in ,

İngiltere’nin kültür sanat başkenti: Manchester

İngiltere’nin kuzeybatısında, kuzeyin başkenti olarak anılan, eski ile moderni ve bir arada sunan müzeler, sergiler ve festivaller şehri Manchester… Kültürel zenginliklerinin yanı sıra üniversiteler, medya, sanat ve ticaretle anılan Manchester, aynı zamanda dünyada serbest ticaretin öncüsü olarak da biliniyor

ingilterenin-kultur-sanat-baskenti-manchester

Dünyanın ilk sanayi kenti olan Manchester, gökdelenlerin arasında yer alan yemyeşil bahçeler, doğal alanlar, anıtlar ve sanayi tesisleriyle yaşamın tüm unsurlarını bir arada barındırıyor. Beethom Kulesi, CIS Kulesi, City Kulesi, Arndale Kulesi, Manchester Belediye Binası, Civil Justice (Medeni Hukuk) Merkezi şehrin en yüksek binalarından.

Manchester gezilecek yerler listesinde Kraliyet Savaş Müzesi, Manchester Katedrali, B of the Bang Heykeli, Lowry Sanat Galerisi ve Manchester Sanat Galerisi öncelikli olarak yer alıyor. Chinatown, Village ve Northern Quarter ise kentin farklı yaşamlara tanıklık etmek isteyenler için ideal.

Günümüzde önemli bir buluşma alanı olan Castlefield Kent Mirası Parkı ile Maitland Caddesi’nde yer alan Chorlton Su Parkı şehrin en çok ilgi gören parkları arasında. Pankhurst Parlour Müzesi, Büyük Manchester Polis Müzesi, Manchester Müzesi, İnsanlık Tarihi Müzesi, Manchester Yahudi Müzesi ve Urbis Müzesi çok sayıda müze arasında başlıca ziyaret edilmesi gerekenlerden.

– Manchester Belediye Sarayı: Manchester Belediye Sarayı (Manchester Town Hall), 80 metreyi aşan görkemli saat kulesi ve eşsiz güzellikteki Neo-Gotik mimarisiyle kentin mükemmel panoramik manzarasını sunuyor. Ön cephesi Albert Meydanı’na, güney tarafıysa St. Peter’s Meydanı’na bakan saray günümüzde kentin idare konseyinin törensel merkezi olarak hizmet veriyor. Binanın görülmesi gereken kısımlarının başında Ford Madox Brown tarafından hazırlanan ve Büyük Salon’u süsleyen duvar resimleri geliyor. W.Thead Junior’ın eseri heykeller ve duvarları süsleyen resimler ise yapının en ilgi çekici özellikleri arasında.

Manchester Belediye Sarayı ziyaret saatleri 09.00-17.00. Yalnızca hafta içi günler ziyarete izin veriliyor. Her saat başı binada rehberli turlar düzenleniyor. Manchester Belediye Sarayı giriş ücreti alınmıyor.

– Beetham Kulesi: Şehrin en yüksek yapısı olan ve yapımı 2006’da tamamlanan Beetham Kulesi, isimin yapımından sorumlu Beetham Organizasyonu’ndan alıyor. Diğer adı Hilton Kulesi olan ve Manchester’a tepeden bakan 47 katlı ve 168.87 metre yüksekliğe sahip kule, Manchester sakinlerinin ’ıslık çalan bina’ olarak tanımladığı bir yapı, zira kulenin rüzgarlı günlerde ıslık sesine benzeyen ses çıkarıyor. Beetham Kulesi aynı zamanda en iyi şehir manzarasını izleyebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

150 milyon£ maliyetle tamamlanan yapı, Avrupa’nın en yüksek konut binası. 525 bin metrekareden fazla alana sahip olan kule, İngiltere’nin ise en yüksek yedinci binası. Binada Manchester Hilton Hotel, 219 lüks daire ve 16 çatı katı dairesi bulunuyor. Otel müşterileri ve kulede yaşayanlar dışında ziyarete izin verilmiyor.

– Manchester Katedrali: Victoria Caddesi’nde yer alan Manchester Katedrali, 1215’te Victoria döneminde, gotik stille inşa edilmeye başlanan bir Anglikan katedrali. Günümüzdeki halini 1847’de alan yapıda, 19. yüzyıldan kalan ve günümüzde de halen kullanılan büyük kilise orgu ilgi çekiyor. 2.Dünya Savaşında büyük ölçüde yıkılan katedralin, çok sayıda vitray pencere, taş oymaları ve tavan süslemeleri nefis.

Manchester Katedrali ziyaret saatleri pazardan perşembeye 08.30-18.30, cuma ve cumartesi 08.30-17.30. Manchester Katedrali giriş ücreti alınmıyor. Ziyaretçilerin katedrale 3£’luk bir bağış yapması bekleniyor.

