MEMDUH GÜNEY-EGE TELGRAF- Eski CHP’li Suat Nezir, İYİ Parti Buca Belediye Başkan Adayı olarak yapacağı çalışmaları Ege Telgraf WEB TV’de anlattı. Tüm yaşamını Buca’da geçirdiğini söyleyen Nezir, belediye başkanlığına halkın teşvikiyle karar verdiğinin altını çizdi. “Bizi bu işe iten halk” diyen Nezir, “Seçim yaklaştıkça vatandaşın telkini arttı bende bu noktada aday adayı olma kararı aldım. Genel merkezimizin uygun görmesi sonucunda da aday oldum. Halkın vergisini ilçemizi için kullanacağız. Vatandaşın parasını vatandaş için harcayacağız” dedi.

‘HALKIN TALEP VE İSTEKLERİNİ ANLARIM’

Siyasetçinin belirli vasıflar taşıması gerektiğinin altını çizen Nezir, “Konu illaki ‘Ben’ seçileyim değil. Biz, bu kenti yönetebilecek liyakate, güvene ve iradeye sahip biri olsun istiyoruz. Ben kendimde bunu gördüğüm için aday oldum. Eğer olmuyorsa da bu kriterlerde biri olsun. Bucalı artık hizmet ve bir şeylerin değiştiğini görmek istiyor. Verdiği vergilerin doğru yere gittiğinden emin olmak istiyor. Sokakta, pazarda, toplu taşımda bir belediye başkanı görmek istiyor. Çektiği sıkıntıyı belediye başkanı da görsün ki ona göre çözüm üretsin. Maalesef bunlar olmadığı için problemler üst üste geldi. Ben çok iyi bir gözlemciyim. Halkın talep ve isteklerini anlarım. İyi bir dinleyiciyimdir. Eğer siyasetçi dinleyen yönünü ön plana çıkarırsa çözüm üreten yanını da gösterecektir. Önemli olan vatandaşın parasını vatandaş için harcamak. Biz bunu samimi bir şekilde yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘HIZLI BİR ŞEKİLDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRMEMİZ GEREKİYOR’

Buca’nın trafik sorununu çözmeye dair kentsel dönüşüm planları olduğunu söyleyen Nezir, “1988 yılında yapılmış bir imar planı var. Bu planlar zaman içerisinde revize edilmediği için bugün aslında bu çarpık ketleşmenin ortaya çıktığını görüyoruz. Bununla birlikte otopark, yeşil alan, trafik sorunu ile karşı karşıyayız. Bizim hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmemiz gerekiyor. Bunu yaparken rantsal dönüşüm değil de kentsel dönüşüm olması ve halka yayılması bağlamında çok hassas davranmamız gerekiyor. Bu sayede Buca’daki trafik sorunlarını çözeceğiz, kafa yoracağız. İşin uzmanlarından rapor alacağız, işin paydaşlarıyla beraber kafa kafaya vererek Buca’nın trafik sorununu ortadan kaldıracağız” açıklamalarında bulundu.

‘NEFES ALMAYA İHTİYACIMIZ VAR’

Buca Cezaevi’nin yeşil alana dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizen Nezir, “Bir Bucalı olarak Buca’nın betonlaşmasının durması gerektiğini düşünüyorum. İnsanlar için gezinti, spor, sosyal-kültürel tesis alanlarına dönüştürülmesi gerekiyor. Bizim artık nefes almaya ihtiyacımız var. Bu saatten sonra doğaya ve yeşile daha fazla sahip çıkmamız gerekiyor. Gençlerimizi bu kültürle büyütmek. Bu sebeple cezaevi alanı çok kıymetli bir yer. Betonlaşmasına şiddetle karşıyım” dedi.

7/24 AKTİF PAZAR

Efes Selçuk ziyaretçilerini bekliyor Efes Selçuk ziyaretçilerini bekliyor

Ülkede tarımın bittiğine yönelik söylemlerde bulunan Nezir, çiftçiler için kalkınma projelerini anlattı. Nezir: “Paramız ve teknolojimiz hiçbir işe yaramayacak. Çiftçiyi bitirdiler; çiftçi de para kazanmadığı için üretimi bitirdi. Biz, tarımı destekleyeceğiz. Buca’nın köylerinde üreten çiftçinin malını bizzat tüketiciyle buluşturan bir proje üreteceğiz. Dolayısıyla köylü kazanacak; tüketici de uygun fiyatla meyve ve sebzesine ulaşmış olacak. Hem çiftçiyi kaldırmaya yönelik hem de ev ekonomisine katkı sağlayacak bir proje olacak. Buca’da birçok pazar yeri var ama sadece pazar günleri kuruluyor. Biz bu pazarların 7/24 aktif olmasını ve çiftçinin desteklenmesini sağlayacağız” ifadelerinde bulundu.

‘ÖĞRENCİLER BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ’

Buca’da okuyan öğrencilerin barınma sorununa karşı önlemler alacağını belirten Nezir,“Buca’da doksan bin öğrenci var. Konaklama imkanı bulamayan öğrenciler evlerine geri dönüyor. Gelen öğrencinin mutsuz bir şekilde ayrılmasını sağlarsanız bu ilçe için çok kötü bir imaj oluşturur. Biz, belediyenin imkanı dahilinde öğrenci yurtları yapacağız. Öğrencilerin buraya geldiğinde daha sosyalleşebileceği alanlar yapmaya çalışacağız. Bunu yaparken de esnafımızı zor duruma sokmayacağız. O dengeyi koruyacağız ki kimse bu anlamda mutsuz ve huzursuz olmayacak. Öğrenciler bizim için çok kıymetli. Bu anlamda da elimizden geleni yapacağız. Gerekiyorsa öğrencilerle ilgili birim oluşturup sorunları dinleyeceğiz” dedi.

Kaynak: EGE TELGRAFMuhabir: Memduh Güney