in ,

“Her 10 araçtan 7’si elektrikli olacak”

Türkiye’de elektrikli araçlara ek vergi getirildi. Vergisi artsa da araç alımlarının devam edeceğini söyleyen sektör temsilcileri, hidrojenli arabalar üzerindeki çalışmalara dikkati çekti

elektrikli-araclar-sistem

Türkiye’de haziran ayının sonunda elektrikli otomobillerin fiyatını direkt etkileyecek yeni bir vergi düzenlemesi duyuruldu. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, ithal elektrikli otomobil modellerinden ek vergi alınacağı açıklandı.

Komşu Yunanistan’da ise tam tersi bir politika uygulanıyor. Yunanistan Hükümeti, ülkede elektrikli otomobil kullanımını teşvik etme stratejisinin30 bir parçası olarak, e-araç satın alımını sübvanse edecek bir program başlatacak. Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skrekas ve Enerji Genel Sekreteri Alexandra Sdoukou, bireylere yönelik sübvansiyonun, bir aracın perakende fiyatı (vergi öncesi) üzerinden yüzde 30’a ulaştığını;, bir evde şarj cihazı satın alınması veya eski bir arabanın geri çekilmesi karşılığında ek sübvansiyon teklif edildiğini açıkladı. Türkiye’de ise yeni düzenleme sonrasında motor gücü 160 kW’yi geçmeyen ve özel tüketim vergisi matrahı 700 bin lirayı aşmayan elektrikli otomobiller için yeni vergi oranı yüzde 10, bu miktarın üzerine çıkanlar için de yüzde 40 olarak belirlendi. Lüks sınıf elektrikli otomobiller için de yüzde 60’lık ÖTV alınmasına karar verildi.

GERİ DÖNÜŞ YOK’

Vergi süreci ne olursa olsun ilerleyen günlerde araçlarda talebin artacağını belirten EBSO Otomotiv Yan Sanayi Meslek Komitesi üyesi Suha Kahraman, “Elektrikli araçlar artık geri dönülmez bir noktada. Pandoranın kutusu açıldı. Her markada artık sadece elektrikli araç var. İnternetten aracı söylüyorsunuz artık. Elektrikli araca ciddi bir dönüş var. Vergi konusu ise gerçekten önemli. Petrol kullanılmayacak, bu nedenle vergi olmayacak. Çin de vergi artırdı. İthal mallarda vergi özellikle artırılıyor. Vergi artırılsa dahi elektrikli araçların çoğalacağına inanıyorum. Dünyada özellikle Caliornia’da 2030’dan sonra her 10 arabanın 7’si elektrikli olacak hedefi var. Ayrıca 2030’dan sonra sadece sürdürülebilir enerjili araçların satılacağı söyleniyor” dedi.

HİDROJENLİ ARAÇLAR

Diğer yandan hidrojenli araçlarla ilgili çalışmaların heyecan yarattığını ifade eden Kahraman, özellikle elektrikli araca göre çok daha az maliyetli olduğunu söyledi. Kahraman, “Kamyonlarda hidrojenli aracın daha iyi olacağı yönünde çalışma var. Almanya da bu konuda çalışıyor. İkinci prototipi yapılıyor. Beş bin kilometre yapan araçlar bunlar, her dakika durup elektrik dolduramaz. Elektrik alırken, doldururken ve rycylingte maliyet oluyor. Problem basınç altında tutulma sorunu. Bu problem çözülürse ciddi gelişmeler olacak. Hidrojende parçalar kullanılmaya devam ediyor. Daha az maliyetli. Yedek parçada büyük yatırımlar var çünkü. Kamyonlarda böyle bir geçiş olabilir” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ ÖZEL HABER

ileri-evre-kanser-hastalarina-umut-hipec-tedavisi

İleri evre kanser hastalarına umut: HIPEC tedavisi

izmir-pazarcilar-odasi

‘Vatandaş da haklı esnafımız da haklı’