İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Güneş Enerjisi Sistemi Yatırımları Tanıtım Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, İBB'nin Şile Kömürcüoda'da açılması planlanan çöp gazından enerji üretim tesisi için Cumhurbaşkanlığı tarafından yatırım planına alınmamasına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen İmamoğlu, "Fırsat bulduğum her ortamda bunu hatırlatacağım. Bu milli yatırımın engellenmesiyle ilgili soruları her konuşmamda gündeme getireceğim" dedi.

Başkan Eşki’den enerji dağıtım şirketleri çağrısı: Kamulaştırılsın Başkan Eşki’den enerji dağıtım şirketleri çağrısı: Kamulaştırılsın

İmamoğlu, yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımları vurgulayarak şunları söyledi: "Bugünkü konumuz olan ve herkesin gururla anlatabileceği devasa yenilenebilir enerji yatırımlarımız var. Enerji meselesi ülkemiz için kritik. Temiz ve yenilenebilir kaynaklardan elde edeceğimiz enerji, ekonomik ve güvenlik açısından da önem taşıyor."

Çöp gazından enerji üretimi alanında dünyanın en büyük tesisini açtıklarını belirten İmamoğlu, "Seymen Çöp Gazından Enerji Üretim Tesisi ile 1 milyon 400 bin insanın elektrik ihtiyacını karşılıyoruz ve milyonlarca ton metan gazı salınımını engelliyoruz. Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük evsel atık tesisini de hizmete açtık" diye ekledi.

Şile Kömürcüoda'da bir atık yakma tesisi açma çalışmalarının son aşamada olduğunu belirten İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı'ndan onay beklediklerini ifade etti ve şunları dile getirdi: "Bu milli yatırımın bir an önce hayata geçirilmesi için çağrıda bulunuyoruz. Bu konuyu her fırsatta gündeme getirip milli çıkarlarımızı korumak için çaba harcayacağız."

İmamoğlu, yeşil enerji yatırımlarında kararlı olduklarını vurgulayarak, "Biz yöneticiler olarak sadece seçim kazanmak değil, işimizi iyi yapmayı hedefliyoruz. Bu vizyonla hareket ederek gelecek nesiller için şehrimizi korumak ve kollamak en büyük gayretimiz" dedi.

Kaynak: Gerçek Gündem