Doğukan Emekli / EGE TELGRAF- Güneş altında zaman geçiren herkesin fark ettiği gibi, bazı insanlar hızla bronzlaşırken bazıları daha yavaş veya daha az bronzlaşabilir. Bu farklılık cilt tiplerimizin ve genetik yapımızın bir sonucudur ve birkaç ana faktör tarafından etkilenir. Uzmanlar, “bronzlaşma hızımızın bir kombinasyonu genetik yapı, cilt tipi, güneşe maruz kalma süresi ve coğrafi faktörler tarafından belirlenir. Herkesin bronzlaşma süreci farklıdır ve bu doğal çeşitlilikten kaynaklanır” dedi. Yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

1. Cilt Tipi ve Melanin Üretimi

Cilt tipi, doğal olarak üretilen melanin miktarını belirler. Melanin, cildin güneşe maruz kaldığında bronzlaşmasını sağlayan pigmenttir. Fitzpatrick cilt tipi skalası, insanları güneşe karşı hassasiyetlerine ve bronzlaşma potansiyellerine göre altı farklı gruba ayırır. Örneğin, Fitzpatrick cilt tipi I (çok açık tenli) insanlar genellikle daha az melanin üretirken, tip V ve VI (esmer tenli) insanlar daha fazla melanine sahip olma eğilimindedirler.

2. Genetik Yatkınlık

Genetik yapı da bronzlaşma hızımızı etkiler. Bazı insanlar genetik olarak daha fazla melanin üretebilirler ve bu da onların daha hızlı bronzlaşmasını sağlar. Ayrıca, melanin üretimindeki genetik farklılıklar, ciltteki bronzlaşma renginin ve derinliğinin değişmesine yol açabilir.

3. Güneşe Maruz Kalma Süresi ve Güneş Koruması

Bronzlaşma hızımızı etkileyen bir diğer faktör de güneşe ne kadar süre maruz kaldığımız ve güneş koruması kullanıp kullanmadığımızdır. Uzun süre güneşte kalan kişiler daha hızlı bronzlaşabilirler, ancak bu aynı zamanda ciltte güneş yanığı riskini de artırabilir.

Aydın Şehir Hastanesi yapım çalışmaları hızla ilerliyor Aydın Şehir Hastanesi yapım çalışmaları hızla ilerliyor

4. Mevsimsel ve Coğrafi Faktörler

Mevsimsel ve coğrafi faktörler de bronzlaşma sürecini etkiler. Örneğin, daha yakın bir ekvatora sahip bölgelerde yaşayanlar, yıl boyunca daha fazla güneşe maruz kaldıkları için genellikle daha hızlı bronzlaşırlar.

Kaynak: Ege Telgraf