında KDV kaldırılsın’ hareketine DSP’li veteriner hekim Karakülçe’den destek

Ceplerdeki yangın can dostların mama kabına da sıçradı. DSP’li veteriner hekim Karakülçe, ‘Hayvan mamalarında KDV kaldırılsın’ hareketine destek verdi

hayvan-mama

Dolar ve enflasyondaki yükseliş, ekonomideki çalkantılı tablo sadece insanları değil, can dostlarımızı da etkiledi. Hayvan mamalarına gelen zamlar ve yüksek Katma Değer Vergisi (KDV) hayvanseverleri zor durumda bıraktı. Sosyal medya üzerinden ‘Mamalarda yüzde 18 KDV kaldırılsın’ çağrısı yapan hayvanseverler, ‘Hayvan maması lüks değil, temel ihtiyaç’ mesajı verdi. Konuyla ilgili Ege Telgraf’a konuşan Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı ve veteriner hekim Selçuk Karakülçe, sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de hayatın giderek pahalılaştığına vurgu yapan Karakülçe, “Ekonominin gidişatının iyi olmadığı konusunda artık herkes hem fikir. Hatta Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileri de halktan sabır isteyerek yeni bir model denediklerini söylüyor. 20 sene sonra artık bir şeyleri düzeltmeye çalışıyorlar ama artık imkansıza yakın bir durumla ne yazık ki karşı karşıyayız… Un çuvalının fiyatından tutun da çiftçinin bahçeye attığı gübre fiyatına kadar her şeyin fiyatı uçtu. Artık zengini, fakiri, inşaatçısı, ihracatçısı… Hatta şimdi kedisinden köpeğine kadar herkes aynı dertten muzdarip…” dedi.

dsp-selcuk-karakulce

HAMMADDE YURTDIŞINDAN

Hayvan mamalarındaki fiyatların her geçen gün giderek yükseldiğini ifade eden Karakülçe, “Can dostlarımız için mücadele veren vatandaşlarımız şimdi gerçekten çok zor durumda. Bu süreçte imkansızlıklar içerisinde kimsesiz dostlarımıza sahip çıkan yüzlerce insanımız var. Bu insanların mağduriyetlerini, yaşam mücadelelerini görünce gerçekten içimiz acıyor. Yerel yönetimler destek verdiğini açıklıyor nafile; onların mama ihalesinden aldıkları mamaları köpekler bile yemiyor… Belki de asgari ücreti bile bulamayan vatandaşlarımız, sokaklarda zor durumda olan hayvanlarımıza bakmak için kendilerini parçalıyor. Birçoğu ek işler yapıyor, kampanyalar düzenliyor hatta ve hatta banka kredileri çekerek o canların hayatta kalması için çabalıyor. Mamaların ham maddesinin büyük çoğunluğu yurtdışından geliyor. Bu tür şartlarda zaten işin içinden çıkamazken bir de döviz kurunda yaşanan artış iyice onları çıkmaza sürüklüyor” ifadelerini kullandı.

BİR AN EVVEL KALKSIN’

Böylesi zor bir durumda sorunun çözümü için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizen Karakülçe, “Daha önce Türkiye bunu birçok alanda yaptı. Akaryakıt, otomobil, beyaz eşya için ÖTV indirimine gidildi. Aynı mantık can dostlar için de uygulanmalı. Sonuçta onlar bizim vazgeçilmemiz, hayatımızın paydaşları, ailemizin bireyleri… Bir hayvanın beslenmesinden yüzde 18 KDV almak devletin ayıbıdır. Çok kötü bir durum olsa bile insanlara neden ekonomik durumun kötü olduğunu anlatırsın ama bir hayvana bunu anlatamazsın. Yaşanan sorunları gel de onlara anlat… Bir an evvel bu durum tolere edilmeli ve bütün hayvanseverlerin mağdur olmasının önüne geçilmelidir. Ben de bir veteriner hekim olarak hem hayvanlara hem de hayvanseverlere can suyu olacak bu ‘KDV kaldırılması çağrısı’nı destekliyorum. Bir an önce bu adımın atılmasını istiyorum” diye konuştu.

konutta-dogal-yasam

‘Satılan kaybettirdi alınan kazandırdı’

komsu-nahcivanin-damak-catlatan-yemek-kulturu

Komşu Nahçıvan’ın damak çatlatan yemek kültürü