in ,

‘İhracatın Yıldızları’ ödülleri topladı

EİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde konuşan TİM Başkanı Gülle, 2020’de beklenmedik fırsatlar doğabileceğine değinerek Türkiye’nin fırsatçı olmadığını vurguladı. Gülle 200 milyar dolar hedefini de yineledi Ege İhracatçı Bi

İhracatin-Yildizlari-odulleri-topladi

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)’nin en çok ihracat yapan firmaları ödüllendirmek amacıyla geleneksel olarak gerçekleştirdiği ‘İhracatın Yıldızları’ töreni Swiss Otel Büyük Efes’te gerçekleşti. 2019 yılında dünyanın çeşitli yerlerine yaptıkları ihracatla en milyonlarca dolar ülkeye döviz girdisi sağlayan 56 firmanın ödüllendirildiği törene Vali Erol Ayyıldız, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin yanı sıra EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve çok sayıda ihracatçı katıldı.

egenin-yildizlari

‘ŞUBAT’TA DA REKOR KIRACAĞIZ’

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle yaptığı konuşmada Türkiye’nin,  Ticaret Savaşları’nın olduğu dönemde ihracatını arttıran yedi ülkeden biri olmasında emeği olan herkesin büyük önem arz ettiğini söyleyerek bu performansın artması için ortak çalışma vurgusu yaptı. Dünyada bu kadar rekabet içinde mal satmak kolay değil diyen Gülle, “Yıla iyi başlamadık, deprem felaketleri, çığ ve çok sayıda evladımızın şehit olması bunda etken. Ancak ülkemizi üzen bu haberlerin içinde ocak ayında yaptığımız ihracatın tüm zamanların Ocak ayı rekoru olması bizi sevindirdi. İhracatımız yüzde 6.1 artarken Ege için bu yüzde 10.6 arttı. Şubat ayı ihracatımız da yine anlamlı bir rakama ulaşarak rekor kırmamızı sağlayacaktır.”

‘BEKLENMEDİK FIRSATLAR DOĞABİLİR’

Türkiye’nin fırsatçı bir ülke olmadığını söyleyen İsmail Gülle, 2020’de beklenmedik fırsatlar doğabileceğini aktardı “Biz fırsatçı değiliz, insanların üzüntülerini acılarını paylaşan bir milletiz. Çin ile olan bağlığımızı hissettirmek adına maske, dezenfektan ve çok sayıda ilaç gösterdik. Biz bu durumdan faydalanmayı düşünmüyoruz. Durumun insani tarafındayız. Ama dünyanın ve konjonktürün bize sunacağı fırsatları da tepecek değiliz. İhracatta bu durumun mutlaka olumlu etkileri olacaktır.  İzmir’in birçok avantajı bulunuyor. Ege ile İzmir ile Ege İhracatçı Birliklerimiz ile çok güzel projeler gerçekleştireceğiz.  Ülkemize bu yıl 190 milyar dolar, 2021’de de herkesin beklediği gibi 200 milyar dolar ve üzerinde ihracat katkısı sunacağımıza yürekten inanıyorum. Sizlerden daha fazla ihracat, mücadele ve çalışma bekliyoruz” diye konuştu.

‘TURİZMİ ETKİLEYECEK’

Törende konuşan EİB Koordinasyon Başkanı konuşmasında ödül alanların yanı sıra 2019’da ihracat yapan 8 bine yakın Egeli firmaya teşekkür etti. Geçtiğimiz yıl Birlik olarak 13 milyar 301 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını belirten Eskinazi, bu rakamın Ticaret Savaşları ile birlikte düşünüldüğünde büyük önem arz ettiğinin ancak alternatif pazarlara eğilmek gerektiğinin altını çizdi.  Çin’de ortaya çıkan Corona Virüsü’nün tüm dünya ekonomisini etkisi altına aldığını aktaran Eskinazi  “Dünyada birçok hammaddenin nihai ürüne dönüşmeden önce Çin’e uğradığı düşünülürse, salgın dolayısıyla Çin’de üretimin durması tüm dünyada bir tedarik sorunu yaratmış durumda. Bunun yanında, çoğu uçak seferlerinin iptal edilmesi ve karantina sebebiyle; Çinli turistler sayesinde her yıl milyarlarca dolarlık gelir elde eden ülkeler zor durumda kaldı ki bunlardan biri de biziz. Biz bu durumdan fırsat devşirecek değiliz. Küresel ekonominin tüm aktörlerinin birbirine zincirle bağlı olduğu bu sistemde, yapılması gereken, el ele verip düze çıkmaktır” dedi.

ALTERNATİF PAZAR VURGUSU

Her krizde olduğu gibi bu salgından da bir ibretlik çıkarmak gerektiğine değinen Eskinazi, Türkiye’nin bu konuda deneyim sahibi olduğunu ifade etti. Başkan Eskinazi şöyle konuştu: “Yumurtaları aynı sepete koymamak ve konuşmamın başında bahsettiğim alternatif pazarlara yönelmek. Aslında Türk ihracatçısı olarak bu konuda deneyimliyiz. Özellikle 2008 krizi sonrasında, Amerika pazarını odağına almış sektörlerimizin yaşadığı olumsuzluklardan sonra pazar çeşitlendirmenin önemini hepimiz fazlasıyla kavramış durumdayız. İhracat artışını sekteye uğratmamak için, riski dağıtarak, pazarlarımızı ve ürünlerimizi çeşitlendirmeliyiz. Bu sayede, kriz zamanlarında olası kayıplarımızı minimize etme şansımız doğar.”

Çimento, elektrik-elektronik, iklimlendirme, kimya, makine ve otomotiv sektörlerinde en fazla ihracat gerçekleştiren ilk üç şirketi TİM Başkanı İsmail Gülle ve EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ödüllerini takdim etti. EİB bünyesindeki 12 birlik içerisinde kendi birliklerinde ilk üçe giren markalara ise ödüllerini birlik başkanları verdi. Ayrıca gecede iki özel ödül de sahiplerini buldu.

Utkucan Akkaş

neptun-soyer

Neptün Soyer: Şefler bizi tercih etsin

adi-cin-ama-her-sey-yerli

Adı Çin ama her şey yerli!