in ,

Hızal ‘Yalan söylüyor’ dedi, CHP’liler tepki gösterdi

Büyükşehir Meclisi’nde önce usul sonrasında ise önergeler hakkında AK Parti ve CHP grupları arasında tartışmalar yaşandı. AK Partili Hızal’ın ‘Yalan söylüyor’ çıkışı ise gerginliğe neden oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) eylül ayı ikinci meclis birleşimi Başkan Vekili Mustafa Özuslu’nun yönetiminde Kültürpark 4 No’lu holdeki meclis salonunda yapıldı. Toplantıda usul, Avrupa Gençlik Başkenti olma yolundaki çalışmalar hakkında bir gençlik derneğiyle yapılması planlanan protokol ve Necip Fazıl Kısakürek’in adının bulvar ya da kültür merkezine verilmesi talebinin komisyonlarca oyçokluğu ile reddedilmesi üzerinden tartışmalar yaşandı. Menemen’de yapılacak Uluslararası Seramik Festivali ve Çömlek Yarışması kapsamında Menemen Çömlekçiler Derneği ile yapılacak protokolün görüşülmesi sırasında söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’ın Bayındır Çiçek Festivali sırasında İBB Başkanı Tunç Soyer’in stantların ücretinin yüksek olduğunu söylemesini hatırlatması ve ‘Başkan yalan söylüyor’ çıkışında bulunması da gruplar arasında kısa süreli gerginliğe neden oldu.

GERGİNLİKLE BAŞLADI

Toplantının başında ‘teknik bir sunum’ yapacağı gerekçesiyle söz alan CHP’li meclis üyesi Hakan Barçın, geçtiğimiz günlerde kent gündemine damgasını vuran NAe Sao Paulo isimli gemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Konuşmasının bir teşekkür ve hatırlatma konuşması olduğunun altını çizen Barçın, “Burada bir ilk yaşandı, ilk kez Büyükşehir Belediyesi kurumu ilin en önde gelen STK’leriyle birlikte hareketti. Olağanüstü meclis kararından sonra geri adım atıldı ve basın açıklaması geldi. Bakanımız’a da teşekkür etmeliyiz, ‘Milletimiz için gereken neyse yaparız’ dedi. Geminin Cebelitarık’a girişi engellendi, artık gemi geri dönüyor. Bu başarı İzmir’indir, hepimizindir” dedi.

“İzmirli olarak Sayın Bakan’a teşekkür borcumuz var” diyerek Barçın’ın açıklamasının ardından söz alan CHP Grup Başkan Vekili Murat Aydın da, “Toplumun ve İzmir’in tüm bileşenlerinin gösterdiği duyarlılığa sessiz kalmadı ve geminin karasularımıza girmesini engelleyecek kararı verdiler” ifadelerini kullandı.

SİYASİ KURNAZLIK YAPILIYOR’

CHP’li Barçın ve Aydın’ın konuşmalarının ardından AK Parti grubundan meclisin usul ve esaslarına uyulmadığı yönünde tepki geldi. Barçın’ın konuşmasının teknik bir sunum değil, siyasi amaçlı bir demeç olduğunu savunan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Bir meclis üyesinin İzmir’de gündem olmuş ama daha sonra Sayın Bakan’ın meseleye el atmasıyla gündemden çıkmış bir konuyu ‘Sunum yapacağız’ anlamında tamamen siyasi demeçler vermesini kabul etmiyoruz. Siyasi kurnazlık yapıp teknik bir sunum yapıp siyasi mesajlar vermek doğru değildir. ‘Bakan geri adım attı’ diyerek kendince mesaj vermek doğru değil. Sayın Başkan, bu işe bir an önce müdahale etmek zorunda. Testi kırıldıktan sonra o testiyi toplamanın imkanı olmaz. Bu meclis teamüllerle yönetiliyor, siyasi kurnazlıklar yaparak yarın başka bir arkadaşımız da oraya çıkıp mesaj verecek. Yapılanın doğru olmadığını ve ilgili arkadaşın çıkıp meclisten özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

