in ,

İYİ Parti İzmir’de sandık mesaisi!

İYİ Parti İzmir İl Teşkilatı’nda kongre heyecanı yaşandı. Virüs salgını nedeniyle seyircisiz yapılan kongrede tek aday mevcut İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar oldu

iyi-parti-izmirde-sandik-mesaisi

İzmir’de korona virüs salgını nedeniyle ertelenen kongreler normalleşme kapsamında yeniden yola çıkarken ilk seçim heyecanı İYİ Parti’de yaşandı. İYİ Parti İzmir İl Teşkilatı yeni dönem başkanını seçmek için sandık başına gitti. Tarihi Hava Gazı Fabrikası’nda gerçekleşen kongrede, korona virüs salgını nedeniyle seyircisiz yapıldı. Kongrenin divan başkanlığı görevini İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli üstlendi.

Geride kalan hafta 30 ilçe başkanının desteğini alan İYİ Parti İzmir mevcut İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar seçime de tek aday olarak girdi. Kongrede başkanlık için aday olmak isteyen İl Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Candaş Güleç adaylık için yeter sayıda imzayı toplayamadı.

2.5 yılını henüz doldurmuş bir siyasi hareket olduklarını belirten İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, “Lideri Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in başlattığı hareket parlamentoda en etkin ve en dinamik iyi parti grubudur. Bunu gören herkes takdir ediyor. Bu yola çıkan Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener hanımefendi önce bizleri toplayıp, dinleyip, sonra bir yol haritası çizmiştir. Henüz partimiz yok iken genel başkanımız 44 vilayette meydanları doldurdu. Şehrimize Meral Akşener gelecek denildi o salonlar, meydanlar doldu, taştı. Sayın Genel Başkanımız, şehir şehir gezdiğinde neden engellendiğimizi ve yok sayılmak istediğimizi milletimize anlattı. Kararlı ve inançlı olan İYİ Parti kadroları genel seçimlerde ittifak yaptığı CHP, Saadet Partisi, ve Demokrat Parti ile aynı şekilde yerel seçimlere de ittifak ile girdi. Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara’da Millet İttifakı’nın desteklediği adayların kazanması için teşkilat mensuplarımız sahada günlerce çalıştı. İYİ Parti Teşkilatları olarak üzerimize her zaman her yere ne düşmüşse fazlasıyla yerine getirdik. Bugün burada icra ettiğimiz İzmir 2. Olağan Kongremizde hepinize selam olsun. Bu zor şartlar altında gerçekleştirdiğimiz kongremizin milletimize, devletimize, partimize hayırlara vesile olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu yoldan, yolculuğumuz devam ediyor. Ve diyorum ki; Varlığım Türk varlığında armağan olsun, Ne mutlu Türk’üm diyene!” dedi.

‘BUGÜNÜN YARINI VAR’

Kırkpınar’ın ardından kürsüye çıkan İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, konuşmasında hükümete yönelik eleştirilerde bulundu. AK Parti iktidarı sürecinde Türkiye’nin artık kalkınmakta olan ülkeler sınıfından fakirleşmekte olan ülkeler sınıfına düştüğünü söyleyen Çıray, “AK Parti 18 yıllık ekonomi politikaları sonucunda elini milletin cebine atmıştır. Bir daha seçim kazanma ihtimalleri yoktur. Büyük eserler yapamadılar. Bir Keban Barajı, bir Atatürk Barajı yapamadılar. Bir PETKİM Yapamadılar. Bunlar ülkeyi yönetemiyorlar. Biz size anlatıyoruz. İYİ Parti olarak bunları kapı kapı sizin anlatmanızı rica ediyoruz. Kovid süreci İYİ Parti’nin, siyaset tarihinde yapıcı olduğunu ortaya koymuş en büyük delil olacaktır. TBMM’ye bir önerge verdik; Kovid nedir, araştırılsın dedik. Onlar ne yaptı? Bu araştırma önerimize hayır dediler. Kovid bir milli güvenlik sorundur. Aldığımız tedbirler yetmez. Ve nasıl bir karantina uygulanması konusunda önerilerde bulunduk. Gelin, 14-21 gün Türkiye’yi karantinaya alın dedik. Verdikleri rakamların hiçbiri doğru değil. Hayatını kaybeden Kovid’lilerin tanısına başka teşhis koyarak Türkiye’nin Kovid’den vefat edenlerinin sayısını düşük gösterdiler. Birkaç gün önce elime bazı bilgi ve belgeler geldi. Bununla ilgili bir soru önergesi hazırlıyorum. Eski bir bürokrat olarak Türkiye’deki bürokratları uyarıyorum. Particilik yapanlarınızdan hesap soracağız. Kanunları uygulamadığınızda hesap soracağız. Bugünün yarını var. Keser döner, sap döner. Gün gelir hesap döner” diye konuştu.

