in ,

İZBAN görüşmelerinde uzlaşma çıkmadı

İzmir Banliyö Sistemi’nde (İZBAN) Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde ilk 60 günlük sürenin son toplantısı bugün yapıldı. İşveren ve işçinin oturduğu masadan uzlaşma çıkmadı.

izmir-buyuksehir-belediyesi-izban-istasyonu-ve-cevre-duzenleme-isleri-icin-ihaleye-cikiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) ortak şirketi ve kent içi ulaşımın vazgeçilmezlerinden İzmir Banliyö Sistemi’nde (İZBAN) Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde ilk 60 günlük sürenin son toplantısı bugün yapıldı. İşveren ve işçinin oturduğu masadan uzlaşma çıkmadı.

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral görüşmede anlaşma sağlanamadığını açıklarken, arabuluculuk sürecinin başlayacağını söyledi. Konuyla ilgili Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan Başkan Giral, “Toplu sözleşmelerin ücret maddeleri ile ilgili görüştük. Yasal süre olduğu için uyuşmazlığı tutmak zorunda kaldık. Şimdi 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu gereğince arabulucu istenecek. Arabulucu raporuyla birlikte 21 günü kapsayan süreçte de anlaşma sağlanamazsa sendika grev kararı almak zorunda kalacağız. Ancak görüşmelerin yine masada sonlanacağını umuyoruz” dedi.

grev-yapmak-degil-uzlasmak-istiyoruz

‘SERT GEÇMEDİ’

İşveren tarafından yapılan teklif hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Giral, “Devletin açıkladığı bir yıllık yüzde 14.60’lık enflasyon rakamına göre bir teklif sundular. Biz de bu teklifi kabul etmedik. Ancak toplantı çok sert geçmedi. Bununla ilgili görüşmelerimizin devam edeceğini de belirttik. Bizim işçilerimizin hepsi şu anda asgari ücretle çalışıyor. İsteğimiz diğer belediye işçileriyle aynı ve eşit haklara sahip olmak istiyorduk. Çünkü belediyenin diğer ulaşım elemanlarıyla aramızda neredeyse yüzde 100 oranında fark var. Bir şekilde onlar bu teklifi bize getirdiler ancak bizde arkadaşlarımızla bu konuda görüşüp karşılıklı mutabakat sağlayarak bu rakamı iyi bir yerlere getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Yağmur Gülü

usakta-geri-donusum-fabrikasinda-yangin

Geri dönüşüm fabrikasında yangın

“Burada Bayındırlı’nın da hissesi var!”