in ,

Her yerden destek, elektrikten köstek

Korona virüs salgını nedeniyle kapalı oteller, geçen sene baz alınarak hesaplanacak elektrik faturasına isyan etti. ETİK Başkanı İşler, “Hem adil değil, hem etik değil” dedi

her-yerden-destek-elektrikten-kostek

Elektrik şirketlerinin faturaları geçen sene bu aylara tekabül eden zaman üzerinden ortalama alarak kesecek olmasına tepkiler büyüyor. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Elektrik şirketleri fiyatları ortalama üzerinden alacak. Geçen sene bu zamanlarda iş yapıyorduk, çalışıyorduk ve elektrik ücretlerimiz yüksekti. Geçen yılın fiyatlarından alırsa bizde kullanmadığımız elektriği ödeyeceğiz. Hem adil değil, hem etik değil!” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘DESTEK GEREKİYOR’

Otellere kapalı oldukları ve müşteri bulamadıkları bu günlerde destek olunması gerektiğini söyleyen İşler, “Bize destek verilmesi gerekirken, yardımcı olunması gerekirken değil geçen yılı baz alarak fatura getirmek bizden hiç almamaları lazım. Boş tesislerde kullandığımız elektrik ne olabilir ki? Aslında -mış gibi, bize veriliyormuş gibi ama bizden daha çok alınıyor. Geçmiş yıllara göre baz alacaklarına illa ödeyeceksek saatlerimizi okusunlar. Ödeyeceksek kullandığımızı ödeyelim kaldı ki hiç ödemek istemiyoruz. Taraflardan biri hiç bir şey ödemek istemezken, biz sizin geçmiş yıllardaki elektrik ortalamanızı alalım diyor. Kullanmadığımız elektriğin parasını bizden tahsis etmiş olacaklar. Adil bulmuyorum” dedi.

‘321 BİN ZİYARETÇİ VARDI’

Geçmiş ziyaretçi sayısının artış gösterdiği ve insanların ne yapacağını bilemediği bir dönemde elektrik şirketlerinin aldığı karara binayen ‘Sektör için büyük kayıp’ diyen İşler, “Bir sezon hazırlığı vardı, 200 bin lira elektrik ödeyen şehir otelleri şimdi kapattı şuan belki 10 bin lira vereceksiniz şimdi belki ama geçen yıl baz alınırsa nasıl bir adalet sağlanır Ortalık toz duman içerisinde insanlar neler yapacağım diye düşünüyor, elektrik firmaları başka gezegende yaşıyor sanki. Büyük kayıptır sektör açısından, hem de çok büyük bir ayıp. Genelde bakabilirsiniz ama şubat ayını baz alırsak, geçen sene İzmir’e gelen yabancı sayısı 32 bin kişiymiş. Türk ziyaretçi ise 44 bin 730. 77 bin 501 kişi yok. İzmir’e 2019 yılının dördüncü ayında gelen toplam ziyaretçi sayısı 2018 yılına göre yüzde 25.5 artmış. Yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 53.9 artarken, vatandaş turizmi yüzde 0.2 artış göstermiş. İzmir turizmi Ocak- Nisan döneminde 153 bin 851’i yabancı, 167 bin 331’i Türk olmak üzere toplam 321 bin 182 ziyaretçi ağırladı. Bu verilere baktığımızda tablo ortada, nasıl bir fatura hesaplaması olacak böyle?” açıklamalarında bulundu.

‘BUNUN ADI FIRSATÇILIK’

Konunun bakanlığa taşındığını belirten İşler, “Bu durumdan faydalanmak ve menfaat sağlamak bir yerde fırsatçılıktır. Hiç doğru değil. Devletin bir sürü destek verdiği, teşvik paketi açıkladığı bir yerde bir özel bankacılar, birde elektrikçileri anlamıyoruz. Sahadaki durum ile açıklamalar örtüşmüyor. Kiralar ötelenmiş durumda, senden KDV almayacağım, SGK almayacağım, kısa çalışma ödeneği ile ben çalışanına da bakarım deniyor diğer yandan elektrik şirketleri ben korona virüs nedeniyle adamlarımı kapı kapı dolaştırmayacağım diyor ve kapalı otellere elektrik için ortalama fiyat alınıyor. İnanılır gibi değil. Çözümünü bekliyoruz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

sabunu-el-icin-kullanin-meyve-ve-sebzeye-degil

‘Sabunu el için kullanın, meyve ve sebzeye değil’

aliagada-kuyumcular-haftasonu-kapali-olacak-bakkal-ve-bufelere-de-sinirlama-geldi

 Aliağa’da kuyumcular haftasonu kapalı olacak, bakkal ve büfelere de sınırlama geldi!