in ,

Hekimler ve sağlık emekçileri İzmir’de buluştu

Hekimler ve sağlık emekçileri İzmir’de buluştu. Hipokrat Yemini okunurken, hekimler koruyucu tulumlarıyla alanda yer aldı.

saglikcilar-izmirde-bulustu

Hekimler ve sağlık emekçileri “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” diye seslenmeye devam ediyor. İzmir Tabip Odası, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde, hekimlerin pandemi sürecinde giydikleri tulumlarla basın açıklaması gerçekleştirdi. Hekimlere CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, SOL Parti, siyasi partiler ve STK’lar destek verdi. Hekimler alana koruyucu tulum ve siperlikleriyle gelirken açıklamanın ardından Hipokrat Yemini okundu.

Yapılan açıklamayı İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı okudu. Suçu yurttaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlarına tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceklerini vurgulayan Çamlı, “Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan Covid-19’dan hayatını kaybediyor. Covid-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. Covid-19 salgın sürecinin bugüne kadar ki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz” dedi.

 8 günde 8 hekim hayatını kaybetti

Salgının yaygınlaştığı, 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemeyeceğini belirten Dr. Akarca, “Hekimler ve bütün sağlık çalışanlarının ölüm – kalım savaşına dönüşen Covid-19 mücadelesinde yalnız bırakılmayacaklarını, korunacaklarını, bu insanüstü çabaların farkında olunduğunu gösterecek; maddi ve manevi olarak destekleyecek, hastalanan ve vefat eden arkadaşlarımızın ‘meslek hastalığı’ tanımını kabul edecek Sağlık Bakanlığı ve hükümet tutumu istiyoruz. Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğinin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

yurek-dayanmaz-9-yasindaki-minik-kiz-koronavirusten-oldu

İzmir’de 8 yaşındaki Hira Nur’un şüpheli ölümü!

izmirde-kaybolan-yasli-adam-bulundu

İzmir’de kaybolan yaşlı adam bulundu