Filistin'de sivilleri hedef almaya devam eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bir yardımcısı Pazar günü İsrail'in ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze savaşını sona erdirmek için sunduğu çerçeve anlaşmayı kabul ettiğini doğruladı, ancak bu anlaşmayı kusurlu ve üzerinde daha çok çalışılması gereken bir anlaşma olarak nitelendirdi.

Netanyahu'nun dış politika başdanışmanı Ophir Falk, İngiliz Sunday Times gazetesine verdiği demeçte Biden'ın önerisini "kabul ettiğimiz bir anlaşma - iyi bir anlaşma değil ama rehinelerin serbest bırakılmasını çok istiyoruz, hepsinin" sözleriyle değerlendirdi. 

AB yönetiminde liderlik pazarlıkları sürüyor AB yönetiminde liderlik pazarlıkları sürüyor

Üzerinde çalışılması gereken çok detay olduğunu söyleyen Falk, "İsrail'in şartları bütün rehinelerin serbest bırakılması ve Hamas'ın soykırım yapan bir terör örgütü olarak yok olması" dedi.

ABD Başkanı Biden önceki gün Netanyahu hükümeti tarafından savaşı sona erdirmek için sunulan üç aşamalı bir plan olarak tanımladığı planı yayınlamıştı.

Biden, ilk aşamanın ateşkes ve Hamas'ın elindeki bazı rehinelerin iadesini içerdiğini, ardından tarafların kalan canlı esirlerin serbest bırakılacağı ikinci aşama için açık uçlu bir çatışmaların durdurulması üzerinde müzakere edeceğini söylemişti. 

Falk, Netanyahu'nun bütün talepler karşılanmadan kalıcı ateşkes ilanı etmeyeceğini de söyledi. 

HAMAS'TAN DESTEK GELDİ

Öte yandan Hamas'ın üst düzey isimlerinden Usame Hamdan, Katar merkezli medya kuruluşu Al-Jazeera'ya açıklamalarda bulunmuş ve Biden'ın açıklaması ve çözüm planını desteklediklerini duyurmuştu. 

Kaynak: Sözcü