in ,

‘Hem esnaf kazanır hem de vatandaş!’

Müşterilerini marketlere kaptırmamak için formül arayan pazarcılar, gözünü kredi kartına dikti. Erişen, “Bu yöntemle esnaf da vatandaş da kazanır” dedi

Günden güne düşen alım gücü ve artan fiyatlar nedeniyle esnaf da vatandaş da büyük sıkıntı yaşıyor. Düşük bütçeyle geçimlerini sağlamak zorunda kalanların vazgeçilmezi semt pazarlarındaki son durumu İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, aktardı. Fiyatların kış aylarına göre daha az olduğunu ancak yine de yeterli gelmediğini söyleyen Başkan Erişen, İzmir Pazarcılar Esnaf Odası olarak da yaşanan durumlara çözüm üretmek için çalışmalar yaptıklarını belirtti.
“Salatalık 5 lira, fasulye 10 lira, biberin kilosu 12 lira, domates ise kalitesine göre 10 ila 15 lira gibi bir fiyatlandırma ile tezgahlarda yerini alıyor” sözleriyle açıklamalarına başlayan Başkan Erişen, “Pazarda fiyatlar düştü, vatandaşın da pazarlara eskiden daha çok rağbet gösterdiğini gözlemliyoruz. Tüm bunlara rağmen eskisi kadar alımlar yok. Eskiden pazara gelen vatandaş her bir üründen iki ila üç kilo alır, torbasını doldururdu. Şimdi iki kilodan fazla ürün alan maalesef ki yok. Hele beş kilo, 10 kiloları görmek mümkün değil” dedi.

‘ÇOK NADİR AMA VAR’
Vatandaşın nakit para konusunda sıkıntı yaşadığının altını çizen Başkan Erişen, “Semt pazarlarına gelen vatandaşın zaman zaman esnafa kredi kartıyla ödeme yapma teklifinde bulunduğu duyumlarını alıyoruz. Benzer uygulamalar diğer şehirlerde hayata geçti, şimdi İzmir’de de konuşulmaya başladı. Vatandaş ne kadar bu yöntemi istese de esnafımız bu konuda çekimser kalıyor. Yüzde 20 ila 30’larda bir geçiş sağlanırsa diğer esnafın da bu duruma ayak uyduracağını düşünüyoruz. Şimdilik çok nadir olarak kartla satış yapan esnaf var. Örneğin, süt ürünlerinde ve giyim sektöründe kredi kartıyla satış yapan esnafımız çok ama meyve ve sebzelerde hemen hemen hiç yok. Bu konuda biraz daha çaba sarf etmemiz lazım. Bu konuyla ilgili bankalarla görüşme halindeyiz. Bazı bankalar ciro istiyor. Bir de esnaf 1 ay sonra para alacağı için ‘Nasıl dayanabiliriz?’ diye soruyor. Kredi kartını hem ürün alışında hem de satışında kullanabilirsek çok güzel olur” ifadelerini kullandı.

‘İKİ TARAFIN MENFAATİNE’
Büyük alışveriş merkeziyle semt pazarları arasındaki rekabetin adil seviyelere çekilmesi yolunda da kredi kartının önemli bir faktör olacağını savunan Başkan Erişen, “Eğer rekabet etmek istiyorsak kredi kartına geçişi sağlamamız lazım. Ayrıca bu durum esnafın da vatandaşın da menfaatine olacaktır. 12 liralık bir ürünü tezgaha koyuyoruz, ‘Vatandaş 10 liram var’ dediğinde onu boş gönderemiyoruz. Bu sefer ne oluyor, biz zarar ediyoruz. Kredi kartı olsa böyle bir sorun da kalmayacak, ürün için belirlenen rakam kuruşu kuruşuna alınacak. Vatandaşta peşin para zor. Semt pazarlarını en çok memurlar ve asgari ücretle çalışan vatandaş tercih ediyor. Onlar da ay boyunca geçimlerini kredi kartları döndürerek sağlıyor. Nakit parası olmayan vatandaş kredi kartıyla alışveriş yapabildiği için marketleri tercih ediyor. Birçok markette şu anda biber hala 35 ila 40 lira ama pazarda 12 lira. Bizim fiyatlarımız marketlerden çok daha düşük. Müşterimizi marketlere kaptırmamak için kredi kartını pazarda hayata geçirmek herkesin yararına olacaktır” diye konuştu.

Yağmur Daştan / Özel Haber

Altay küme düştü

“Ayrımcılığın yükünü Ela’ya yüklemeyelim”