ÖZUSLU: HATA BENİM

Hızal’ın eleştirilerinin ardından yeniden söz alan Barçın, “Burası pazaryeri değil, siyaset tabi yapacağız ama ben ‘Geri adım attı’ derken gazete küpürü okudum. Algıda seçicilik, herkesin bileceği iş” dedi. Barçın’ın konuşması esnasında sözünü keserek tepki gösteren AK Partili Hızal da ‘Böyle bir şey yok’ çıkışında bulundu. Tartışmanın ardından Başkan Vekili Özuslu, ‘Usul hatası olmuştur, doğrudur. Gündem dışı konuşmaların yeri bellidir. Yanlış olmuştur, ben meclisten bu anlamda özür diledim, hata benim’ dedi.

PROTOKOLÜ ELEŞTİRDİLER

Avrupa Gençlik Forumuna yapılan 2025 yılı Avrupa Gençlik Başkenti unvanı başvuru ve unvanın kazanılması durumunda Avrupa Gençlik Başkenti programı hazırlık, uygulama ve izleme süreçlerindeki çalışmalara, oluşturulan gençlik politikalarına ve faaliyetlere gençlerin katılımını sağlayabilmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik Örgütleri Forumu Derneği arasında protokol imzalanması yönündeki önerge mecliste tartışmalara neden oldu.

NEDEN ANKARA?’

Söz konusu önerge hakkında söz alan AK Partili meclis üyesi Burçin Kevser Sevil, “2025 yılında İzmir’in Avrupa Gençlik Başkenti olmasını canı gönülden isteriz. Ancak protokol yapılacak derneğin yapısına baktığımızda bazı hususlar var; bu dernek Ankara’daki bir dernek. Biz bunu İzmir’deki gençlik STK’leriyle yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Maddeler konusunda da muallakta kalan yerler var. Dolayısıyla bu protokole oy çokluğu veriyoruz” dedi.

AK Partili Sevil’in açıklamalarına yanıt veren Plan Bütçe Komisyon Başkanı CHP’li meclis üyesi Bülent Sözüpek, “Derneklerin yapılarını sorgulama amacımız yok. Avrupa Gençlik Başkenti olmak üzere başvuru yapmışız ‘Neden Ankara?’ deniliyor. Bütün Avrupa’yı etkileyen bir konuda bundan daha doğal bir durum yok. İBB olarak derneklerin yapısal olgularından fazla yapacağımız faaliyetlerle kentimize kazandıracağımız etkenlere bakıyoruz. O yüzden oyumuz kabul yönündedir” ifadelerini kullandı. AK Partili Sevil ise, “Bu şehrin gençlerinin, gençlikle ilgili var olacağı noktalarda ne ret oyu kullanırız ne de karşı çıkarız. Bu şehir için bir şey yapacaksanız önce bu şehrin gençleriyle kurulmuş STK’lerle yapın” dedi.

Önergeyle ilgili söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç da, “Sayısız STK ile protokol yaptık. Katılımcı demokrasiyi önemsedik ve ortak akılla kentin bütün dinamiklerini yönetmeye talip olduk. Ben protokolü de inceledim; imzalanmasında sakınca olan bir yön görmedim. İster Avrupa’nın ister Türkiye’nin bir köşesinden olsun toplum yararına çalışacak her kim olursa çalışırız. Kimseyi sınıflandırmıyoruz. Yeter ki toplum yararına olsun” diye konuştu. Önerge, oy çokluğu ile kabul edildi.

