in ,

‘İdarede çalışana var da sahadakine neden yok!’

Kamuya getirilen esnek çalışma modeli sancılı başladı. Sendikacılar, kamu personeline getirilen önlemlerin yetersiz kaldığını ve uygulamada sıkıntılar yaşandığını söyledi

idarede-calisana-var-da-sahadakine-neden-yok

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nde memurların örgütlü bulunduğu yetkili sendika KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen‘den ensek çalışma olarak da adlandırılan dönüşümlü mesai uygulamasına dair önemli açıklamalar geldi. Ege Telgraf’a değerlendirmede bulunan Tüm Bel Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Buse Engin, alınan önlemlerin tek başına yetersiz kaldığını aktararak, mevcut durumda Büyükşehir Belediyesi memurlarının sadece beşte birinin uygulama kapsamında olduğunu belirtti. Engin “Esnek çalışma modeli İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde kısmen de olsa başladı. Ancak bundan tüm personelin faydalandığını söyleyemeyiz. Çünkü 5 bin 700 kadar üyemizden yaklaşık 1000-1500 kadarı şu anda bu kapsamda. Bizim bu konuda sendika olarak taleplerimiz tam anlamı ile karşılanmadı. Sadece ofiste çalışan idari personel esnek çalışıyor. Ancak sahada çalışan ve hizmet üreten memurlara esnek çalışma verilmiyor. Belediye sarayında görev yapan memurlar dönüşümlü çalışabiliyor. Onlarda bunun uygulanması daha kolay. Park ve Bahçeler Dairesi, Fen İşleri Dairesi, Zabıta, Doğal Yaşam Parkı, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi gibi birimler ile İZSU Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan memurlar bundan faydalanamıyor. Bu müdürlükler bünyesinde görevli arkadaşlarımızın ne görev yerlerinde, ne de göreve giderken kullandıkları hizmet araçlarında yakın temastan kaçınılamıyor.” ifadelerini kulandı.

‘TAMAMINA GELMELİ’

Esnek çalışma uygulamasının personelin tamamına getirilmesi gerektiğini vurgulayan Engin “Bugün zabıtaya ait bir ekip aracında 10-15 kişi göreve gidiyor. Her koltuk dolu durumda. Toplu ulaşımda alınan karara göre yeri geliyor yarı kapasite yolcu taşınıyor, yeri geliyor ayakta yolcu alınmıyor ama kendi personelinizi göreve gönderirken bu kurallara uyamıyorsunuz. Göreve çıkan personel sayısını yarıya dahi düşürseniz, kurallar uygulanmadıkça risk artıyor. Sadece ofiste çalışan personelde değil, sahada çalışan arkadaşlarımız için de bu uygulansın diyerek ısrar etmemizin sebebi de bu. Doğal Yaşam Parkı’nda üç personelde virüs çıkınca burası 15 gün ziyarete kapatıldı. Bazı birimlerin idari binalarında 4 metrekareye bir kişi bile düşmüyor. Sıkışık, havalandırma yetersiz geliyor, koridorlar dar olabiliyor. Personelin tümü için istisnasız esnek çalışmanın getirilmesi gerekiyor” dedi.

TAM BİR BIÇAK SIRTI

Alınan önlemlerin sadece yerel yönetimler ile sınırlı kalmaması gerektiğini vurgulayan Engin, şunları söyledi: Trafik yoğunluğunun azaltılması için mesai saatlerine geliş gidiş saatleri de değiştirildi. Ama çalışma koşullarının da yeniden gözden geçirilmesi lazım. Aksi takdirde hizmetlerin aksaması gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Bizim sendika olarak idareden talebimiz de bu yönde ama ne yazık ki henüz bu sağlanabilmiş değil. Pozitif vakaya rastlandığında hizmetler aksadığından bu durum vatandaşa olumsuz yansıyor. Vatandaş memnuniyeti düşmesin, şikayetler olmasın isteniyor ancak toplum sağlığını korumak ve hizmetlerin de devamını sağlamak için önlem alma konusunda Büyükşehir Belediyesi kış aylarında yaşanan pandemi sürecinde iyi bir tecrübe kazandı. Yerel yönetim bu noktada gereken önlemleri alabilecek ve yeni düzenlemeler yapabilecek kapasiteye sahip. Bir yanda tüm personeli göreve çağırıp diğer yanda hizmet vermeyecek duruma da düşebilirsiniz. Ortada bıçak sırtı bir durum var. Birimlerin ihtiyaçlarına yönelik düzenlemeler yapılabilir. Yapılamayacak şeyler istemiyoruz. Özellikle vatandaşla bire bir temas halinde çalışan ve kesintiye gidilemeyecek İZSU Genel Müdürlüğü, güvenlik, ulaşım, zabıta ve temizlik hizmetlerinde başka bir yol izlenebilir. Biz herkesin esnek çalışma ve dönüşümlü çalışamadan faydalanmasından yanayız. Ancak vatandaş memnuniyetinden dolayı belediyenin bu yönde kaygıları var. Esnek çalışma anlamında sadece memurlar için değil, işçiler de dahil tüm emekçi kesim için merkezi idarenin önlem alması gerekiyor. Bununla birlikte toplumun tamamı da dikkate alınmalı. Asgari ücretle çalışan ve işe gitmek zorunda olan bir vatandaş için devletin birtakım tedbirlere gitmesi lazım. Alışveriş merkezlerini kapatmadıktan sonra ya da devlet vatandaşlarına maske dağıtmadıktan, gelir desteği sağlamadıktan sonra memurlara yönelik esnek çalışma uygulamasına geçilmesinin de bir anlamı yoktur. Birçok insan çalışmak zorunda olduğu için işine gidiyor. Bu konuda asıl görev hükümete düşüyor. İzmir’de ise İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları için gerekli önlemleri alıp, çalışanlarını düşünmek zorundadır. Bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesi iyi bir örnektir. Esnek çalışma işçi, memur için bir bütün olarak düşünülüp uygulanmalıdır.

Erman Şentürk / Özel Haber

karaburundan-turkiyeye-sifa

Karaburun’dan Türkiye’ye şifa

baskan-gruscudan-1-mayis-mesaji

CHP’li Gruşçu: Bu hikaye Türkiye’nin hikayesidir…