in ,

İtirazlara rağmen çalışma sürüyor

Zorlu Konak’ı içine alan parseldeki AVM binasında kalan son işletmeler de tahliye edildi. Engel olunmazsa yapı yıkılarak projede bir adım daha atılacak

itirazlara-ragmen-calisma-suruyor.fw

Uzun süredir kent gündemini işgal eden Zorlu Holding’in ‘Zorlu Konak’ adlı gökdelen projesinde çalışmalar hızla sürüyor. Kentin kalbi olarak nitelendirilen Konak-Pasaport’ta inşa edilmesi planlanan proje 250 metrelik yüksekliği 3 bin 532 metrelik dev bir alana yayılıyor olması ve 42 kattan oluşacak olması nedeniyle tepkiyle karşılanan yapı için ilk somut adım geçtiğimiz aylarda atılmış ve neredeyse bir asırdır kentte bulunan tütün depoları yıkılmıştı. Pek çok itiraz ve yerel yönetimler bazında yapılan çalışmalara rağmen depoların olduğu bölgedeki çalışmalar sürerken, proje kapsamında bir adım daha atılıyor.

15 ŞUBAT’TA KAPANIYOR

Edinilen bilgiye göre uzun yıllardır kente hizmet veren, proje alanının içinde bulunan Passtel AVM’nin yıkım çalışmaları da yakında başlıyor. Bir süredir atıl durumda olan ve içinde sadece eğlence merkezi ile bir zincir market mağazasının hizmet verdiği binada, bina yetkilileri dahi bulunmazken, tam anlamıyla tahliye işlemleri de yakında tamamlanıyor. Geçtiğimiz günlerde eğlence merkezinin de terk ettiği AVM’nin altında hizmet veren zincir markette 15 Şubat tarihi itibariyle binayı terk edecek. Tahliye işlemlerinin tamamlanmasının ardından Vali Kazım Dirik Caddesi ile 1352 Sokak ve 1351 Sokak ile Halit Ziya Bulvarı arasında kalan binanın yıkım çalışmaları ivedilikle başlatılacak. Tütün depolarının olduğu alan projede ortak kullanım alanına denk gelirken, söz konusu AVM binası, yapılacak gökdelenin olduğu parsele denk gelmesi nedeniyle oldukça önemli. Ayrıca yakın zamanda projenin içinde olan 1351 sokağında kullanıma kapatılacağı söyleniyor.

‘İZİN VERİLMEMELİ’

Projede yıkılan depo yapısıyla, yıkılması planlanan AVM binasının farklı alanlara hizmet ettiğini hatırlatan TMOBB Şehir Plancılar Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, Konak Belediye Başkanı Abdul Batur ile görüşmelerinde de söz konusu binanın geleceğini konuştuklarını söyledi. Projede ruhsat aşamasının hala sürdüğünü aktaran Kocaer, “Oturma raporu ve temel vizesinin alınmış olduğunu düşünmüyoruz çünkü AVM binası orada duruyor. Dolayısıyla belediyelerin burada söz verdikleri gibi davranmalarını sağlayacak kararlardan biri bu AVM binasının yıkım iznini vermemektir. Süreç devam ediyor, meclisten komisyon kurulmasıyla ilgili karar çıktı. Burada söz konusu projenin ilerlemesine neden olacak bir karar alınması sürece zarar verir. Yıkım izni verilmeden bu binanın yıkılması mümkün değil. Bina yıkılmadan da çalışma yapılamayacağı için belediyelerden şu aşamadaki beklentimiz, yıkım izninin verilmemesidir” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

11 yıl önce kent gündemine gelen ‘Zorlu Konak’ projesi için Zorlu Holding, 1/1000 ölçekli imar planında ‘Ticaret seçenekli konut alanı’ olarak görünen tütün depolarının bulunduğu alan için ruhsat başvurusunda bulunmuş, 2008 yılında Konak Belediyesi’nden imar planı onayı almıştı. Bunun ardından pek çok kez mahkeme sürecine giden projede iptaller ardı ardına gelmemişti. Yüksekliği nedeniyle kent silüetini bozacağı söylenmesine rağmen projenin yapı ruhsatı tekrar 6 Aralık 2018 tarihinde dönemin Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş tarafından imzalanmıştı. İlk günden bu yana kent, bu anlamda pek çok tartışma ve mahkeme sürecine tanık olurken, ilk somut adım ise geçtiğimiz yılın Kasım ayında atılmış, 69 yıldır kente tanıklık eden tütün depoları yıkılmaya başlanarak Zorlu Konak projesine start verilmişti. Yıkım çalışmalarının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Konak Belediye Başkanı Abdul Batur farklı söylemler geliştirmiş, kent dinamiklerinden gelen tepkinin ardından alınan ortak kararla bir ‘Estetik Kurul’ oluşturulmasına karar verilmişti.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

ozgecan-aslan-unutulmadi

Özgecan unutulmadı

buyuksehirden-kaza-hamlesi

Büyükşehir’den “kaza” hamlesi