İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde katliamlarına devam ediyor. Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nin merkezindeki Nuseyrat Mülteci Kampına "benzeri görülmemiş bir saldırı" başlattığı belirtildi. Saldırıda çok sayıda can kaybı ve yaralı olduğu, durumun "felaket" boyutlarına ulaştığı vurgulandı.

Deir el-Balah kentindeki El Aksa Şehitleri Hastanesi'ne getirilen yaralıların sayısının artmasıyla hastanenin yetersiz kaldığı ifade edildi. Açıklamada, "İsrail işgal ordusu, Nuseyrat kampına barbar ve acımasız bir saldırı başlatıp doğrudan sivilleri hedef aldı. Sokaklarda onlarca cansız beden ve yaralı var. Bombardımanın yoğunluğu nedeniyle ambulanslar ve sivil savunma ekipleri bölgeye ulaşamıyor. İşgal ordusu onlarca savaş uçağı, drone ve helikopterle saldırı düzenlerken aynı zamanda tanklar sivillerin evlerini bombalıyor" denildi.

El Aksa Şehitleri Hastanesi'nin, bölgedeki tek hastane olarak sadece bir elektrik jeneratörüyle çalıştığı ve binlerce kişiye hizmet vermeye çalıştığı belirtildi. Hastanenin bu kadar çok sayıda can kaybı ve yaralıya yeterli hizmet veremediği vurgulanarak, uluslararası topluma, Birleşmiş Milletler kuruluşlarına ve tüm uluslararası kuruluşlara acil müdahale çağrısında bulunuldu.

İsrail'in Nuseyrat'a ve bölge geneline yönelik saldırısının kınandığı açıklamada, "Sivillere, çocuklara, kadınlara ve evlere yönelik bu saldırıyı kınıyoruz. Onlarca masum sivilin kanı döküldü. Uluslararası toplumdan ve tüm uluslararası kuruluşlardan İsrail işgalinin sürdürdüğü bu vahşi saldırıyı, soykırım savaşını acilen durdurmalarını talep ediyoruz" denildi.

İsrail'in 254 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 37 bin 337'ye çıktı İsrail'in 254 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 37 bin 337'ye çıktı

Öte yandan, İsrail ordusu 2 gün önce de Nuseyrat Mülteci Kampı’nda yerinden edilmiş binlerce Filistinli sivilin sığındığı Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) ait bir okulu hedef almış, 40 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: İHA