– İnsanlık Tarihi Müzesi: Geçmişine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkaran İnsanlık Tarihi Müzesi (People’s History Museum), insanlığın yaşadığı dönüşümlere tanık olmak için dünyanın en etkili müzelerinden biri. İngiliz işçi sınıfının siyasal ve sosyal geçmişine ışık tutmayı amaçlayan İnsanlık Tarihi Müzesi’nin kuruluş öyküsü 1960’lı yıllarda aktivistlerden oluşan bir grubun konu ile ilgili materyal toplamasıyla başladı. İnsanlık Tarihi Müzesi 2010’dan bu yana Bridge ve Water Caddelerinin kesiştiği köşede yer alıyor.

Müze, İngiltere’nin demokrasi tarihine tanık olabiliceğiniz en iyi adreslerden biri. Sendika ve siyasi partilerin afişleri, İngiltere’nin en önemli iki siyasi partisi İşçi Partisi ve Büyük Britanya Komünist Partisi’nin yazılı belge, görsel ve afişleri ile İngiltere’nin seçim kampanyalarına ait 95 binden fazla fotoğrafik imge müze koleksiyonunda yer alıyor.

İnsanlık Tarihi Müzesi ziyaret saatleri 10.00-17.00. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık. Müze, her ayın ikinci perşembe günü saat 20.00’de kapanıyor. Müze, 24, 25, 26 Aralık ve 1 Ocak’ta ziyarete kapalı. İnsanlık Tarihi Müzesi giriş ücreti alınmıyor. Ancak ziyaretçilerin 5£ tutarında bağış yapması öneriliyor.

– Manchester Sanat Galerisi: İngiltere’nin en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan Manchester Sanat Galerisi (Manchester Art Gallery), Mosley Caddesi üzerinde yer alan birbirleriyle bağlantılı üç yapıdan oluşuyor. Bir dönem Manchester Kraliyet Enstitüsü tarafından kullanılan yapılar topluluğunda 1823 yılında kurulan sanat galerisinin 25 binden fazla parçayı barındıran koleksiyonu güzel sanatlar, zanaat ve tasarım, kostüm bölümlerinden oluşuyor.

Müzede ünlü Adolphe Valette, Annie Louisa Swynnerton ve Christian Dior’un da içinde bulunduğu ünlü sanatçıların eserleri sergileniyor. Manchester Sanat Galerisi ziyaret saatleri pazartesi günleri 11.00-17.00, salıdan pazara 10.00-17.00. Galeri, her ayın ilk çarşamba günü saat 21.00’e kadar açık. 1 Ocak, 24-26 ve 31 Aralık’ta ziyarete kapalı. Manchester Sanat Galerisi giriş ücreti alınmıyor, ancak ziyaretçilerin bağış yapması bekleniyor.

– Bilim ve Sanayi Müzesi: Eylül 1983’te açılan ve Castlefield‘daki dünyanın ilk tren istasyonu olan binayı da kapsayan tarihi bir alan içerisinde yer alan Bilim ve Sanayi Müzesi (M.Science and Industry Museum), konuklarına Endüstri Devrimi’nden günümüze bilimde ve sanayide yaşanan gelişmeleri aktarmayı amaçlıyor.

Dünyanın en eski demir yolu istasyonunun da görülebildiği Bilim ve Sanayi Müzesi’nde (MOSI), 104 model Rolls Royce gibi Manchester yapımı klasik arabaların yanı sıra tekstil sanayisinin altın çağına ait su ve buharla çalışan makinelerin de yer aldığı Makine Dairesi’nde 12 tane galeri bulunuyor. Bilim ve Sanayi Müzesi, yenileme çalışmaları nedeniyle geçici olarak ziyarete kapalı.

– Chinatown: George Caddesi ve Faulkner Caddesi arasında bulunan Chinatown, 1970’lerde kurulan ve Çin hükumeti tarafından hediye olarak gönderilen Avrupa’nın üçüncü büyük kemeri ile şehrin en renkli bölgelerinden. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Chinatown’dan daha küçük olan Çin Mahallesi, ülkenin en büyük ikinci Çin mahallesi. Gün boyu turist akınına uğrayan cıvıl cıvıl bir kültürel yerleşimin izlerinin görüldüğü mahallede yüzlerce yerel mağaza ve dükkan bulunuyor.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

yururken-telefonuna-bakanlara-kotu-haber

Yürürken telefonuna bakanlara kötü haber

cigli-pazaryerinde-imece-panosu-dayanismasi

Çiğli pazaryerinde imece panosu dayanışması