in ,

İthal edilen alkol bitti, kolonya üretimi yok!

Koronavirüsünün Türkiye’de görülmesinin ardından dezenfektan ve kolonya satışları patladı. Ancak hammadde olmaması nedeniyle yeni ürün üretilemiyor

ithal-edilen-alkol-bitti-kolonya-uretimi-yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gece yarısı yaptığı Türkiye’de koronavirüsü olduğu yönündeki açıklamanın ardından kolonya ve dezenfektan satışları patladı. Çok sayıda satış mağazasının elinde ürün kalmazken bu ürünlerin hammaddesi olan ‘alkol’e ulaşımda da büyük sorun yaşanıyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclisi ile İlaç ve Kozmetik Ürünleri Sanayi Meslek Komitesi üyesi Enver Olgunsoy Türkiye’de bu ürünlerin hammaddesi olan alkolün bulunamayacak duruma gelmesi nedeniyle kolonya başta olmak üzere antibakteriyel ürünlerin üretiminin durduğunu söyledi.

KOLONYA ÜRETİMİ DURDU!

Şu anda Türkiye’de kolonya ve dezenfektanın ham maddesi olan alkolü bulmak oldukça zor diyen Olgunsoy, “Dezenfektan üretimi ve kullanımı ihtiyaç dolayısıyla bu son süreçte fazla miktarda arttı. Bu tüketim artınca eldeki alkol stokları da tükendi. Dolayısıyla hammadde bulunamayınca kolonya ve dezenfektan üretimi de tamamen durdu. Yakın süreçte üretim için gerekli hammadde de elimizde yok. Yani alkol bulunmadığı için kolonya sanayi ve sanayici tamamen durmuş durumda” dedi.

‘ALKOLÜ İTHAL EDİYORUZ’

Türkiye’nin son yıllarda yerli alkol üretimine son verdiğini hatırlatan EBSO Üyesi bunun faturasının bu olayla ortaya çıktığını belirtti. Enver Olgunsoy şöyle konuştu: ”Elimizde hammadde bitti çünkü bu anlamda, yani alkol yerli üretim yok denilecek düzeyde. Türkiye son yıllarda yerli alkol üretimini terk etti. Bildiğiniz gibi bu anlamdaki fabrikaları ya sattı ya kapattı. Alkolü küçücük ülkelerden alıyoruz. Türkiye şuanda Ukrayna’dan hatta Bosna Hersek’ten bile alkol ithal ediyor. Üretmiyorsunuz, ithalat anlamında yeterli hazırlığınızda yok. Yani siz şeker fabrikalarınızı satar, alkol üretiminizi bırakırsanız bir gün böyle ihtiyaç duyduğunuzda böyle ağzınızı açarsınız. Türkiye şeker fabrikalarıyla kalkınmıştı halbuki. Bakıyorsunuz yerli üretimi terk ediyoruz ve bugün zor duruma düştük, olan durum bu.”

‘KULLANIMINI KALDIRMAMALIYDIK’

Türk halkının misafir karşılama ritüelinin içinde kolonya kullanma alışkanlığı olduğunu, içinde en az yüzde 60 alkol olması sebebiyle dezenfektan görevi gördüğünü yineleyen Olgunsoy, “Son yıllarda bildiğiniz gibi kolonyayı Türk halkı unutmuştu. İçinde alkol olması sebebiyle Türkiye’de bir kesim insan kolonya kullanmayı bırakmıştı. Yani biz böyle önemli bir dezenfektanı terk etmiş olduk. Şimdi de ocağına düştük kolonyanın, kapı kapı arıyoruz. Bu sanki, acı ama kolonyanın bizden aldığı intikam gibi duruyor. Elimizin altından bu kadar iyi bir dezenfektanı kaldırmamalıydık” ifadelerini kullandı.
Enver Olgunsoy kolonya fiyatlarının artmasına sebep olmadığını çünkü yeni üretim malın piyasaya sürülemediğini, satılanların eski fiyatlardan temin edildiğini belirtti.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

izmir-sahte-dezenfaktan-baskini

İzmir’de sahte dezenfektanlara polis baskını

ukomeden-kafa-karistiran-kamyon-ve-tir-karari

Kafa karıştıran kamyon ve TIR kararı!