Safanur ÖZTÜRK- EGE TELGRAF/ Seferihisar ilçesinin tarihî zenginliklerinden biri olan Teos Antik Kenti, adeta zamanın tanığı olan binlerce yıllık zeytin ağaçlarıyla çevrilidir. İlçenin Sığacık mevkiinde bulunan antik kent, Kuzey İyon'un başkenti olarak tarihe geçmiş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Teos Antik Kenti'nin en dikkat çekici özelliklerinden biri ise asırlık zeytin ve menengiç ağaçlarıdır.

Antik kentte bulunan ve yıllara meydan okumuş zeytin ağaçları, özellikle Teos Antik Zeytin Ağacı olarak bilinen yaklaşık iki bin yaşındaki ağaçla öne çıkmaktadır. Bu eşsiz ağaç, antik kentin simgesi haline gelmiş ve ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Ancak antik kent ve çevresinde, Teos Antik Zeytin Ağacı gibi benzer yaşlarda birçok zeytin ağacının da bulunduğu bilinmektedir.

Teos Antik Zeytin Ağacı (2)

TARİHSEL MİRASIN EN ÖNEMLİ SİMGESİ!

Teos Antik Zeytin Ağacı, sadece bir ağaç değil, aynı zamanda geçmişten günümüze taşıdığı kültürel ve tarihsel mirası simgeleyen önemli bir varlıktır. Antik kentin içerisinde yer alan bu ağaçlar, bölgenin doğal ve tarihi zenginliğini koruyan unsurlar olarak değerlendirilmektedir.

Kampçılar rotayı buraya çevirdi: İşte Edirne’nin doğal cenneti Kampçılar rotayı buraya çevirdi: İşte Edirne’nin doğal cenneti

Teos Antik Zeytin Ağacı'nın bulunduğu bölge, tarih meraklıları ve doğa severler için önemli bir destinasyon olma özelliği taşımaktadır. Ziyaretçiler, antik kent harabelerini keşfederken aynı zamanda binlerce yıllık zeytin ağaçlarıyla çevrili doğal güzelliklerin tadını çıkarabilmektedir.

Teos Antik Zeytin Ağacı (1)

BÖLGENİN SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM POTANSİYELİNİ ARTIRIYOR

Teos Antik Zeytin Ağacı ve çevresindeki diğer antik ağaçlar, bölgenin kültürel mirasına yapılan bir yolculuk sunarken, bu doğal yaşam alanlarının korunması ve ziyaretçilere açık tutulması da önem arz etmektedir. Bu tarihi ve doğal zenginliklerin gelecek nesillere aktarılması, bölgenin sürdürülebilir turizm açısından da önemini artırmaktadır.

Kaynak: EGE TELGRAF