iOS 18'e güncellenecek iPhone'lar belli oldu iOS 18'e güncellenecek iPhone'lar belli oldu

Bildiğiniz gibi Intel, 2023 yılını özellikle Intel Foundry cephesinde kayda değer gelişmeler ile tamamladı. Öyle ki adından sıkça bahsettiğimiz Intel 20A (2nm) ve 18A (1.8nm) süreçleri neredeyse tamamlanmak üzere. Şirketin son kazanç açıklamasında ise, bazı sürpriz gelişmeler paylaşıldı. Lunar Lake, Arrow Lake ve Panther Lake işlemciler AI performansını katlayacak.

Panther Lake AI performansını katlayacak

Yakın tarihli konuşmasında Intel CEO'su Pat Gelsinger, Core Ultra platformunun bu yıl içinde Lunar Lake ve Arrow Lake dahil yeni ailelerle genişletileceğini ve yapay zeka performansının 3 kata kadar artacağını duyurdu.  Ayrıca Core Ultra serisinin bir sonraki bölümü, yani Panther Lake CPU'lar ile bu sayının iki kat daha üzerinde çıkılacak. Üstelik Intel, Arrow Lake'te kullanılacak 18A (1.8nm) işlem düğümünün hazır olduğunu ve 2024'ün ikinci çeyreğinde Granite Rapids / Sierra Forest Xeon CPU'ları tarafından benimseneceğini söylüyor. Veri merkezi pazarını hedefleyen ve Darkmont E-Core mimarisini temel alacak Clearwater Forest CPU'lar ise neredeyse tamamlandı. Dolayısıyla bu yılın 2. yarısında Intel'in yoğun bir lansman programı olacak diyebiliriz.
Masaüstü işlemcilere dönersek, 17.nesil Panther Lake CPU'ların 2025'te satışa sunulması bekleniyor. Bu işlemciler, yeni nesil Xe3 GPU mimarisini temel alırken, Cougar Cove (Performans çekirdeği) ve Skymont (Verimlilik çekirdeği) çekirdek mimarilerinden güç alacak. Son olarak Gelsinger, Gaudi 3 ile piyasaya sürülen yapay zeka hızlandırıcılarına değindi. Ayrıca Falcon Shores GPU üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, dört kat performans artışı ile ağ bant genişliğinin iki katına çıkacağını açıkladı.

Kaynak: DonanımHaber