İYİ Parti, bugün yapacağı olağanüstü kurultayla yeni genel başkanını seçecek. ATO Congresium’daki kurultayda Grup Başkan Vekili Müsavat Dervişoğlu, Grup Başkanı Koray Aydın, Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın ve Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz yarışacak.

Müsavat Dervişoğlu

31 Mart yerel seçimlerindeki yenilginin ardından İYİ Parti olağanüstü seçimli kurultay kararı aldı ve Genel Başkan Meral Akşener yeniden aday olmayacağını açıkladı.

CHP'den Bahçeli'ye sert yanıt: Ciddiye dahi almıyoruz CHP'den Bahçeli'ye sert yanıt: Ciddiye dahi almıyoruz

Günay Kodaz

Akşener olağanüstü bir gelişme olmadığı takdirde bugünkü kurultay sonrası siyasetten ve İYİ Parti liderliğinden çekilecek. Seyircisiz yapılacak kurultayda sadece parti yöneticileri, delegeler ve basın mensupları bulunacak.

Tolga Akalın

‘MUHALEFETE MUHALEFET’ KAYBETTİRDİ

İYİ Parti, CHP-SP-DP-DEVA-GP’den oluşan 6’lı masanın da ortağı olmuş ancak  daha sonra kopmuştu. Yerel seçime ittifak yapmadan giren, eski ortağı CHP’ye de muhalefet yapan Meral Akşener, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaları için çağrı yaptığı Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı da eleştirip karşısına aday çıkarmıştı. Yerel seçimlerdeki ‘muhalefete muhalefet’ stratejisinin başarısız olmasının ardından İYİ Parti’de istifalar yaşanmıştı.

Parti bugüne kadar merkez sağ seçmeni toparlamaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Girdiği seçimlerde de istediği oyu alamadı. Genel Başkan Meral Akşener Cumhurbaşkanı adayı oldu ancak yüzde 7 oy alabildi. Girdiği seçimlerde de istediği oyu alamadı.

1.302 kayıtlı delegenin bulunduğu kurultayda, genel başkan seçilebilmek için adaylardan birinin delegelerin salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyor.

İlk turda sonuç alınamazsa, ikinci turda en fazla oy alan iki aday yarışacak.

Parti tüzüğüne göre, genel başkanlık adaylığı için delegelerin yüzde 5’inin imzasını almak gerekiyor. 

Kongrede Kurultay Divan Başkanlığına Şükrü Kuleyin seçildi.

AKŞENER'DEN VEDA KONUŞMASI: BU KÜRSÜDEN SON KEZ KONUŞUYORUM
Yeniden aday olmayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin olağanüstü kongresinde bir veda konuşması yaptı.

Akşener'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bugün karşınızda bu kürsüden son kez konuşuyorum. Çünkü bugün emaneti devretme günü. Hayatımın 30 yılını farklı dönemlerde memlekeletimizin geleceği devletimizin güvenliği için siyaset sahnesinde çalışarak geçirdik. Beni motive eden tek bir şey vardı o da tüm eğitim hayatım boyunca beni parasız yatılı okutan milletimize ve her geçen gün tahrip edilen devletimize karşı vefa borcumu ödemekti. Bu uğurda 30 yıl boyunca bir kadın olarak zorluklarla iftiralarda tehditlerle karşılaştım.Her devrin ahlaksızlarıyla mücadele ettim. Zihnim de vicdanım da rahat oldu. Hiçbir zaman kişisel bir çıkarım olmadı. Hiçbir zaman utanacağım bir yaram olmadı. Hiçbir zaman vicdanımı susturabilecek bir güç olmadı. Yalan dolana hiç tahammülüm olmadı. Tehdide hiç eyvallahım olmadı. Toz zerresi kadar korkum da olmadı.

