in ,

“İnciraltı’nı konuşmamak İzmir’e yapılan ihanettir!”

Bölgenin kent için istihdam kaynağı olacağını savunan İNGEDER Başkanı Tayfun Karabulut, “Yapılacak olan işlerin sadece lafta kaldığının en önemli örneğidir İnciraltı…” dedi

pandemiye-sifa-icin-inciralti-el-kaldirdi

Kentin en değerli alanlarından birisi olan İnciraltı bölgesindeki toplam 5 bin dönümlük alanının planlanmasını isteyen hak sahiplerinin bekleyişi sürüyor. Bölgenin sağlık turizmine açılması konusunda defalarca çağrı yapsalar da herhangi bir yanıt alamadıklarını belirten İNGEDER (İnciraltı Gelişim Derneği) Başkanı Tayfun Karabulut, İzmir milletvekillerine ve belediye başkanlarına çağrı yaptı, “Her gün üzerine bastığımız bu toprağa ihanet ediyorduz” dedi.
“Kentin sokaklarını gezdiğimizde bile her geçen gün genç işsizlerin sayısının arttığını görmek mümkün” diyerek konuşmasına başlayan Karabulut, “İnciraltı toprak sahipleri olarak, bugüne kadar bölgemizin planlanmasının sadece bizlerin değil tüm şehrin sorunu olduğu vurgusunu yaptık. Ancak bunu söylerken hep de yanlış anlaşıldığımızı hissettik. Bizlere, ‘Siz hak sahibisiniz, arazinizin değerinin artmasını istiyorsunuz’dediler. Elbette, bizler bunu da istiyoruz ama bunun İzmir’e fayda sağlayacak şekilde gerçekleşmesini istiyoruz. Bugüne kadar işin kolayını seçip ‘Her yeri konut yapın, geçin’ diyebilirdik. Ancak bu bölge gerçekten çok nadide bir yer. 2015 ve 2020 tarihlerinde EXPO seçimlerinde bölgemiz aday gösterilerek dünyaya tanıtıldı. Böylesi mücevher bir alanı gelin nitelikli yatırımcının buluşabileceği bir planlama ile İzmir’i ekonomik ve istihdam anlamında büyütecek bir alan haline getirelim çağrısını daha önce birçok kez yaptık. Hatta Türkiye’nin ve kentimizin gururu olan ESBAŞ gibi İnciraltı’nın da ikinci bir istihdam deposu olacağını söyledik. Bakın, pandemi sürecinde dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik bir sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntılar kentimize de bir hayli yansıyor” ifadelerini kullandı.

‘NEDEN?’ SORUSU…

İzmir’de yaşanan sorunların giderilmesi konusunda kentin öncüsü sayılabilecek tarafların bir araya gelmemesinden dolayı derin bir üzüntü yaşadıklarını da dile getiren Karabulut, “Yaşanan işsizliğe rağmen sorunun giderilmesi için atılan herhangi bir adım yok. Bu durumun belki de en iyi örneklerinden biri biziz. İnciraltı’nın planlanması konusunda bugüne kadar hep yalnız kaldık. Bu çığlığı bugün işsizlik ile aynı oranda tutuyoruz. Artık bölgeyi koruyup kollayan gerçek İzmirliler, maalesef ki eriyor… Umutsuzluktan, maddi imkansızlıklardan dolayı bölgedeki haklarını, topraklarını satmak zorunda kalıyor. İNGEDER olarak elimizden geldiğince umut vermeye, çare olmaya ve çağrı yapmaya devam ediyoruz ama yalnız kalıyoruz. Bizim kentimizin milletvekilleri nerede? Sözde 28 tane milletvekilimiz var. İnanın, insan üzülüyor; İnciraltı, İzmir’in bir toprağı değil mi? İnciraltı sağlık turizmi odaklı ve doğru bir şekilde planlanırsa kente yararı olmayacak mı? İnciraltı planlanırsa iki tane daha kent ormanı büyüklüğünde nitelikli yeşil alan kazanmayacak mı? Artık bir tane yeşil alan şehrimize yetmiyor. Neden bunu göremiyorlar? 2019 yılı 30 Mart tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer bize söz verdi. Planlama konusunda birlikte hareket edilecekti. Neden hala hareket edemiyoruz?” diye sordu.

‘KONUŞMAK AYIP DEĞİL’

“Bugüne kadar yaptığımız her açıklamada, gelişmede milletvekillerimize sosyal medya hesaplarımızdan yeter ki bizi görsünler düşüncesi ile etiketliyoruz. Ancak ne yaparsak yapalım sesimizi duymuyorlar” diyerek sözlerini sürdüren Karabulut, “Birçoğundan randevu istedik ancak ‘Görüştünüz mü?’ diye sorarsanız, maalesef… İnciraltı’nı konuşmak ayıp bir şey değil. Neden bu konuyu konuşmaktan kaçıyorsunuz? Milletvekillerimizin ve belediye başkanlarımızın elinde iş bulma umudu ile bırakılan birçok CV olduğunu biliyoruz. Bu konuyla ilgili herhangi bir adım atamamalarını da şu anlık çok normal karşılıyoruz. İzmir’i büyütmek için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyordu. Bugün tüm İzmirliler İŞKUR’un kendi internet sayfasına girdiğinde 873 tane ilan görecek ama bugün İŞKUR’un 2019’un Aralık sonu verilerine göre 176 bin 547 kayıtlı işsiz var. Pandemiden dolayı bu rakamın daha da arttığını düşünün. İnciraltı’nın bugün kamuya faydasız olarak beklemesinin tek suçlusu İzmir’dir. Her gün üzerine bastığımız bu toprağa günah işliyoruz. Tüm İzmir milletvekilleri ve belediye başkanları bölgemizden sorumludur. İşsizlik her geçen gün daha da artıyorsa sorumluyu uzakta aramamak lazım” açıklamalarında bulundu.
Son olarak, “Yapılacak olan işlerin sadece lafta kaldığının ve hiçbir somut adım atılmadığının en önemli örneğidir İnciraltı” diyen Karabulut, “İnciraltı’dan korkmak İzmir’e ihanettir! İnciraltı’nı konuşmamak İzmir’e yapılan ihanettir! Bu bölge ekonomidir, istihdamdır, çevredir, turizmdir. Bunların hepsini bir arada barındıran Türkiye’de başka bir kara parçası yok. En az 15 bin beyaz yakalı genç işsizimize çare olacak bir yerden bahsediyoruz. Bunun üzerine de en az 100 bin turist getirecek bir yer… İzmir’i ve ülkemizi seviyorsak bölgenin planlanması bu yüzden önemlidir” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

kulturpark-ve-kadifekale-uretici-pazarlari-yeniden-aciliyor

Kültürpark ve Kadifekale üretici pazarları yeniden açılıyor

izsuda-e-randevu-sistemi-devam-edecek

İZSU’da e-randevu sistemi devam edecek