in ,

İlaçlama firmaları başını kaşıyamıyor

Korona virüsü paniği vatandaşları dezenfeksiyon şirketlerine yöneltti. Son aylarda sektörde büyük bir büyüme gözlenirken firmaların telefonları susmuyor

ilaclama-firmalari-basini-kasiyamiyor

Korona virüsü dünyayı sararken Türkiye’deki dezenfeksiyon sektörü de bir ay gibi kısa bir sürede neredeyse yarı yarıya büyüme gösterdi. Virüsün henüz Türkiye’de olduğu açıklanmadan önce yaşanan bu ivmeye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de yeni tip koronavirüsü taşıyan bir vatandaşın olduğunu açıklaması da eklenince iyice arttı. Edinilen bilgiye göre dezenfeksiyon firmalarının telefonları günlerdir susmuyor. Virüsten korkan firmalar dezenfeksiyon şirketlerinin kapısını aşındırıyor. Bu şekilde ilaçlama hizmeti veren firma sahiplerinden Andaç Gögüş, bir günde işlerin yüzde 15’ten fazla arttığını söyleyerek önümüzdeki 5 gün tüm saatlerin dolduğunu belirtti.

‘5 GÜNÜMÜZ KAPALI GİŞE’

Ortamdaki virüs ve bakterileri yok etmeye yönelik olarak pek çok kurum ve kuruluşa dezenfeksiyon hizmeti veren bir firmanın sahibi olan Andaç Gögüş, Korona virüsünün konuşulmaya başlamasının ardından işlerinin pik yapmaya başladığını, Bakan’ın açıklamasının ardından ise sabaha karşı telefonunun 04.00’te çalmaya başladığını aktardı. Bu saatten sonra da telefonlarımız susmadı diyen firma sahibi “Gece Sayın Bakan açıklama yaptı, sabaha karşı 04.00’de telefonlarımız çalmaya başladı. Sonrasında telefonlarımız susmadı. Önümüzdeki 5 gün tamamen dolu şuanda, kapalı gişe oynuyoruz desek yeridir. Özellikle özel kurumlardan yoğun talep alıyoruz. Kurumlarımız korona virüsü başta olmak üzere her türlü virüse karşı koruma yolunda önlem alıyor. Şuanda okullardan, servislerden, fabrikalardan büyük talep var şuanda. Yani kaba tabirle 50 kişiden fazla personeli olan hemen her yer şuanda dezenfekte ettirmek için firma arıyor bize ulaşıyor” diye konuştu.

‘11 LİRAYDI 33 LİRA OLDU!’

Virüsün Türkiye’de gözükmesi, firmaların işleri kadar hammadde fiyatlarının da artmasına neden oluyor. Gögüş, 11 liraya aldıkları işçi tulumunun birkaç gün içinde 33 liraya yükseldiğini belirterek, “Daha önceden işlem sırasında kullandığımız hijyenik iş tulumu 11 lira iken bugün 33 liradan tulum alıyoruz. İlaçların fiyatı yine aynı şekilde artıyor. Dezenfektanı aldığımız firma yani dağıtıcı şu anda bizim telefonlarımıza dahi cevap vermiyor. Tahmin ediyoruz bunun da fiyatı oldukça arttı ancak hiçbir tedarikçiye ulaşamadığımız için bilgi alamıyoruz. Yani sadece vatandaşa satılan değil bu tür iş alanlarına satılan ürünlerde de ciddi anlamda bir fırsatçılık doğdu. Ürün bulunmuyor diye bir şey asla Türkiye’de bugün yok. Sadece fırsatçımız çok, dolayısıyla karaborsaya düştü” ifadelerini kullandı.

100 LİRADAN 2 BİN 500’E

Ortalama büyüklükte bir evin dezenfeksiyonu için 100 lira civarında bir bedel aldıklarını ifade eden Andaç Gögüş, “Fabrika ya da 10 bin metrekare gibi büyük işletmelerde bu işlemi uygulamanın ücreti ise 2 bin 500 liraya kadar gidiyor. Dezenfekte edilecek alanın büyüklüğüne göre fiyat belirleniyor. Ayrıca alan büyüktür ancak içindeki eşya azdır, uygulama daha az olduğu için ücret düşer ya da alanın boyu küçüktür ama eşya çoktur fiyat artar. Bunun gibi pek çok değişkene göre fiyat belirleniyor. Keşif yapıyor ve fiyat veriyoruz” dedi. Firma sahibi aynı zamanda dezenfeksiyonun yanında kişisel temizliğin önemine değindi ve tüm kurumlara öncesinde klor bazlı temizliğin de önemli olduğunu aktardı

Utkucan Akkaş / Özel Haber

afet-olursa-asi-da-kurtarmaz

Afet olursa aşı da kurtarmaz!

otogarda-korona-hareketliligi

Otogarda ‘korona’ hareketliliği