in ,

İnciraltı’ndan Albayrak ve Ersoy’a ‘yardım edin’ mektubu!

Uzun yıllardır çözüm bekleyen İnciraltı ve Bahçelerarası imar planları konusunda İnciraltı Gelişim Derneği’nden (İNGEDER) yeni bir adım geldi.

inciralti-planlari

İNGEDER Başkanı Tayfun Karabulut, sorunun çözümüne katkı koymaları isteği ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a mektup gönderdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Karabulut, “İnciraltı’nın geciken planlaması başta şehrimize ve ülkemize turizm, istihdam, yatırım ve çevre yönünden büyük kayıplar yaşatmaktadır. Ülkemize ekonomi ve istihdam yönünden kayıpların bir an evvel bitmesi açısından destekleri için Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’a, Şehrimizi sağlık turizmin merkezi yapacak ve nitelikli turisti getirecek İnciraltı için planlamanın bir an evvel bitmesi hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy mektup yazarak destek ve takiplerini istediğimizi ilettik. İnciraltı ve Bahçelerarası planlaması sadece biz toprak sahiplerinin değil; İzmir’in ve ülkemizin sorunudur” dedi.

Mektupta neler yazıyor

Albayrak ve Ersoy’a gönderilen mektupta şu ifadeler yer aldı: “İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER), Türkiye’nin en değerli yerlerinden biri ve İzmir’in büyüme noktası olan İnciraltı ve Bahçelerarası’nın beşinci nesil toprak sahiplerinin birlikteliği ile 1994 yılında kurulmuş ve kuruluş tarihinden bu yana beş nesildir toprak sahibi olan üyelerimizin mağduriyetlerini farklı platformlarda duyurmaya çalışmıştır. Yaklaşık 5 milyon metrekareyi kaplayan ve yüzde 99 şahıs mülkiyetinde olan bölgemiz 1991 yılında Resmi Gazete’de Turizm Bölgesi ilan edilmiş, iki kez EXPO’da aday olmuş, iki kere planlama çalışması yapılmış, son olarak 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan planlama ise açılan dava sonucu iptal olmuş bir alanı kapsamaktadır. Bölgemiz İzmir’in turizm ve yerleşim alanlarının ortasında, atıl ve milli ekonomiye hiçbir katkısı olmayacak şekilde sahipsiz kalmıştır. Borlu su nedeniyle tarım yapma imkanı kalmamıştır. Bölge tarımsal vasfını kaybetmiş, şehrin ortasında kalan bir alan olması nedeniyle de tarımsal faaliyet için istihdam olanağı bitmiştir. Ülkemize, şehrimize turizm, istihdam, ticaret ve çevre olarak büyük katkı sağlayacak düzenlemeleri ne yazıktır ki beş nesildir toprak sahibi olan bizlerin dört nesli görmemiş ve son günlerine kadar devletimizinden gelecek bir haber için umutla beklemişlerdir. İnciraltı ve Bahçelerarası toprak sahipleri olarak, 5 nesildir sahip olduğumuz ülkemizin en güzel toprakları adına sizlere söz veriyoruz; sağlık turizmi odaklı planlama tamamlandığında bölgemiz ülkeye 100 bin yeni nitelikli turist ve 10 milyar dolar yabancı sermaye çekecektir. Şu an Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız planlama çalışmasını hassasiyetle yürütmektedir. Ancak ülkemizin şehrimizin ve biz İzmirlilerin artık kaybedecek bir günü dahi kalmadığından planlama sürecinin bir an evvel tamamlanması için katkı, destek ve takibinizi rica ediyoruz.”

 

 

bosaltilan-egik-binalar-yikilmayi-bekliyor

Boşaltılan eğik binalar yıkılmayı bekliyor

konakta-ev-yangini

Konak’ta çıkan yangında ev kullanılamaz hale geldi