in ,

İşsizliğin faturası kadın ve gençlere

Nisan’da işsizlik, bir önceki aya göre artarak yüzde 11,3 olarak açıklandı. Sorunun kanayan bir yaraya dönüştüğünü söyleyen kadın dernekleri ve eğitimciler acil çözüm bekliyor

issizlik-sigortasi-fonu-kimlere-yariyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayına ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. TÜİK’in Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre, 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı Nisan ayında, bir önceki aya göre 65 bin kişi artarak 3 milyon 853 bin kişi olarak kayıtlara geçti. İşsizlik oranı ise bir önceki aya göre yüzde 0,1 puan artarak yüzde 11,3 olarak açıklandı.

KADIN-ERKEK FARKI
Yine TÜİK verilerine göre istihdam oranında da artış yaşandı. İstihdam edilenlerin sayısı 2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre 408 bin kişi artarak 30 milyon 371 bin kişi, istihdam oranı ise 0,6 puanlık artış ile yüzde 47,1 oldu. İstihdam edilen erkeklerin oranı yüzde 64,7 iken kadınlarda yüzde 29,8 olarak gerçekleşti. Genç işsizlerin oranı ise azaldı. 15-24 yaş arası grubu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,8 puanlık azalış ile yüzde 20,0 oldu.
İstihdam edilen erkeklerin oranının kadınların iki katı olmasını değerlendiren Kadın Hakları Derneği Başkanı Engin Demir, ‘ekonomik kriz’ vurgusu yaptı. Kadın istihdamında yeteri kadar olumlu bir tablo çizilmediğini ve önemli çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Demir, “İşsizlik elbette kadınları ve gençleri ciddi anlamda etkiliyor. Ekonominin kötü ilerlediği dönemlerde her daim önce işten çıkarılanlar kadınlar oluyor. Oysa kadınlar çocuklarına bakabilmek için iş hayatında olabilmeli. Topyekün bir şekilde kadınların ve gençlerin daha fazla iş hayatında olmasına yönelik istihdam politikaları uygulanmalı ve tüm bu politikalara yönelik hareket edilmeli.  Ümit ediyoruz, bir an önce istihdamı artırmanın yollarını buluruz. Kadın istihdamı demek, ülkenin gelişmesi ve ilerlemesi demektir” ifadelerini kullandı.

‘GENÇLER UMUTSUZ’
İşsizlik sorununun giderek büyüdüğünü dile getiren Eğitim Bir Sen 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, gençlerin umutsuz ve kaygılı olduğunu söyledi. Özellikle üniversite mezunu gençlerin iş bulamamasının, günden güne arttığını ve katlanarak büyüyen bir problem haline geldiğini söyleyen Vardal, “Bu konuda bir süreç yürütülmediği ve genç işsizlere yönelik hamleler yapılmadığı sürece umutsuzluk değişmeyecek. Ekonomik anlamda yürütülen programlar ve krize karşı alınmaya çalışan önlemlerin henüz bir çözüm noktasına varmadığını görüyoruz. Üniversitelerden mezun olduktan sonra gençlerimiz uzun süre iş bulamıyor. Gençler ne yazık ki eğitimin karşılığını verecek ve ekonomiye katkı sunacak bir noktaya gelemiyor. İşsizlik oranı aşağı inmedikçe bu problemler değişmeyecek. Uzun vadeli ve uygulanabilir planlara ihtiyacımız var” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

Gençler istedi, Başkan Arda yaptı

dugunde-tartistigi-kisilerin-arasina-taksiyle-daldi-20-yarali

Düğünde tartıştığı kişilerin arasına taksiyle daldı: 20 yaralı