in ,

İngilizce öğrenmek isteyenlerin Avrupa’daki yeni rotası: Malta

Güney Avrupa’da, Akdeniz’in ortasında yer alan Malta, 3 büyük, 2 küçük adadan oluşuyor. İtalya’nın Sicilya adasının güneyinde konumlanan Malta, Avrupa‘nın yüzölçümü en küçük ülkelerinden. Çok sayıda dil okulunun bulunduğu ülkeyi her yıl yabancı dil öğrenmek isteyen binlerce öğrenci ziyaret ediyor

Akdeniz’in en güzel adalarından biri olan Malta, yılın neredeyse tamamı güneşli ve sıcak geçiyor. Antik dönemden kalan etkileyici şehirleri, doğal plajları, Akdeniz esintisi taşıyan lezzetli yemekleri ve tarihin romantik izlerini taşıyan sokakları ile Malta adası oldukça keyifli bir rota. Malta’da gezilecek, görülecek onlarca yer olmasına rağmen bu mini liste adda mutlaka görmeniz gereken yerlerden oluşuyor.

İki asır boyunca adaya Araplar hâkim olmuş, ardından Kanuni Sultan Süleyman Rodos’u fethedince oradan ayrılan St. Jean Şövalyeleri Malta’ya yerleşmiş. 1967’de bağımsızlığına kavuşmadan önceki 150 yıl boyunca Birleşik Krallık topraklarının bir parçası olmuş. Adada bu üç farklı kültürün etkisini de her yerde hissedebiliyorsunuz.

İngilizce, Türkiye’de genç yaşlı birçok kişi için hayat boyu aşılması gereken bir sorun olarak görülüyor. Her ne kadar ilkokuldan itibaren İngilizce dersi almaya başlasak da çoğu zaman gramer ezberlemekten öteye geçmeyen eğitim sistemiyle üniversitede hazırlık eğitimi alan kişiler bile üniversiteden mezun olduktan sonra İngilizce konusunda özgüven sorunu yaşıyor.

‘Derdimi anlatacak kadar İngilizce biliyorum’, ‘Anlıyorum ama konuşamıyorum’ gibi sıklıkla duymaya alıştığımız cümleler İngilizce bilinirliği noktasında nerede olduğumuzu özetliyor aslında.

Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat’ın verilerine göre Türkiye, Avrupa’da hiç yabancı dil bilmeyen nüfus oranında yüzde 81’le zirvede yer alıyor. İstatistik, yabancı dilde temel seviyede kendini ifade edecek kadar hakimiyeti ifade ediyor. ‘What is your name?’, ‘Fine, thanks and you’ gibi kalıplar İngilizce bilmek için yeterli değil maalesef.

Ülkemizde özellikle büyük şehirlerde hızla yaygınlaşan onlarca İngilizce dil kursu varken ve bu kurslara her yıl yüzbinlerce kişi dil öğrenmek için binlerce lira öderken bir türlü aşamadığımız şu İngilizce konusunda çözüm bulmak sanıldığı kadar da zor değil.

İngilizce öğrenmek için dünyanın dört bir yanından Malta’ya, Malta dil okullarına giden öğrenciler Malta’nın bu alanda sunduğu ayrıcalıklı fırsatlardan yararlanıyor.

Resmi dil İngilizce: İtalya’nın güneyinde, Sicilya Adası’nın yanı başında bulunan Malta, Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri. 160 yılı aşkın süre İngiliz sömürgesi olarak yönetilen Malta’nın iki resmi dilinden biri İngilizce.

Adada temel iletişim dilinin İngilizce olması, bu ülkeye dil öğrenmek için giden öğrencilerin sosyal yaşamda İngilizce pratik yapmasına olanak sağlıyor. Ana dili İngilizce olan bir ülkede kurs dışındaki zamanlarda İngilizce konuşma fırsatını hayatın doğal akışında bulmak önemli bir fırsat.

İklimi güzel: Nitelikli dil okullarıyla dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenciyi ağırlayan Malta’da uygun iklim ve hava şartlarının olması da büyük avantaj. Yılın büyük bölümünde yüzünü esirgemeyen güneşli bir havayla birlikte zengin tarihi ve kültürel geçmişi, doğal güzellikleri ve Akdeniz kültürünün yansıması olan atmosferiyle boş zamanlarda onlarca alternatif etkinlik ve gezi rotasına sahip.

Dil okulu alternatifleri: Yurt dışında İngilizce öğrenmek için birçok kişinin araştırma yaptığı Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’ye göre çok daha ekonomik ve nitelikli dil okulları ile daha uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine sahip olan Malta, bu alanda bütçe ayırmak isteyenler için çok avantajlı.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

mazlum-babaya-bir-sans-verelim

‘Mazlum Baba’ya bir şans verelim

izmirde-kadese-ihbar-edilen-eski-es-yine-intihara-kalkisti

İzmir’de KADES’e ihbar edilen eski eş yine intihara kalkıştı