in ,

‘İki yaraya da deva olabilir!’

İktidar ve yerel yönetimlere çağrıda bulunan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Hangisi olursa olsun her eve en az bir tane gazete gitmeli” dedi

iki-yaraya-da-deva-olabilir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel’den, korona virüs sürecinde hem yerel gazetelere destek olmak hem de vatandaşın sağlığını korumak adına yeni bir öneri geldi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Yunanistan’daki gazetelerin her gün içine maske de eklenerek naylon bir poşet içinde okura servis edildiği örneğini sunan CHP’li vekil, “Buradan iktidara çağrımdır: Yerel yönetimler ile her eve bir gazetenin yanı sıra bir maskeyi ulaştırabilirsiniz. Gazete beyni besler, maske sağlığı korur. Fena mı olur?’ dedi.
Konuyla ilgili Ege Telgraf’a özel açıklamalarda da bulunan Sertel, “Yunanistan’da yerel gazetelerin korona virüsüne karşı önlem almak adına naylon poşetler içinde vatandaşa ulaştırıldığını ve bunun yanında aynı anda maske dağıtımı da yapıldığını öğrendik. Benim yaptığım bu çağrı hem iktidara hem de yerel yönetimleredir. Özellikle yerel gazeteleri satın alsınlar, maske eşliğinde poşetleyip evlere ulaştırabilirler. Ücret vermek isteyen vatandaş ücretiyle alır, durumu olmayana da doğrudan dağıtılabilir. Biz şu ya da bu gazete demiyoruz. İsteyen istediği gazeteyi okusun ancak her eve bir gazete gitmeli. Her eve en az bir gazete gitse, hatta bu sayı yerel ve ulusal olarak ikiye çıkarılsa çok iyi olur. Bizim amacımız her evde gazetelerin okunmasını sağlamak” ifadelerini kullandı.

‘ADALETSİZLİKTİR’

Virüs salgını sürecinin diğer sektörlerde olduğu gibi yerel gazeteler üzerinde de büyük etkileri olduğuna vurgu yapan Sertel, “Reklam gelirleri ve satışlar durmuş durumda. Şu koşullarda gazetelerin ayakta durabilmesi için ilan ve reklam verebilecek kudrette olan kişi ya da kurumların desteklerini esirgememesi gerekiyor. Yandaş medya ve basına özellikle kamudan büyük destekler geliyor ama yerelde hizmet verilen gazeteler ile ‘muhalif’ olarak adlandırdıkları kurumlara zırnık koklatmıyorlar. Bu adaletsizliktir. Bu durum Türkiye’de gazeteciliği bitiren bir noktaya getirecektir. Bunun yanında son bir haftada en çok konuşulan konulardan biri de maske dağıtımlarında yaşanan sıkıntı. Dağıtamıyorlar, insanlar maskeye ulaşamıyor. Dağıtım yapmak için yeni formüller aranıyor. Yaptığımız öneri, bu kanayan iki yaraya da deva olabilir. Hem gazetelerin satışı desteklenir hem de vatandaş maskelerine kolaylıkla ulaşabilir” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

izmirde-merdivan-alti-maske-ve-dezenfektan-operasyonlari

İzmir’de merdivan altı maske ve dezenfektan operasyonları

izmirde-firincilar-sokaga-cikma-yasagina-hazir

İzmir’de fırıncılar sokağa çıkma yasağına hazır