‘SİYASET VEFA YERİDİR’

TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, konuşmasında parti içi mesajlar verdi. Dervişoğlu, “İzmir’in her mahallesinde, her sokağında her hanesinde girilmedik yer bırakmama görevini size hatırlatıyorum. Yöneticilerimiz için de, yeni görevlere talip olurlar ama seçilemeyebilirler, bu gönül kırgınlığına sebep olmamalı. Siyaset vefa yeridir. Emeği olan herkese başta il Başkanımız Hüsmen Kırkpınar’a, daha önceki İl Başkanlarımız Yıldırım Ulupınar ve Koray Ükünç beylere teşekkür ediyoruz. Bizde vefasızlık olmaz. Her emek göz önünde bulundurulur” dedi.

Konuşmasında hükümete yönelik eleştirilerle devam eden Dervişoğlu, son günlerde siyaset gündeminde çokça konuşulan Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu değişikliğine ilişkin de açıklamalarda bulundu. “İktidar ortağı ile birlikte gemilerinin karaya oturduğunu idrak etmiştir” diyen Dervişoğlu, “Kurtuluşun bir yöntemi kalmıştır o da seçim yasasını değiştirmeyi gündeme getirmiştir. Daha önce benzerleri yapılmıştı. Türkiye’de daraltılmış bölgede seçim yapılmıştı amma o dönemin iktidarını bu kurtaramadı. Demek ki kendi varlığınızı sürdürmek üzere milletin size verdiği silahı kullanıyorsanız o silah sizi vurur. Hangi değişikliği getirmeye çalışırlarsa çalışsın. Biz bu gerçekleri onların suratına tokat gibi vurmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

SOYER ELEŞTİRİSİ

İYİ Partili Dervişoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in son zamanlarda yaptığı atamaları da isim vermeksizin eleştirdi. Dervişoğlu, “Biz gerek yerel seçimlere gerekse mahalli idare seçimlerine CHP ile Millet İttifakı olarak girmiştik. CHP’ni İzmir’de “Türkiye genelinde evet, İYİ Parti ile birliktelik CHP’ye seçimde iyi bir başarı sağlamış olabilir ama İzmir’de İYİ Parti’nin desteğine hiç ihtiyaç yoktur” diye düşünülebilir. Bunu asla yadırgamam. Siz de şundan emin olun, hiçbir belediyenin kapısına şahsım için, sosyal çevrem için şunun işini halledin diye de gitmem. İYİ Parti’nin CHP’li özellikle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan beklediği sadece iş, aş değildir. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan İYİ Parti’nin beklediği İzmir’in doğru yönetilmesidir. İzmir’in doğru insanlarla yönetilmesidir. Siz İYİ Parti ile birlikte sadece CHP’nin de sağlam damarını rahatsız edecek çalışmalara imza atarsanız toplumsal kaygıyı artırmaktan geri durmayacağınızı göstermeyi sürdürürseniz, ben buradan söylüyorum: Sabrın da bir sınırı var. Onun için benim söylediklerimi hiç kimse şahsına söylenmiş, partisine söylenmiş saymasın. Bu sadece İYİ Parti’nin değil, CHP’nin sağlam damarının da şikayetidir. Atamalar yaparken, makamları, mevkileri doldururken, kör göze parmak sokar gibi toplumsal tartışma yaratabilecek adımları atmaktan uzak duralım. Ona cesaret denmez cüret denir. Hiçbir cüretkara da İzmirli müsaade etmez. Böyle bilinmelidir” diye konuştu.

Yağmur Gülü

karsiyakanin-akli-futbolda

Karşıyaka’nın aklı futbolda

togg

Yerli otomobil TOGG 2022’de yollarda!