MEMDUH GÜNEY-EGE TELGRAF- Bayram tatilinin ardından sektör temsilciler çimento fiyatlarında yaşanan zamma dikkat çekiyor. Bayram tatilinden önce 50 kiloluk torbası bin 750 liraya satılan çimentonun son günlerdeki fiyatı yüzde 43 zamlanarak 2 bin 500 lira seviyesine çıktı. Çimento fiyatlarında eylül ayından beri zam yapılmadığına dikkat çeken İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar, “Maliyetlerin artmasında önemli faktör kur fiyatlarında yaşanan artış. Çimentonun hammaddesinde yaşanan fiyat artışları da zamları etkiliyor. İnşaat yapım malzemesi zamlandıkça konut fiyatları da bundan etkileniyor” dedi.

Eylem

“SEKTÖR DAR BOĞAZDA”

Konut piyasasında ekonomik bir sıkıntı olduğuna dikkat çeken Ayatar “Hali hazırda bu sektörde çalışan iş yapan firmalar açısından bakıldığında alım gücünün düştüğünün sektörün bu çimento zammıyla birlikte bir durgunluğa doğru gidebileceğini düşünüyorum. Sektör dar boğazda. Bunun yanı sıra vatandaşın alım gücünün düşük olması sektörü de derinden etkiliyor. Bu da sonuca yansıyor” ifadelerini kullandı.

“DEVLET TARAFINDAN TEŞVİK SAĞLANMALI”

Çimento fiyatlarında yaşanan sorunun çözümü olarak üretime dikkat çeken Ayatar, “Üreten bir ülke olmadığımız sürece dışa bağlılığımız artar. Bunu sadece inşaat sektörü için değil her sektör için söyleyebiliriz. Dışa bağlı ekonominin devam etmesi ciddi bir problem. Bu bakış açısıyla devlet tarafından destek ve teşviklerin sağlanması gerekiyor” dedi.

“ŞANTİYE YOK DENECEK KADAR AZ”

Çimento fiyatlarında zamlanacak bir etki göremiyoruz diyen İzmir Müteahhitler Derneği Basın Sözcüsü İslam Yıldırım, “Geçtiğimiz yıllarda beton firmaları enerji firmalarından kaynaklı olarak zam yapabiliyordu. Geldiğimiz bu noktada enerji maliyetlerinde ciddi bir artış söz konusu değil. Genel olarak baktığımızda çimento ve beton maliyetlerini etkileyecek bir durum yok. Diğer inşaat malzemelerinde bir durağanlaşma söz konusu. Eskisi gibi her ay fahiş fiyatlarla karşılaşmıyoruz çünkü talep azaldı. 11 ilimiz hariç şu anda şantiye yok denecek kadar az” ifadelerini kullandı.

Islam Yıldırım-1

“İcra ve iflasın temeli enflasyonist ortam” “İcra ve iflasın temeli enflasyonist ortam”

“FİRMALAR ACIMASIZCA DAVRANIYOR”

Artan maliyetlerden sonra inşaatların yarıda kalma ihtimaliyle ilgili olarak konuşan Yıldırım, “Yüklenici firma ne yapar eder bu inşaatı bitirir. Yarım kalmaz. Ancak bu maliyetler altında zorlanır. Burada çimento firmalarının yapmış olduğu zam sektörü derinden etkileniyor ve bu zammın sebebi anlaşılabilir değil. Fiyatlarda tutarsızlık var. Bu noktada çimento firmaları acımasızca davranıyor. Bu geminin içinde hepimiz varız. Batarsak hep beraber batacağız. Bunu yapmalarını etik karşılamıyorum. Biz Avrupa’ya ciddi manada ihracat yapan bir ülkeyiz” dedi.

“KİMSE BU ŞARTLARDA İŞ YAPMAK İSTEMİYOR”

Son yıllarda Türkiye’nin konut sektöründe çok ciddi bir yara aldığını vurgulayan Yıldırım, “Kimse bu şartlarda bu enflasyon ortamında iş yapmak istemiyor. Herkes bir süre bekleyip görmek hükümetin uyguladığı ekonomik politikaları inceleyerek karar vermek istiyor. Tahmin ediyorum ki konut piyasası 2025-2026 yıllarında canlanacaktır” dedi.

Kaynak: EGE TELGRAF