in ,

İnternet kafeler kararı bekliyor

Salgın nedeniyle getirilen yasakların büyük bölümü kademeli kaldırılırken, internet kafeler ve oyun salonlarının ne olacağı belirsizliğini koruyor

internet-kafeler-karari-bekliyor

Ağır pandemi koşulları ve getirilen yasakların ardından zorlu bir dönem geçiren esnaf camiası yavaş yavaş yara sarmaya başladı. Normalleşme adımlarıyla birlikte hem günlük hayat eski akışına dönüyor, hem de işyeri sahipleri yavaş yavaş kepenkleri açmaya başlıyor. Ancak İzmir’de sayısı 250’ye yaklaşan internet kafe ve oyun salonu hala bilinmezlik içerisinde.

OLUMLU HABER UMUDU

Pandemi sürecinin ardından yasakların kaldırılmasıyla ilgili olarak Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Tüm internet kafeler ve oyun salonları bizim üyemiz olan işyerleri. Bunlar özellikle genç nüfusun rağbet gösterdiği ve sosyal aktivite alanında önemli yere sahip işyerleri. İzmir’de sayısı 250’ye yaklaşan internet kafe ve oyun salonu var. Buraları işleten üye esnafımız kapalı kaldıkları bu süreçte çok mağdur oldu. Statü olarak kahvehane olarak geçiyor, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri. Esnafımız genelgelerin geç kalması ve yönetmeliklerin hala belirlenememesi nedeniyle şimdi yeniden mağdur oldu. Ne gibi tedbirler alınacak hala belli değil. Bilim Kurulu‘nun bu konuda şartları belirlemesi gerekiyor ve hala bazı kurumlardan görüş gelmedi. Kurulun kararları kesin ve değiştirilemiyor. Şu anda hiç kimse ne olacağını, ne zaman açılacağını, ya da ne gibi şartlar konulacağını bilmiyor. Cumhurbaşkanı açıkladıktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanacak genelge illerdeki valiliklere gönderilecek ve bu tedbirler uygulanmaya başlanacak. Umarız bir an önce açılır ve iş yapmaya başlarız. Biz hafta ortasında olumlu bir haber almayı bekliyoruz. Bununla ilgili zaten bir çalışma var, sonucu bekliyoruz. Bir süredir hem oda olarak, hem de federasyon olarak Ankara’da çeşitli girişimlerde bulunuyorduk. Buralar aslında kahvehanelerle farklı alanlar. İnternet kafeler sadece oyun ya da eğlence amaçlı olarak görülmemeli. Resmi dairelerde işlem yapan birçok vatandaşımız buralardan evrak alıyor, sicil kaydı ya da dilekçe çıkartıyor ya da fotokopi çektiriyor. İnternet salonlarında zaten herkesin kullandığı alan kabin şeklinde. Hijyen konusunda sıkıntı yaşayacak mekanlar değil. Bu sadece İzmir’deki 250 esnaf değil, Türkiye genelinde yaşanan büyük bir sıkıntı. Esnaf arkadaşlarımız kapalı kaldığı süreçte kiralarını ödedi, personelinin maaşını ödedi. Faturalarını ödedi. O yüzden bir an önce açılış kararını bekliyoruz. İşletmelerin hepsi hazır. Açılış kararı açıklandığı anda tedbirleri uygulayarak çalışmaya başlayacağız. Esnafa çok fazla bir masrafı da olmayacak. Öyle çok büyük paralar harcamadan hijyen tedbirlerini alacağız” dedi.

‘OYUN YASAKLARI SIKINTI’

Oda Başkanı Kırdı, bir diğer sıkıntıyı da oyun yasakları sebebiyle yaşadıklarını belirtti ve bu konudaki temennisini de şu sözlerle dile getirdi: “Kahvehaneler açıldı ama şu anda oyun yasakları hala sürüyor. Bununla ilgili esnafımızın sıkıntıları var. Birçok işletmeci hala dükkanını açayım mı, yoksa açmayayım mı diye düşünüyor. Kahvehanelerdeki bu yasağın da kaldırılmasını bekliyoruz. Çünkü gelen birçok müşteri oyun oynamak için kahveye geliyor. Çay içmek isteyen insanlar zaten kafeteryalara, restoranlara ya da küçük çay ocaklarına gidiyor. Biz esas kazancı oyun oynatarak elde ediyoruz. Asıl işimiz bu. Vatandaş da tavla, okey ya da iskambil oynamak istiyor, bu konuda şikayetçiler. Bu yüzden gelen müşteri sayısı hala çok az. En azından açılışla bir adım atıldı, umarız devamı gelir. Umarız Cumhurbaşkanı en kısa sürede bir açıklama yapar ve hem kahvehane, hem de oyun salonu esnafı olarak bizler de normal hayata dönebiliriz. Biz her türlü tedbiri almış durumdayız. Hijyen, maske ve mesafe kurallarına tüm işletmeciler olarak uyuyoruz ve tedbirlerimizi almış durumdayız. Bununla ilgili tüm işyerlerine afişlerimizi astık.”

Erman Şentürk / Özel Haber

listede-var-piyasada-yok

Listede var piyasada yok

peynircioglu-deresinde-ezber-bozan-islah-projesi

Peynircioğlu Deresi’nde ezber bozan ıslah projesi