in ,

‘İndirim sürsün işler büyüsün’

İnşaat sektörü, kredi faiz indirimiyle canlandı. Konut stoğu giderek erirken, KAMDER Başkanı Gültekin, sıfır konutlarda faiz indiriminin devam etmesi gerektiğini söyledi

indirim-sursun-isler-buyusun

Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden inşaat ve emlak sektörüne can suyu olması amacıyla kamu bankaları tarafından başlatılan konut kredi faizlerindeki indirim, hedefi tam 12’den vurdu. Faiz oranlarının sıfır konutlarda 0.64, ikinci el konutlarda 0.74 seviyesine çekilmesiyle, Haziran ayındaki konut satışları, ir önceki yıla göre yüzde 209 arttı. Uzun süren bir kriz döneminden sonra sektörde yaşanan canlılık yüzleri güldürdü. Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) Başkanı ve İzmir Ticaret Odası İnşaat Komitesi Meclis üyesi Niyazi Gültekin, ortaya çıkan tabloda yapılan indirimin payının büyük olduğunu söyleyerek, satışların tamamen kredi faiz oranlarıyla bağlı olduğunu vurguladı. Gültekin şunları söyledi: Haziran 2019’da en düşük konut kredisi faiz oranı 1.55 seviyesindeydi. 1 yılda konut kredileri 0.90 puanlık düşüş göstererek 0.64 seviyesine kadar geriledi. Konut kredilerinin yüksek olduğu Haziran 2019’da ipotekli konut satışları yüzde 84 azalırken, faizlerin düşük olduğu Haziran 2020’de ipotekli satışlar yüzde 1286 arttı. Bu tablodan da gördüğümüz gibi konut satışları tamamen kredi faiz oranlarına bağlı. Konut satışlarındaki artışın devam etmesi için faiz oranlarındaki indirimin sürekli olması gerekiyor.

‘KRİZİ ATLATTIK’

2018 yılının ilk yarısında başlayan ekonomik krizin etkisiyle inşaat sektörünün zor günler geçirdiğini hatırlatan Gültekin, “Konutta stok sorunu oluşması ve satışların azalması ile inşaat projeleri durduruldu. Çok sayıda meslektaşımız ekonomik olarak zor günler geçirdi ve konkordato ilan etmek zorunda kaldı. Ocak 2020’de konut kredi faizlerinin 0.78’e düşmesi ile stoklar erimeye ve krizin etkileri geçmeye başladı. Faiz oranlarının 0,64’e inmesiyle konut stokları tamamen tükendi ve inşaat sektörü eski parlak günlerine geri döndü. Müteahhitler satışların artmasıyla moral buldu ve işe sarılmaya başladı. Konut stoklarını bitiren müteahhitler arsa arayışına girdi. Elinde hazır projesi bulunan ancak kriz nedeniyle inşaata başlamayan firmalar hızlı bir şekilde inşaata başladı. 2020’nin sonuna doğru inşaat yatırımları daha da hızlanacaktır” dedi.
İnşaat sektörünün canlanması ile birlikte birçok sektörde de hareketlilik oluştuğunu vurgulayan Başkan Niyazi Gültekin, “200’den fazla sektörü ilgilendiren inşaat sektörü, 2 milyondan fazla insanın da istihdam kapısı. Kriz nedeniyle 1 milyondan fazla kişi işsiz kalmıştı. Yeni inşaatların başlaması ile beraber inşaat sektöründeki istihdam rakamları da artışa geçti. Yıl sonuna doğru bu rakamlar daha da artacaktır” diye konuştu.

‘TEŞVİKLER ARTMALI’

Birkaç yıl öncesine kadar sıfır konutun toplam konut satışları içerisindeki payı yüzde 50 civarındayken haziran ayında cazip faiz oranlarına rağmen yüzde 30 düzeyinde kaldı diyen KAMDER Başkanı, “Kamu bankaları sıfır konutta 0.10 puan daha düşük oranla kredi kullandırmasına rağmen sıfır konutlar beklenen ilgiyi görmedi. Sıfır konutta satış oranlarının artması için yeni teşvikler lazım. Hükümetin sıfır konutta tapu harcı ve KDV indirimi uygulamasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

goztepe-avrupa-sansini-zora-soktu

Göztepe’de gözden düştüler

altay-deplasmanda-galibiyet-ariyor

Altay deplasmanda galibiyet arıyor