in ,

‘İşaretler sıcak değil, incitici’

Kentin çeşitli noktalarındaki engelli işaretleri görenleri şaşırtıyor. Sakatlar Derneği Başkanı Peder, “İşaretlerin yeri ve şekli gibi duyarsızlıkta üzücü” dedi

isaretler-sicak-degil-incitici

İzmir’de yaşamakta olan engelli bireylerin sayısı net olarak bilinmemekle birlikte Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verileri dikkate alındığında, bu vatandaşlarımızın Türkiye nüfusuna oranı yüzde 10 – 12’yi buluyor. Bu orana göre İzmir’de yaşamakta olan engellilerin sayısı yaklaşık 350 – 400 bin civarında tahmin ediliyor. Bu nedenden dolayı kent içerisinde pek çok işaret ve engelli yolu bulunduğunu belirten Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şube Başkanı İlknur Peder, “İşaretler sempatik değil, sıcak bulmuyorum. Tekerlekli sandalyeler ile çıkış yolunu göstermek amacıyla yollara böylesine büyük ve anlamsız bir biçimde semboller konmamalı. Fakat toplumumuzun farkındalık düzeyi, bilinç düzeyi düşünüldüğünde böylesine işaretler hiç ama hiç abes durmuyor” açıklamalarında bulundu.

‘DUYARSIZLIK KÖTÜ’

Vatandaşların engelli çıkışlarını görmediklerini ve özellikle araç park yerlerini işgal ettiklerini vurgulayan Peder, “İnsanlar bu sembollerin ne olduğunu düşünmüyorlar. Umursamıyorlar. Aslında çıkışı göstermek için böylesine bir sembol çizimini bende beğenmiyorum. Fakat beyinlere kazımak için pratik bir çözüm amacıyla böylesine büyük sembollerin yapıldığını düşünüyorum. Aslında işaretlerin olması ya da olmaması değil bunlara rağmen engelli bireylerin ihtiyaçlarına olan duyarsızlık konusu önemli. Araba park yerine ciddi anlamda ihtiyacımız var. Sizce yüzde kaç oranında park yeri bizlere kalıyor… İşgal edenler engelli araçları değil. Bu işaretlerin olmasına rağmen, yer işgalleri söz konusu. Hep birlikte farkındalık sahibi olarak, bir arada yaşamayı öğrenmek zorundayız. Duyarsızlık en kötüsü” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

hem-zehirliyorlar-hem-caktirmiyorlar

‘Hem zehirliyorlar hem çaktırmıyorlar’

İzmir’de rekreasyon alanında çıkan yangın söndürüldü