in ,

Her yıl 650 bin kişi gripten ölüyor

Akademik Tarih, Eğitim ve Kültür Derneği (AKADEMİK DER) tüm dünyada yaygın, ülkemizde salgın halde bulunan “GRİP” konusunda iki uzmanı bir araya getirdi.

gripten-altiyuzbin-kisi-oluyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Gürgün ve Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Büke; nedenleri niçinleriyle teşhisi-tedavisiyle Grip’i anlattı.

Prof. Dr. Büke’ye göre, aşının bile yüzde 60 civarında koruyuculuğa sahip olduğu, ancak risk grubundaki herkesin mutlaka aşı olması gerektiğini belirttiği grip virüsü bu sene direncini biraz daha artırdı. Daha çok güçlendi. Prof. Dr. Alev Gürgün, hastalığın her defasında değişime uğradığı  için her yıl yeni bir aşıya ihtiyaç duyulduğunu  belirterek, “Tedbir  alınmadığında  ölümcül  sonuçlar alınabiliyor. 1918’de İspanyol Gribi olarak tanınan türü 30 milyon insanın hayatına mal oldu. Her yıl 650 bin kişi mevsimsel gribe bağlı solunum sistemi hastalıklarından ölüyor” diyor.

cagri-buke

Bugünlerde, “Neler oluyor bana” yakınmasıyla başlıyoruz güne… Ve çoğunlukla grip, “Ben geldim!” diyor. Virüsün solunum yoluyla alınmasından yaklaşık 2 gün sonra; ani başlangıçlı yüksek ateş, titreme, genellikle kuru öksürük, baş ağrısı, yaygın kas ve eklem ağrıları, baş dönmesi, halsizlik, burun akıntısı, burun tıkanıklığı; bazen ishal ve kusma varsa, “Sen gripsin” diyor uzmanlar.  Prof. Dr. Alev Gürgün, “Öksürük 2-3 hafta sürebilir, inatçı olabilir. Hastada genel durum hızla bozulabilir. Nefes darlığı ve solunum yetmezliği gelişebilir. Astım ve KOAH’lı hastalarda atakların tetiklenmesine neden olabilir” diye de devam ediyor.

30 MİLYON İNSAN ÖLDÜ

Grip, fazla yakınlaşmayı sevmeyen, hastayı hızla esir alan bir hastalık. En etkin önlem ise, “Grip aşısı olmak” Prof. Dr. Çağrı Büke, “Her yıl kapımızı çalabilecek ve değişik çehreyle karşımıza çıkabilecek Grip’in (influenza) 3 ayrı türü var. Onun için her defasında başka bir isimle çıkıyor karşımıza” diyor. Prof. Dr. Gürgün, 1918’de “İspanyol Gribi”nin 30 milyon insanın hayatına mal olduğunu belirtiyor. Her yıl 650 bin kişi mevsimsel gribe bağlı solunum sistem hastalıklarından ölüyor. (Ege Ajans)

ak-partili-dag-burak-oguzun-chp-icindeki-referansi-kim

AK Parti’li Dağ: Burak Oğuz’un CHP içindeki referansı kim?

seferihisarda-bozuk-yol-kalmayacak

Seferihisar’da bozuk yol kalmayacak