in ,

İş dünyası seçim sonrasını duymak istiyor

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, “Piyasalarda seçim ekonomisinin şartları hüküm sürecek. Tüm partiler doğal olarak sadece seçimi kazanmaya odaklanacak. Yani kalıcı çözümlerden konuşmak yine pek mümkün olmayacak” dedi

İzmir Ticaret Borsası(İTB) kasım ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer idaresinde İZQ İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi. İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Kuzeyimizde Ukrayna-Rusya Savaşı, Güneydoğumuzda İran’da yaşanan özgürlük arayışları, Irak ve Suriye’deki belirsizlik, Doğu ile Batı arasında bir köprü gibi uzanan Türkiye’yi bir mülteci koridoruna dönüştürüyor” açıklamalarında bulundu.

‘SEÇİMİ KAZANMAYA ODAKLANACAK’

Seçim sonrasında yapılacaklara işaret eden Kestelli, “Çözüm için uzun vadeli planlamalar gerekiyor. Biz ise önümüzdeki yedi ay içinde muhtemelen sadece seçimi konuşacağız. Piyasalarda seçim ekonomisinin şartları hüküm sürecek. Tüm partiler doğal olarak sadece seçimi kazanmaya odaklanacak. Yani kalıcı çözümlerden konuşmak yine pek mümkün olmayacak. İş dünyası hem iktidardan hem de muhalefet partilerinden, seçimlerin yapılması planlanan Haziran 2023 sonrasında yapılacakları duymak istiyor. Herkes önünü görebilmeyi arzu ediyor” ifadelerini kullandı.

‘ARTAN MALİYETLER…’

Toplantıda tarımsal üretimde artan üretim maliyetlerine değinen İTB Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)’na göre eylül ayında girdi fiyatlarındaki artışın yüzde 138 olduğunu belirtti. Tuncer, “Tarımın hemen her alanında yoğun olarak kullanılan gübre ve toprak geliştiricilerin fiyatlarının yüzde 227, enerji ve yağların yüzde 194 ve hayvan yemlerinin yüzde 145 arttığını görüyoruz. Artan maliyetler her sektörde olduğu gibi tarımda da üretimi ve üreticiyi olumsuz etkiliyor. Bazı ürünlerin fiyatlarındaki artış bunu telafi ederken, bazılarında ise yeterli artış olmadığı için doğal olarak üreticilerimizi zor durumda bırakıyor” dedi.

‘SÜT ÜRETİCİSİ ZORDA’

Tuncer, “Hem süt üreticilerimiz hem de besi üreticilerimiz maliyetler nedeniyle üretime devam etmekte zorlanıyorlar. Sektörde süt ineklerinin kesime gittiği yönündeki görüşü TÜİK’in hayvan sayısındaki azalma verileri de doğrular nitelikte. Büyükbaş hayvan sayısında geçen yıla göre bir düşüş söz konusu. Bu durumun orta ve uzun dönemde hem et hem de süt üretimini olumsuz etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle tarımda üretim planlaması yapmak ve bu plana uygun destekleme politikalarını hayata geçirmek gıda güvenliği için bir zorunluluk haline geldi” dedi.

‘BAŞARIYA İMZA ATACAĞIZ’

Sözleşmeli tarım konusuna da vurgu yapan Tuncer, “Sözleşmeli tarım üretici gelirlerinin ve hammadde temininin istikrarı için önemli bir model. Aynı zamanda piyasa da yaşanan fiyat ve/veya ürün arzı dalgalanmalarından kaynaklı etkileri de en aza indiriyor. Yıllardır söylediğimiz gibi buradaki en kritik nokta üretici ve firmalar arasındaki sözleşmeyi yönetecek tarafsız bir kurumsal yapının oluşturulması. Eğer bu sistemi etkin bir şekilde uygulayabilirsek üretim planlamasında büyük bir başarıya imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

10 AYDA 280 CAN

İTB kasım ayı olağan toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”ne dikkat çekerek “Türkiye’de 2021’de 280 kadın öldürülmüştü. Bu yılın ilk 10 ayında öldürülen kadın sayısı 280’i buldu. Sadece ekim ayında 34 kadın cinayeti, 26 şüpheli kadın ölümü meydana geldi. Gerçekten çok acı, çok vahim bir tablo” dedi.

Rana Beyza Öztürk

konak-ogretmenler-gunu

Öğretmenler Günü’nde Konak’ta büyük onur

cocuk-haklari-buca

Çocuk Hakları Buca’da unutulmadı