Kapak 122516

"CAZİP TEKLİFLER BENİ SUSTURAMADI"
Milletin hakkı için karşısında durduklarımın parmak sallayan elleri beni yıldıramadı cazip teklifleri beni susturamadı makam vaatleri beni durduramadı tutuklanacaksın tehditleri umrumda bile olmadı. Verdiğim tüm kararların hep arkasında durdum bugün de durmaya devam ediyorum. 28 Şubat'ta ölümle tehdit edilmeme rağmen vesayetçilere karşı tutum aldım. 2010 yılında herkes yetmez ama evet diye diye ortalıkta gezinirken iktidarın en tepesi dahil olmak üzere önde gelenlerine bizzat gittim söyledim yapmayın bu garabet sizi de vuracak dedim maalesef ki milletimiz devletini sokaktan köprüden toplamak zorunda kaldı ve haklı çıktım. 2018'de 2019'da 2020'de ve 2023 yılında da milletle inatlaşılmaz diyerek hem iktidar hem ana muhaleferi uyardım. Herkes sustuğunda bile milletin sesini haykıran oldum. Şahsıma her türlü hakareti küfrü edenler iftiraya sarılanlar bugün benimle aynı şeyleri söylemeye başladılar. Bazıları kısık sesle de olsa haklıymış bile diyenler var. Ne diyeyim sabah şerifleriniz hayır olsun.

"SATIN ALINMIŞLARA KARŞI YÜREKTEN İNANMIŞLARIN MÜCADELESİNİ YÜRÜTTÜĞÜMÜZÜN FARKINDAYDIM"
Gelelim bugüne yani 2024'e... Yetkili kurullarımızın kararı doğrultusunda 31 Mart seçimlerine hür girdik. İYİ Parti'yi kavgalara korkulara mahkum edilen milletimize yeni bir seçenek kurmak için kurmuştuk. Ben de bugüne kadar hem kendimin hem de partimizin aldığı tüm kararların arkasında durduğum gibi bu kararın da arkasında durdum. Ne kadar zorlu bir yola çıktığızın farkındaydım. Karalamalarla üzerimize gelineceğinin farkındaydım. Satın alınmışlara karşı yürekten inanmışların mücadelesini yürüttüğümüzün farkındaydım. Bedel ödeme sırasında da en önde karşınızda duruyorum.

"GEREKTİĞİNDE BEDEL ÖDEMEYİ BİLDİM"
Gerektiğinde bedel ödemeyi bildim. Bundan dolayı asla pişman olmadım, bugün de pişman değilim. Bugün üzerime düşen her şeyi yapmış olmanın huzuruyla son kez karşınızdayım. Hiçbir hesaba pazarlığa girmeden milletin sesini duyurmuş olmanın mutluluğu ile son kez karşınızdayım.

"BİZ BUGÜNLERE MAYIN TARLALARINDAN GEÇEREK GELDİK"
Duruşumuzu pazarlık masalarına meze ettirmemiş olmanın gururuyla son kez karşınızdayım. İYİ Parti'yi kurduğumuz ilk günkü gibi bir an bile pes etmeden mücadele etmiş olmanın gönül rahatlığı ile karşınızdayım. Allah herkese böyle veda etmeyi nasip eylesin. Biz bugünlere çiçek bahçelerinden değil mayın tarlalarından geçerek geldik. Türkiye'nin çok yarası var biz merhem olacağız dedik. Hiçbir zaman bir yerlere sırtımızı dayayarak ilerlemedik. Bu partiyi kurarken nereden ve nasıl geldiğimizi unutmayın demiştim.

"İYİ PARTİ'YE ÇÖKMEK İSTEYENLERE MÜSAADE ETMEDİM"
Haksız olduğumuz için değil başarısızlığı ben aldım artık başarıyı sizler yakalaacaksınız bedeli ben ödedim artık hesabı siz tutacaksınız. Kiminiz abla kardeş diye geldiniz benden bir yuva istediniz ben de İYİ Parti'yi sizlere bir ev yuva yaptım. Yıkmak dağıtmak isteyenlere çökmek isteyenlere müsaade etmedim. Bugünden sonra artık bu evi siz koruyacaksınız. Bu eve artık siz bakacaksınız. Yolunuz bahtınız açık olsun.

Kaynak: Sözcü