in ,

‘HES kodu hem bize hem İzmirli’ye eziyet’

Günde yaklaşık 2,5 milyon yolcu taşınan İzmir’deki toplu taşıma sisteminde HES kodunun nasıl sorgulanacağı merak konusu oldu. Sendika ise tepki gösterdi

kapasite-yarim-dayak-tastamam

Korona virüs önlemleri kapsamında toplu taşıma alanında yayınlanan son genelgeyle şehir içi ulaşımda da HES kodu uygulaması dönemi başlıyor. Önümüzdeki günlerde detayları netleşmesi beklenen genelge ile ilgili gelişmeleri Ege Telgraf’a değerlendiren 2 bin 500’e yakın ESHOT şoförünün örgütlü bulunduğu DİSK Genel-İş Sendikası İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal, “Bizler belediye personeli olarak bu işin altından kalkamayız. Alınan karar vatandaşa da yük. Nasıl uygulanacağı belli değil. Olan yine İzmirliye olacak” dedi.

‘KİM YAPACAK?’

Genel-İş Sendikası İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal, tartışmalara yol açan toplu ulaşımdaki HES uygulamasının birçok soru işaretini de beraberinde getirdiğini belirterek, tedirginlik yaşadıklarını kaydetti ve “Biz şunu merak ediyoruz, istenen bu HES sorgulamasını kim yapacak? Umarız bu işi bizlere yaptırmazlar. HES kodu uygulamasının nasıl ve ne şartlarda yapıldığı bellidir. Bunu şoför takip edemez ki. Genelgeye göre otobüse her binen vatandaş tek tek bu kodu okutarak seyahat edebilecek. Bizim bütün personelimizde, otobüs kullanan tüm şoförlerde akıllı telefon yok. Vatandaşa verilecek kodların bir şekilde binişlerden önce okutulması gerekiyor. Araçlara kodları okuyacak bir validatör takılması lazım. Her şoför HES kodu takip edecek imkana sahip değil. Bu işi bizi bırakmazlar, zaten olduğu takdirde kabul etmeyiz de. Biz bu işin altından kalkamayız” dedi.
‘Diğer yandan, vatandaşın aldığı HES kodu araçlara binişlerde okutulacaksa, o otobüs bir duraktan on dakikada nasıl kalkacak’ diyerek bir başka soruyu dillendiren Topal, “Toplu ulaşım eziyete döner. Bugün sadece 90 dakika süren hatlar var. Yolcu sabah işe giderken vakit kaybettiği takdirde isyan edecektir. Zaten insanlar mecbur oldukları için salgın korkusuyla istemeye istemeye işlerine gidip geliyor. Bu durumda vatandaşın öfkesi ile yine doğrudan şoför karşı karşıya kalacaktır. Bugün şoförler halen maske taktın mı takmadın mı, kurallara uydun mu uymadın mı diye bir sürü şeyle uğraşıyor. Bir de bununla nasıl başa çıkacak? Daha 65 yaş üstü vatandaşlardan kartları olmayan bir sürü insan var. Binişlerde bunları dahi kontrol etmekte zorlanıyoruz. 65 yaş üstü vatandaşlara getirilen bir saat sınırlaması var. Sabah saat ondan sonra yolculuk edemez deniyor. Saat ona beş kala otobüse binen bir yaşlıyı düşünün. Yolda denetim oluyor, polis araçları kontrol ediyor. Biz ne yapalım, yaşlı vatandaş saat on olmadan binmişti diyoruz” şeklinde konuştu.

‘ŞOFÖRLERE EK YÜK’

Şube Başkanı Topal, yayınlanan genelgenin uygulama aşamasında yaşanacak olası sıkıntılara dikkat çekerek şunları söyledi: “HES kodu ile ilgili bu uygulamayı, takibini şoförlere asla yaptıramazlar. Teknik olarak bu mümkün değil. Ya vatandaşlara barkot verirler, ya da ayrı bir sistem uygulanır. Bunu mevcut ulaşım kartlarına entegre edeceklerini tahmin ediyoruz. Şehirler arası çalışan otobüslerde kapasiteye yirmiye düşürüldü. Onlar ilk noktada kalkmadan önce otogarda, ya da bilet alırken bu kontrol yapılıyor. Şimdi HES kodunu toplu ulaşıma da getirin, en kısa hatta bile seyahat bir saati bulur. Yüze yakın durak olan en az 200 tane otobüs hattı var. Buca’dan kalkıp Konak’a inen ve onlarca durakta yolcu alan otobüsleri bir düşünün. En kalabalık olan alanların başında gelen Şirinyer durağında, sabah yoğun saatte vatandaşların tek tek HES kodu sorgulaması ile otobüse bindiğini bir düşünün. O otobüs kaç saatte Konak’a varır? Eğer HES kodları ulaşım kartlarına entegre edilecekse ESHOT bürolarında da yığılma yaşanacak. Yine insanlar kuyruğa girecek. ESHOT Genel Müdürlüğü ile bu konu hakkında görüşeceğiz. Eminim ki bu konuda gereken önlemleri alacaklardır. Aslında bu sadece şoförlerin sorunu değil. Hadi tüm şoförlere kodları takip edebilsin diye tablet dağıttılar, tüm vatandaşlarda akıllı telefon var mı? 70 yaş üstü yaşlı bir vatandaşımız akıllı telefona sahip değil diye otobüse bindirmeyecekler mi? Bu genelge, hastaneden çıkan pozitif vakalar otobüsle evine gidiyor, etrafına virüs bulaştırma riski var diyerek çıkartılmıştır. Ama çözüm yolu bu olmamalı. Bu şekilde salgının önüne geçemezler.”

Erman Şentürk / Özel Haber

avrupa-birligi-zirvesinde-turkiyeye-yaptirim-tehdidi

Avrupa Birliği zirvesinde Türkiye’ye yaptırım tehdidi

baskan-idugdan-basarili-genclere-odul

Başkan İduğ’dan başarılı gençlere ödül