in ,

İklim krizinde ‘dijital grev’

Grev FFF Türkiye, Sıfır Gelecek İzmir, Sıfır Gelecek İstanbul aktivistlerinin ortaklığında gerçekleştirilecek 5. Küresel İklim Grevi dijital ortama taşınıyor

iklim-krizinde-dijital-grev

İklim Krizi nedeniyle uzmanlar geri dönülmez tarihi 2030 olarak işaret ediyor. Dünyayı geri dönülmez bir senaryodan korumak amacıyla dünyanın dört bir yanında aktivistler mücadelesini sürdürüyor. Son günlerde korona virüs nedeniyle sokaklardan çekilmek zorunda kalan iklim aktivistleri 3 Nisan’da yapmayı planladıkları ‘5. Küresel İklim Grevi’ni dijital ortama taşıyor.

‘#İKLİMKRİZİKARANTİNAYA ALINAMAZ’

Sıfır Gelecek İzmir oluşumundan Rana Yılmaz, “Sokak hareketi bir süredir sarıldığımız en büyük eylemlilikti ama yaşadığımız korona virüs krizi tüm dünyayla beraber bizi de etkiledi” diyerek, “Bugüne kadar sokakta yürüttüğümüz aktivitelere ara vermek, düzenimizi bozmak zorunda kaldık. Ancak virüs nedeniyle sokaktan çekiliyor olmamız, önümüzdeki iklim sorununun acilen ele alınması gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Şu anda nasıl bir sağlık krizinin ortasındaysak ve atlatmak için dayanışma içerisinde acil eyleme geçilmesi gerekiyorsa iklim krizine karşı da harekete geçmemiz gerekiyor. Bunu yapabilmek için karantina koşullarında en etkili yol ise dijital grev. Şuan evlerimizde tek başımızayız ama birlikteyiz. Sosyal medya da bunun en somut örneği bizce bu yüzden herkesi 3 Nisan’da bunun bir parçası olmaya çağırıyoruz ve #İklimKriziKarantinayaAlınamaz diyoruz” açıklaması yaptı.

‘BENZERLERİ OLACAK’

Korona virüsün iklim değişikliğine bağlı olmadığını bildiklerini ancak iklim krizinin durdurulamaması durumunda insanları bu salgına benzer çok sayıda olayla karşılaşacaklarını belirten Yılmaz, “Hayvanların umursamazca insanlar tarafından tüketilmesiyle bir alakası var. Ki bu da iklim değişikliğine karşı taleplerimizden birisi olan endüstriyel hayvancılığa son verilmesi doğayla barışık bir tarım ve hayvancılık yapılamasının önemini bir kere daha ortaya koyuyor. Kaldı ki iklim değişikliğine bağlı olarak buz tabakalarının erimesi neticesinde on binlerce yıldır saklı duran ve insanlığın alışık olmadığı başka mikroorganizmalarla karşılaşacağız. Yani iklim değişikliğine bağlı olarak Coronavirüs salgınına benzer birçok olayla karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu.

 

Program şu şekilde:

– Aktivistler 3 Nisan tarihinde tüm İnstagram üzerinden #DijitalİklimGrevi , #BuEvdeİklimGreviVar , #SıfırGelecekİzmir etiketleriyle gönderi paylaşıyor olacak.

– 16.00’da Zoom üzerinden aktivistler basın açıklaması okuyacak bu kısım sadece basın ve aktivistler arasında gerçekleşecek. Ancak dinlemek isteyen vatandaşlar için de yayın SG ve FFF hesaplarından da canlı olarak yayınlanacak.

– 17.00 herkese açık bir Zoom toplantısı olacak. Söz isteyenlere birkaç dakika söz verilecek, sokak eylemlerinde olduğu gibi soru-cevap etkinliği gerçekleştirilecek.

– 22.00 SG Sosyal medya hesaplarından açıklanan hashtagle TT kampanyası yapılacak.

Gün içinde sanatçılar da iklim için online konserler verecek.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

komsum-evde-kal-biz-sana-kosariz

‘Komşum evde kal biz sana koşarız’

menemenli-baskandan-kampanyaya-destek

Menemenli başkandan kampanyaya destek!