SULTANUS ŞUARA’ TARTIŞMASI

Komisyonlardan oy çokluğuyla gündeme gelen ‘Sultanus Şuara’ olarak bilinen Şair Necip Fazıl Kısakürek’in 39’uncu vefat yıldönümü olduğundan, isminin İzmir sınırlarında bir bulvar veya kültür merkezine verilmesine yönelik önerge de tartışmalara neden oldu. AK Parti Grubu önergenin kabulünü talep ederken CHP Grubu ise meclisin ilke kararına dikkat çekerek özel bir sebep olmaması durumunda bulvar isimlerinin değiştirilmediğini, kafa karışıklığı yaratmaması için kültür merkezlerinin isminde de değişiklik yapılmadığını açıkladı.

AK Partili meclis üyelerinden gelen eleştirileri yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Bu önerge açıkça bir siyasi tartışmaya meydan verebilmek için verilmiş, iyi niyetli olmayan bir önerge… Belediyelerin kültür merkezlerine bir isim verilecekse bu yetki belediye idaresine aittir. ‘İzmir sınırları içinde bir bulvar ya da kültür merkezine ismi verilsin…’ denildi, böyle önerge olur mu? O bulvarın orada yaşayan insanlar bunu istiyor mu? Daha önce ilke karar aldık, çok özel bir sebep yoksa böyle değişiklikler yapmıyoruz. Bütün bunlar bilinerek bu önergenin verilme sebebi 6’lı masa tartışması yapmak, siyasi tartışma yaratmak. Nazım Hikmet’in ismini verdiniz, Necip Fazıl’ın ismini de verin diyorlar. Şairleri, yazarları, ölüleri yarıştırmak nedir? Bu üslubu ve tarzı doğru bulmuyorum” diye konuştu.

Önergeyle ilgili oy çokluğu kararını eleştiren Hızal ise, “Bunu siyasi gerekçeyle ret ediyorsunuz. Siz zaten bir önerge verirken, ‘Siyasi tartışmalar açmak için veriyorsunuz’ derseniz, buna niyet okuma ve art niyet deriz. İstenirse 6’lı masa tartışması Atatürk’ün Sakarya muharebesinin Sakarya’da olduğunu sanmasının tartışmasını yaparız. Siyasetin dik alasını maalesef sizler yapıyorsunuz. Gerekiyorsa, biz de yaparız. Bu önergenin yeniden komisyonlara gönderilmesini, uygun bir yerin bu ismin verilmesini öneriyoruz” dedi. Önerge, oy çokluğu ile reddedildi.

BAYINDIR ÖRNEĞİ, ‘YALAN’ ÇIKIŞI

Menemen’de yapılacak Uluslararası Seramik Festivali ve Çömlek Yarışması kapsamında Menemen Çömlekçiler Derneği ile yapılacak protokolün görüşülmesi sırasında söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’ın Bayındır Çiçek Festivali sırasında İBB Başkanı Tunç Soyer’in stantların ücretinin yüksek olduğunu ifadelerini hatırlatması ve ‘Başkan yalan söylüyor’ çıkışında bulunması da gruplar arasında kısa süreli gerginliğe neden oldu.

Söz konusu konuyla ilgili daha önce açıklamalarda bulunan ve Bayındır Çiçek Festivali ile aynı gün Urla’da da Enginar Festivali olduğunu söyleyen Başkan Soyer, “Her iki belediye de bize başvuru yaptı. Urla ve Bayındır’ın stantlar için bizden talep ettiği 2,5-3 milyon TL’ydi. Biz bu çok fazla dedik ve hazır stantlarımız var bunları verelim dedik. Bayındır istemedi, Urla Belediyesi istedi ve Enginar Festivali yapıldı. Biz ne yazık ki Urla’ya verdiğimiz desteği Bayındır’a veremedik. Biz 3 milyon TL’yi 1 günlük stant için vermeyi çok bulduk” açıklamalarında bulunmuştu.

