in

HORECA’dan coşkulu açılış

HORECA Fuarı’nın açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan Başkan Soyer, farklı konulara hakim 11 uzmanın çalışmasıyla kentin turizm destinayonlarının envanterini çıkardıklarını ve en yakın sürede bunların aplikasyonla kullanıma sunacağını belirtti

horecadan-coskulu-acilis

Turizm sektörünün ülkedeki en önemli buluşma noktalarından biri olan HORECA Fair Ege Uluslararası Otel Ekipmanları Ağırlama Teknolojileri Fuarı ve Ev Dışı Tüketim Fuarı kapılarını açtı. Coşkuyla gerçekleşen törene Vali Erol Ayyıldız, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, ETİK Başkanı Mehmet İşler ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını yapan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, fuarın ikincisini yaptıklarını belirterek her geçen gün büyüdüklerini aktardı. İşler ayrıca İzmir’in değişim, dönüşüm ve dinamizmden oluşan 3D formülüne uyduğunu bildirdi.

‘DEVLET DESTEĞİ VAR’

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, fuarlar kenti İzmir’de turizmle ilgili fuarın taşıdığı öneme dikkat çekerek geçen yıl İzmir’de 1.3 milyon turistin ağırlandığını kaydetti. Ayyıldız, devletin yatırımları sayesinde her yıl bu rakamın artmasının sağlandığını dile getirdi

‘11 FARKLI UZMAN ÇALIŞIYOR’

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 2.5 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olması dolayısıyla HORECA Fuarı’nın büyük öneme sahip olduğunu söyleyerek Büyükşehir Belediyesi olarak İzmir’in tarihi, kültürel ve doğal mirasının dünya turizmine kazandırılması için çaba sarf ettiklerini vurguladı. Soyer şöyle konuştu :”İzmir’in yeni turizm stratejisi, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir Vakfı Organizasyonuyla ortak bir şekilde oluşturuyoruz. Şuanda 11 farklı destinasyon türünün uzmanları, kentimizdeki tüm turizm alanlarını tek tek mercek altına alıyor. 2020 ortasında bu çalışmalar tamamlandığında kültür, arkeoloji, doğa, gastronomi gibi tüm destinasyonlarımızı belgelemiş olacağız. Bu çalışmalar ‘Visit İzmir’ adı altında özel bir aplikasyonla tüm dünyaya açılacak. İzmir, içinde yaşayanların gururla yaşayacağı bir kent haline gelecekse turizm sektörünün büyümesi sayesinde gelecek.”

‘BAKANI DAVET EDECEĞİZ’

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de kent turizmine, ekonomisine ve sosyal hayatına katkı sunmak amacıyla hep birlikte çalıştıklarını belirterek kentin büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu vurguladı. Kongre, agro, yaz ya da inanç turizmi gibi çok büyük bir skalaya sahibiz diyen Özgener, Çeşme’de için düşünülen projenin önemli olduğunu desteklediklerini aktardı. Başkan Mahmut Özgener, önümüzdeki süreçte Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u İzmir’e davet ederek projeyi tüm paydaşlarıyla masaya yatıracaklarını bildirdi.

‘TÜRKİYE GİBİ İVME KAYDETMEDİ’

Dünya Turizm Örgütü Başkan Yardımcısı Gunter Ihlau da konuşmasında Türkiye’nin Almanya için büyük önem taşıdığını belirterek “Hiçbir ülke turizmde, son 20 yılda Türkiye gibi gelişmedi. Ülkeniz sahip olduğu tüm turizm değerleriyle eşi benzeri olmayan bir muhteşemlik barındırıyor. Alman turizm sanayisi olarak İzmir ve çevresini büyük bir geleceği olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

‘SAYIYA ODAKLANMAMALIYIZ’

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır kötü geçen birkaç yılın ardından 2019’un turizmde rekorlar yılı olduğuna değinerek, “Dış pazarlardan ülkemize gelen turist sayısı yüzde 12.2 artışla 51 milyonu buldu. 2020’de de çift haneli bir büyüme bekliyoruz. Tabii ki turist sayısındaki artış turizm gelirlerinin artması anlamına gelmiyor. Bizim yüksek gelirli turistleri misafir etmemiz gerekiyor. Temel hedefimiz sayıyı arttırmak değil” ifadelerini kullandı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya İzmir’in son yıllarda turizm konusunda boş bir dönem geçirdiğini ancak en kısa sürede arayı kapatacağını umduklarını belirtti.

İkinci kez Fuarİzmir’de düzenlenen HORECA Fuarı’nda otel tekstili, mobilyaları, mutfak, otel odası, çamaşırhane, restoran ürün ve ekipmanları, aydınlatma, güvenlik sistemleri, havuz ve aksesuarları, soğutma grupları, otel ve restoran yapı danışmanlık firmalarından yaklaşık 400 temsilci yer aldı.

Utkucan Akkaş

memlekete-harami-dadandi-harami

“Memlekete harami dadandı harami!”

aziz-demirin-anne-acisi

AK Parti İzmir eski İl Başkan Yardımcısı iş insanı Aziz Demir’in acı kaybı!