in

İlk Kadın Muhtar Gül Esin’in ismi parkta yaşayacak

Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin’in adının verildiği Çiğli Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi’nde düzenlenen törenle açıldı.

ciglide-gulesin-parki

Aydın’in Çine ilçesi Karpuzlu mahallesinde 1933 yılında yapılan muhtarlık seçimlerini kazanan Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin’in adını taşıyan park Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi 9 Eylül Caddesi’nde açıldı.

Parkın açılışına CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, İzmir Büyükşehir belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi ve İzmir Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, İYİ Parti Çiğli İlçe Başkanı Özgür Doğan,  Başkan Gümrükçü’nün annesi Nilgün Gümrükçü,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi Muhtarı Sevcan Yalman, CHP Kadın ve Gençlik Kolları Yönetimi, muhtarlar, meclis üyeleri, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Açılışa katılanlara defte ağacı fidanı hediye edildi.

“Kadınlarımızı destekliyoruz”

Başkan Utku Gümrükçü, kadının siyasette her zaman var olması gerektiğini belirterek, “Bu kalabalıktan anladığım Harmandalı hizmete açmış. 2020 yılında, ‘Çiğli’ye her ay bir park kazandıracağız’ dedik ve bu üçüncü parkımız. Muhtarımızın isteğiyle bu ismi parkımıza koyduk. Burası Çiğli için çok önemli bir yer. 30 yıldır bu bölge İzmir’in çöpünü çekiyor ve artık bu bölgenin makus talihi değişecek. İzmir’de, Çiğli’de değişimler yaşanacak ve Sayın Başkanımız Tunç Soyer’in projesi ile çöpten elektrik üreteceğiz, çöp araçları da Harmandalı’nın içinden geçmeyecek. Harmandalı çöp ile değil de temiz elektrik üretimi ile anılacak. Bunun yanında Harmandalı imara açılıyor ve İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz ay planları onayladı, askıya çıkacak. Biz sizlerle beraber Harmandalı’nın imarını şekillendireceğiz. İmar olmayan yerde park, yol, kentleşme sorunu olur. Bu park işte bunun ilk adımı. Bu arada Harmandalı’na bir sözümüz daha var o da; bu yıl içinde buraya bir sosyal tesis kazandıracağız. Bu park kadının siyasal alandaki varlığını simgeliyor. Türkiye’de seçilen ilk kadın muhtar Gül Esin. Kadınlar siyasette olursa, muhtar olursa; çevre temizliği olur, kahvelerde kumar oynanmaz, kız kaçırmalar olmaz. Bu sene 8 mahalle muhtarımız kadın.  Belediyemizde de müdür sayımız kadın olarak 8’e çıktı. Belediyecilik anlamında yol, kaldırım, imar, temizlik herkes yapıyor ama bizi bunlardan ayıran; dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık bizim için birinci sırada; çocuklar, engelliler… Biz engellilerin haritasını çıkarıyoruz; engeli ne? Nerede oturuyor? İhtiyacı ne? Bunun yanında kadınlar bizim için çok önemli. Biz kadınların sosyal hayatta olmasını sağlamalı ve ekonomik olarak özgürleşmesini sağlamalıyız. Bu bizi diğer belediyelerden ayırıyor.  Biz kadını destekler, evden çıkarır ve ekonomik olarak özgürleştirirsek Çiğli Belediyesi olarak başarılı olmuşsuz demektir. Biz Çiğli’de de ikinci kadın kooperatifini kurduk. O da Harmandalı Bölgesi’nde örgütleniyor. Belediye olarak da alımların bir kısmını buradan yapacağız. Kadın olmazsa olmaz, kadını desteklerseniz belediyecilik olur. Annem de bugün özellikle buraya katılmak istedi. Her erkeği bir kadının yetiştirdiğini unutmadan yol almalıyız” diye konuştu.

İzmire-toz-kondurmuyorlar

İzmir’e toz kondurmuyorlar

denizde-can-pazari

Denizde can pazarı! 39’u çocuk 120 göçmen…