in ,

İşitme engelliler dudak hareketlerini gösteren şeffaf maske üretilmesini talep ediyor

Belçika’da işitme engelli insanlar yüz maskelerinin dudak hareketlerini gösterecek şekilde şeffaf imal edilmesini talep etti.

isitme-engelliler-dudak-hareketlerini-gosteren-seffaf-maske-uretilmesini-talep-ediyor

Belçika‘da işitme engelli insanlar yüz maskelerinin dudak hareketlerini gösterecek şekilde şeffaf imal edilmesini talep etti.

Belçika koronavirüs salgınını kontrol altına alabilmek için vatandaşlarına kamusal alanlarda, toplu taşıma araçlarında ve evlerinin dışında maske kullanmalarını şart koşan ülkelerden biri.

Ne var ki, bu durum dünyada el işaretlerine eşlik eden dudak hareketleri sayesinde iletişim kuran işitme engelliler için son derece zor bir durum yarattı.

Bununla ilgili ilk talep de Belçika‘da gerçekleşti ve Belçika Duyma Engelliler Federasyonu yeni tür maskelerin imalatına başlanması için resmi taleplerini hükümete iletti. Federasyon Başkanı MArie-Florence Devalet yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Artık dudak okuyamıyoruz ve bu iletişimimizi son derece olumsuz şekilde etkiledi. Zaten pandemi yüzünden yeterince stres altındayız. Bir de kimseyle iletişim kuramamak hayatımızı iyice zorlaştırdı. Maskeler yüzlerin yarısından fazlasını kapatıyor. Sadece söylenenleri değil karşıdakinin yüz ifadelerini de anlayamıyoruz. Bu bizim durumumuzdaki insanları psikolojik olarak etkiliyor ve endişlenmemize neden oluyor.”

serterden-izmir-limani-icin-korona-uyarisi

CHP’li Serter’den önlem uyarısı

ibrahim-gokcek-yasamini-yitirdi

İbrahim Gökçek yaşamını yitirdi