Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken bugün İsviçre'de gerçekleşen Ukrayna Barış Zirvesi uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu... 

Aralarında Türkiye'nin de olduğu 90 ülkeden üst düzey isimlerin katıldığı etkinliğin nihai bildirisinde bazı ülkelerin imza atmadığı açıklandı. 

İsviçre hükümeti tarafından yapılan açıklamada Suudi Arabistan, Hindistan, Güney Afrika, Tayland, Endonezya, Meksika ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin imza atmadığı duyuruldu. Katılımcılar arasında "gözlemci" konumunda yer alan Brezilya da imza atmayan ülkelerden biri  olarak öne çıktı. 

Rusya'nın davet edilmediği ve bu sebeple eleştiri oklarını toplayan etkinliğe birçok ülke lideri katıldı.

Vance: Trump, ABD'yi kurtarmaya hazır Vance: Trump, ABD'yi kurtarmaya hazır

Buergenstock'ta gerçekleşen 2 günlük etkinlikte konuşan Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy, "Umarım bir an önce sonuca ulaşabiliriz" dedi. Zelenskiy, Batılı ülkelerden gelen destek ile uluslararası hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesini umut ettiğini söyledi. 

"RUSYA BÜYÜK ÇAPLI İNSANİ ACIYA NEDEN OLUYOR"

Pazar günü İsviçre'de düzenlenen Ukrayna zirvesinin sonuç bildirgesinde, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının "büyük çaplı insani acı ve yıkıma" neden olduğu ancak barışa giden yolun tüm tarafların katılımını gerektirdiği belirtildi.

Bildiride "Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'ya karşı devam eden savaşı, büyük çaplı insani acılara ve yıkıma neden olmaya ve küresel yansımaları olan riskler ve krizler yaratmaya devam ediyor" denildi. 

Kaynak: Sözcü