in ,

‘İnsanı insana insanca anlatmaya devam…’

25. yılını kutlayan Lokomotif Tiyatrosu üyeleri, kendi yazdıkları oyunları sahnelemeye hazırlanırken, sanatseverlere de salgın tedbirleri gölgesinde “Bizi yalnız bırakmayın” mesajı verdi

insani-insana-insanca-anlatmaya-devam

Salgın döneminde en çok yara alan alanlardan biri de tiyatro. Aylarca perde açmayan tiyatrolar, seyircisinden ayrı hayli zor günler geçirdi. Lokomotif Tiyatro’nun kurucularından Erden Büke, tiyatro dünyasının yaşadığı sorunları ve tiyatrosunun 25 yıllık geçmişini Ege Telgraf’a anlattı. “Lokomotif Tiyatrosu Karşıyaka’da Gaye Özer Büke ve benim tarafımdan 1997’de kuruldu. 1999 senesine kadar 106 kişilik oda tiyatrosu ile sahne hayatına başladı. Ancak 1999 yılındaki ekonomik kriz nedeniyle sahne kapatılmak zorunda kaldı” diyen Büke “Yalnızca kendi yazdığı oyunları sergilediklerini belirten Büke, “Tiyatromuz kurulduğu günden bu yıla kadar sadece kendi yazdığı oyunları sahnelemekte ve dışarıdan oyun almamakta. Bu bizler için önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

YÜZLERCE OYUN

Sergiledikleri oyunları değerlendiren Büke, “Oyunlarımız iki atölye çalışma prensibi ile ilerliyor. Birincisi Türk tiyatrosu karakter özelliklerini esas alan oyunlar; ikincisi de dünya tiyatro türlerini esas alan oyunlar… Yani hem geleneksel tiyatro özellikleri olan kabare oyunları, hem de vodvil, in your face, absurd, dram, karakter komedisi, müzikal, revü, skeç gibi oyunları sahnelemekte. Kurulduğu günden itibaren 25 yılda 200’ün üzerinde oyun oynadık. Ancak son 2 yılda pandemi sebebiyle sahne çalışmalarımıza mecburen ara verdik ve bu süreci yeni oyun metinleri yazmakla geçirdik” dedi.
Lokomotif Tiyatrosu’nun diğerlerinden en önemli farkının kendi yazdıkları oyunlarda eski ile yeninin sentezi olduğunu ifade eden Büke, “Öncelikle 1997 yılından beri sadece kendi oyunlarını yazan ve oynayan bir tiyatro olmanın en büyük fark olduğunu düşünüyoruz. Çünkü tiyatro seyircisine sürekli alışılagelmiş klasik tiyatro oyunlarını izlemesinin önemli olduğunu düşünsek de, yeni oyunlarla hem Türk tiyatrosunun repertuvarını genişletmek hem de seyirciye modern oyunları sahnelemenin de bir o kadar önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunun dışında bugüne kadar 28 öğrencimiz konservatuvar ve güzel sanatlar sınavlarını kazandı. Akademik başarılarda da rol almış olmamız bizi gururlandırıyor. Bu sene yine özellikle Efekan Güner adlı öğrencimiz Bülent Ecevit Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kazanarak bizi gururlandırdı” diye konuştu.

GENÇLERE TAVSİYELER…

Pandemi sonrası perdelerini ‘Ölümü Gör’ adlı komedi ile açtıklarını belirten Büke, “Pandemi süresince birçok oyun yazdığımızdan bahsetmiştik. Ve şimdi yazdığımız oyunları bu sezon oynamayı düşünüyoruz. Birkaç oyundan bahsedecek olursak; Sarhoştum Hatırlamıyorum, Dharma, Çevre Yolu, Bahse Girerim, Dünya Ahiret Bacımsın, Sultan IV. Vites, Komiser Füg gibi hem komedi hem de in your face türlerinde oyunlarımızı oynamayı düşünüyoruz. Tiyatro severlerin bu pandemi döneminde zor bir dönem yaşadığını ve aslında kısıtlandığımız bu süreç içerisinde her şey gibi tiyatroyu da çok özlediğini gözlemledik ve şimdi yeni normal hayata geçiş sürecinde maske, mesafe kuralları içerisinde de olsa bizi yalnız bırakmamalarını ve çok özledikleri tiyatroya sahip çıkmalarını istiyoruz. Oyuncu olmak isteyen öğrencilere ise öncelikle kitap okumalarını, gündemi takip etmelerini, gözlem ve araştırma yapmalarını, sorgulamalarını, bol bol tiyatro oyunu izlemelerini, okullarında tiyatro kulüplerine katılarak amatör heyecanı yaşamalarını ve mutlaka bir oyunculuk eğitimi almalarını söylüyoruz. Ayrıca seyircilerimiz ve öğrenciler oyunlar ve kurslar hakkında bilgi almak için bize www.lokomotiftiyatrosu.com ve lokomotiftiyatrosu@gmail.com adreslerinden ulaşabilirler” dedi.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

kilicdaroglu-bayindir-sut-fabrikasinin-temel-atma-torenine-katildi

Kılıçdaroğlu Bayındır Süt Fabrikası’nın temel atma törenine katıldı

japonyada-6-8-buyuklugunde-deprem-tsunami-riski

Saat 09:17’de Ege Denizi’nde 5.7 büyüklüğünde deprem!