in ,

İYİ Partili Kırkpınar: Krizin bedelini en ağır Türkiye ödüyor

Seçime yaklaşık 8 ay kala süreci değerlendiren İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar “Partili Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin bu ülkeye bir hayrı dokunmadı” dedi

krizin-bedelini-en-agir-turkiye-oduyor

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Hakan Serbest ile Geniş Açı programına konuk oldu. Seçim dönemine dair soruları yanıtlayan ve anket sonuçlarını paylaşan Kırkpınar, aynı zamanda Türkiye’nin ekonomi süreçlerini mercek altına aldı.

Son dönem gerçekleşen buluşmaları ve hareketleri gündemine alan Kırkpınar,“Seçim zamanına girildi artık. Girilmeden önce Genel Başkanımız şehir şehir, ilçe ilçe, hatta kasaba kasaba gezdi. Bizim Genel Merkezimiz’de her bir ayrı problem için sağlık, adalet kadrolarımız oluştu. Genel Başkanımız’ın ESİAD ve GİFED toplantıları gerçekleşti. Verimli bir toplantı oldu. Parti yöneticilerimiz, ekonomide kalkınma, sağlık, adalet ve aklımıza gelecek tüm sosyal kesimlerin problemlerini destekleyen toplantılarımıza katıldı. Yüksek katılımlı bir program oldu. Çok verimli geçtiğine inandığımız bir toplantıydı” dedi.

3. KADIN ÇALIŞTAYI

Kadın konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Kırkpınar, “Geçtiğimiz pazar günü 3. Kadın Çalıştayı‘nı yaptık. Sadece partililerimiz yoktu. Muhtarlar, STK’lar da davet edildi. Kadının Türkiye’deki hakları dediğimizde aslında ayrımcılık yapmış gibi oluyorsunuz. Siyasal iklim bunu malesef başka türlü kullanıyor. 20 yıldır kadınların uğradıkları tacizler, tecavüzler, darplar… İnsan hakları öncelik kabul edilmeli. 20 yıldır kadınların uğradığı sorunlar ortada. Dünya ortalamasına baktığınızda çok gerilerdeyiz. Bu artık Türkiye’de tartışılmaması gereken bir konu. Bu konuyla ilgili yaptığımız çalıştayda önemli veriler ortaya koyduk. Sonuç raporu 9 ilde bölgesel toplantılar yaparak elimize geçecek. Şimdi geriye 6 il kaldı. Sonunda sayın Genel Başkanımız iktidar değişikliğinde kadın konusunda neler yapılmalı konusunda bir tanıtım yapacak” açıklamalarında bulundu.

meral-aksener-izmir-6li-masa

6’LI MASAYA DAİR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 6’lı masadan ayrılmayacağını açıklamasının sorulması üzerine yanıt veren Kırkpınar, “Bu ülkeyi yönetenler bizi yerli ve milli ilan etmek istiyor. Fakat bazen de FETÖ’cüsünüz, PKK ile iş birliği yapıyorsunuz gibi ifadeler kullanıyorlar. Fakat Genel Başkanımız açıklamayı yaptı. Ben kumar masasında olmam. Bu tabii, net bir cevap. 6’lı masanın altında mısınız, sağında mısınız, solunda mısınız? 6+1 deniyor, HDP ile yakınlaşmamız olduğu söyleniyor. Fakat gelin görün ki, hukuki olarak tanımlanamayan, Selahattin Demirtaş’ın jet ile Diyarbakır’a gönderilmesi gibi bir durum var” ifadelerini kullandı.

‘HAYRI DOKUNMADI’

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne yönelik eleştirilerde bulunan Kırkpınar, “Bugün iktidarın büyük paydaşı ve destekleyen her iki partisi, bu sistemin asla değişmemesi gerektiğini söylüyor. 2018’de  9 Temmuz’un ardından açıklanmış bir kabine var. Türkiye’de parlamenter sistemden kalma bir parlamentomuz var.  Milletvekilleri seçiliyor ama iktidarın daha fazla üyesi var. İktidar partisinin her iki üyesinin milletvekilleri de bu işten muzdarip. Milli iradenin temsil edildiği, demokrasinin, yani parlementonun denge denetim hakkı yok. Bu ülke tek bir kişinin yönetimiyle devam ediyor. Bunun da böyle olmasını arzu ediyorlar. Partili Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin bu ülkeye bir hayrı dokunmadı. Dokunması da mümkün değil. 83 milyonu yöneteceklerin, kurum kuruluşlarına hakim olması mümkün değil” diye konuştu.

‘ZARARI VAR’

TL uzun zamandır değer kaybetmeye devam ediyor. Diğer yandan Türkiye’de yaşanan ekonomi süreçlerine değinen ve TL’de yaşanan değer kaybını mercek altına alan Kırkpınar, “Dünyada bir ekonomik kriz var ama bunun bedelini en ağır Türkiye ödüyor. Hazine ve Maliye bakanı değişiyor, MB başkanı değişiyor, temel problem olarak faiz sebep, enflasyon sonuç diyor. Oysa dünya tam tersini yapıyor. Faiz artırırsanız paranızın değerini azaltıyorsunuz. Enflasyonu faiz sebebiyle gösterirseniz burada bir direniş var oluyor. Bu ülkeye faydası olmadığı gibi çok zararı var” açıklamalarında bulundu.

ANKETLERE GÖRE…

Ayrıca seçim anketlerine yönelik önemli veriler paylaşan İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, “1 – 11 Kasım arasında partimiz, eş zamanlı anket çalışması yaptı. Bu çalışma yüz yüze gerçekleştirildi. Anket sonucunda CHP yüzde 38, AK Parti yüzde 18, İYİ Parti 23,8, MHP 4,2 sonucuna ulaşıldı. Biz her gün üye sayısını artıran ve yükselen bir partiyiz. Haber kanalları ve anketlere baktığınızda sonucumuz belli. İzmir’de 8 olan milletvekili sayısını yüzde 50 artışla 12‘ye çıkaracaklarını ifade ediyorlarsa saygı duyarız” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ ÖZEL HABER

 

cocuk-dostu-kent

İzmir çocuklarla çok daha güzel

İzmir’de Genç Parti’nin ilçe başkanı kazada hayatını kaybetti