in ,

İspanya’nın kültür mozaiği Barselona

Zengin kültürel mirası ile tanınan Barselona dünyanın en önemli turistik yerlerinden biri. Aynı zamanda İspanya’nın ikinci büyük şehri olan Barselona’nın aslında bir Roma kenti olarak kurulduğunu çok az kişi biliyor

Şehrin kuruluşuyla ilgili iki hikaye var. Bir efsaneye göre, Hercules Barselona‘yı Roma kentini inşa etmeden yaklaşık 400 yıl önce kurdu. Bu efsane kentin sonunda Hannibal‘ın babası Hamilcar Barca tarafından yeniden inşa edildiğini söyleyerek devam ediyor. Efsane Hamilcar Barca‘nın ailesinin ardından şehri Barcino olarak adlandırdığını söylüyor.
Bugün, Barselona bölgenin en hızlı büyüyen kentleri arasında ve Akdeniz Birliği‘nin merkezi. 1992 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan şehrin kültür tarihi yaklaşık 2 bin yıl öncesine dayanıyor ve hikayesini anlatan sayısız müze ve mimari alanı var.
Barselona’daki mimari harikası yapılar kentteki Roma yerleşim günlerine ait. Bu binaların bazıları UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor. Ünlü Mimar Antoni Gaudi yapıtları ile kent genelinde karşımıza çıkıyor. 1882’den beri yapımı bitmemiş olan Sagrada Familia belki de en iyi eseri.
Barselona’nın iklimi sayesinde yılın büyük bölümünde gündüzler uzun saatler boyunca güneşli ve oldukça sıcak geçiyor. Bu durum, Barselonalıların genellikle geç kalkmasına ve geceleri de geç yatmasına neden olmuş.
Şehirdeki özel işyerlerinin saat düzenlemeleri de çoğunlukla bu şekilde. Barselona restoranlarında bahşiş bırakmak önemli bir adet. Her ne kadar çoğu restoranda hesaba servis ücreti dâhil edilmiş de olsa masadan ayrılırken bir bahşiş bırakmanız bekleniyor.
Sagrada Familia: Barselona’nın simgesi haline gelmiş ve yapımına 1882’de başlanmışsa da hâlen tamamlanamamış olan Sagrada Familia, Antoni Gaudi’nin tüm hayatını adayarak kırk yıl boyunca çalıştığı ancak ölümüyle bitiremediği bir katedral.
Yapımı halen devam eden Neo-Gotik tarzdaki katedralin, her ayrıntısı bir sembol taşıyor. 18 kuleden oluşan ve doğuya bakan Nacimiento cephesinin tamamlandığı yapıdan şahane bir kent manzarası izleniyor. Sagrada Familia’nın zemin katında Gaudi’nin mezarı bulunuyor.
Casa Batlló ve Casa Mila: Gaudi’nin bir başka eseri olan Casa Batllo, Casa Mila ile birlikte Passeig de Gràcia Bölgesi’nin en özel ve dikkat çekici yapılarından. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 2005’te giren yapı, modernizmin başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor.
Passeig de Gràcia’nın diğer Gaudi şaheseri olan ve yapımı 1912’de tamamlanan Casa Mila, dalgalı hatlarıyla hiç düz duvarı bulunmayan bir başka modernist başyapıt. Gaudi’nin tasarımı olan mobilyalarla, kapılarla, kapı kollarıyla ve süslemelerle dekore edilmiş.
Park Guell: Guell Hanedanlığı’nın Gaudi’ye yaptırdığı Park Guell, Barselona kent merkezindeki en büyük yeşil alan. Gracia Bölgesi’nde yer alan parkın seramiklerle süslü mozaikleri, Gaudi’nin 14 yılını almış.
Passeig de Gracia bölgesindeki tepede yükselen parkta muhteşem bir şehir manzarası bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki parkın girişindeki ejderha heykeli, renkli ve kubbeli iki yapısının yanı sıra, park alanı içerisinde, bir zamanlar Gaudi ailesinin de uzun yıllar yaşadığı beş villa bulunuyor.
Las Ramblas ve Mercat de la Boqueria: Barselona’nın en popüler, en canlı ve en renkli caddesi olan Las Ramblas, 2 km uzunluğuyla şehrin kalbi. 5 küçük caddenin birleşmesiyle oluşan bir cadde olan Las Ramblas’ta yer alan her caddenin kendine özgü karakterine hayran olmamak elde değil.
Mercat de la Boqueria, 19. yüzyıldan bu yana kentin tüm yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılayan devasa bir pazardan oluşuyor. Pazarda meyve, sebze, et, süt ve deniz ürünlerinin yanı sıra ikinci el eşyalar ve kıyafetler de satılıyor.
Museo Picasso: Dünyada Paris’ten sonra en büyük ikinci Picasso müzesi unvanını taşıyan Museo Picasso, Picasso’nun üç binden fazla eserini barındırıyor. 1895-1904 yılları arasında Barselona’da yaşayan ve bu dönemde empresyonizm ile sembolizm akımlarının etkisinde kalan Picasso, “Mavi Dönemim” olarak adlandırdığı çalışmalarını bu kentte yaratmış.
Barri Gotik ve La Seu Katedrali: Barri Gotik, orta çağ saray, manastır ve kiliselerine ev sahipliği yapan Barselona’nın tarihi merkezi. Barri Gotik bölgesinin en önemli mimari yapısı olarak bilinen ve yapımına 1298 yılında başlanan La Seu Katedrali, Katalan gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri kabul ediliyor.
Montjuic: Montjuic Tepesi, kentin güneybatısında muhteşem bir manzaraya sahip turistik bir merkez. Otobüs ya da fünikülerle ulaşılabilen tepe spor alanları ve müzeleri içeren geniş bir komplekse sahip. Tepe, 1992 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak büyük çaplı yenilemelerden geçirilmiş bir bölge.

Ahmet Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

ben-sokaklarin-cocuguyum

‘Ben sokakların çocuğuyum…’

buyuksehirde-cemevi-tartismasi

Büyükşehir’de ‘Cemevi’ tartışması