GÖZÜNÜN İÇİNE BAKARAK…’

Başkan Soyer’in açıklamalarını hatırlatarak çıkışta bulunan AK Partili Hızal, “Menemen’de bir festival düzenlenecek, doğru bir uygulama. Doğru yapıldığında takdir ediyoruz, yanlış olduğunda da eleştiriyoruz. Bayındır Çiçek Festivali’ne belediyenin taleplerine rağmen belediye başkanı ‘yanlış’ bilgi vererek herkesin gözünün içine bakarak yalan söylemiş ve destek vermemiştir. Faturalar ortada!

gibi olmasın. Bayındır Çiçek Festivali’ndeki stantlarla ilgili bu şehri yöneten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer herkesin gözünün içine bakarak yalan söylemiştir” dedi.

Hızal’ın ‘Yalan söylüyor’ sözlerine tepki gösteren Grup Başkan Vekili Özuslu, “İBB meclisinden bir partinin grup başkan vekili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’na ‘Yalan söylüyor’ diyemez. Burada bizim meclisi sükunetle ve teamüllere uyarak yürütülmesini istediğimiz demokratik hava mümkün olamaz. Ben sizin bu meclisin doğru bir şekilde ve meclisin ruhuna uygun olarak yürütülen bütün kurallara uygun olarak davranışlarınızın hatırı için sizin hata yapmanızı da engellemek için sözünü kestim. Ne olur tekrar değerlendirin. İBB Başkanı’na ‘Yalan söylüyor’ diyerek sözünüzü devam ettirmenizin size faydası olmaz. Ben de buna tabii ki itiraz ederim. Bunu tekrar değerlendirmenizi rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hızal ise, “Ben burada konuşurken gaza gelerek konuşmam ve neyin nereye gideceğini bilerek konuşurum. Doğru olmayan ifade yalan ifadedir. Bu önergede ‘Doğru yaptınız’ dedik. Keşke önümüzdeki yıl Bayındır’da yapılacak Çiçek Festivali’nde de aynı şeyi yaptıysanız. Sayın Başkan, ‘Stantlarla ilgili 2 ila 3 milyon gibi bir rakam alındı’ dedi, aslında 720 bin lira. Sayın Başkan’ın o kürsüde yanlış bir bilgi vermesine neden oldularsa, onlar hatalıdır” yanıtı verdi. Özuslu, “’Yanlış söylüyor’ demek bir eleştiridir, velev ki yanlıştır, itirazım yok. Ancak ‘Yalan söylüyor’ başka bir şeye tekabül eder, o açıdan müdahale ettim” diye konuştu.

KINAMIYORSUNUZ!’

CHP’li Meclis üyesi Şeref Sürücü de, “Meclisin seviyesinin ne kadar düştüğünü üzülerek seyrediyorum. AK Partii bir isim kalkıp başkanımıza yalancı diyecek ve siz bunu kınamayacaksınız. Ağustos ayının üçüncü meclisinde bir konuşma yaptım, ‘Meclis başkanımız AK Parti grubuna o kadar iltimas geçiyor ki artık bu raddelere geliyor’ dedim. Bunu üzülerek söylüyorum, bir belediye başkanını yalancılıkla itham edemezsiniz, bunu kınıyorum” ifadelerini kullandı. Son olarak Özuslu ise, “Şerif Sürücü kayıtlara girip bakarsa görecektir, Sayın Hızal’a gereken ne varsa söyledim. Kabul etmediğimi de açık açık beyan ettim. Belki kınama sözcüğünü kullanmadım, doğru. Ancak burada Tunç Soyer’e sarf edilen herhangi bir şeye nasıl tepki verdiğimiz duruyor. Ben meclisi doğru düzgün ve demokratik teamüllere yönelik yönetmeye çalışıyorum” diye konuştu.

Yağmur Daştan

kralicenin-son-ucak-yolculugu-5-milyon-kisi-tarafindan-izlenerek-rekor-kirdi

 Kraliçe’nin son uçak yolculuğu 5 milyon kişi tarafından izlenerek rekor kırdı

“2023’ün ateşini Selçuk’tan yakacağız”