Gazze'deki ateşkese yönelik müzakerelere yakın üst düzeydeki bir kaynak, Hamas'ın Paris'teki müzakerelerde askeri operasyonlara 40 gün ara verilmesini ve her bir İsrailli rehineye karşılık 10 Filistinli tutuklunun takas edilmesini içeren bir taslak teklif aldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Lübnan’daki Türk vatandaşları için seyahat uyarısı Dışişleri Bakanlığı’ndan Lübnan’daki Türk vatandaşları için seyahat uyarısı

Kaynak, önerilen ateşkes kapsamında Gazze'deki hastane ve fırınların onarılacağını ve her gün 500 yardım kamyonunun bölgeye gireceğini belirtti.

Geçici ateşkes teklifine göre, bir miktar Filistinli tutuklunun salıverilmesi karşılığında Gazze Şeridi'nde rehin tutulan İsrailli tüm kadınlar, 19 yaş altındaki çocuklar, yaşlılar ve hastalar serbest bırakılacak. Teklif kapsamında ayrıca askerlik çağındaki Filistinli erkeklerin haricindeki evsiz kalmış Filistinlilerin kademeli olarak Gazze Şeridi'nin kuzeyine dönmelerine izin verilecek. 

BIDEN SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Teklifin ayrıntıları henüz belli olmadan önce dün konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Hamas ile çatışmayı sürdüren İsrail'in Ramazan ayı boyunca Gazze Şeridi'nde askeri faaliyetleri durdurmayı kabul ettiğini ve ölen Filistinlilerin sayısının yüksek olması nedeniyle dünyanın geri kalanından gördüğü desteği kaybetme riskinin olduğunu söyledi.

Biden, iki taraf arasında rehineler serbest bırakılırken ateşkes yapılması konusunda prensipte bir anlaşma olduğunu belirtti.

Ramazan bu yıl 10 Mart akşamında başlayacak ve 9 Nisan'da bitecek.

Kaynak: Sözcü