EGE TELGRAF- TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eşit sorumluluğunda olan İZBAN’a 3 yıllık süre zarfında belediye tarafından hiçbir yatırımın yapılmadığını iddia eden AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, “İzmirli hemşehrilerimizin ulaşım ihtiyacını gidermek adına TCDD her türlü gayreti gösterirken Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir katkısı olmadı. Yani İZBAN’ı aslında TCDD ayakta tutuyor. Rakamlar ortada. 2011’de Hükümetlerimizin desteği ile 79 kilometrelik Aliağa-Cumaovası hattı ile başlayan İZBAN toplu taşıma hizmeti, bugün itibarıyla Aliağa’dan Selçuk’a kadar uzanan 136 kilometrelik bir ana demiryolu hattına ulaştı. Hattın tüm bakım-onarım faaliyetleri 7/24 esasına göre TCDD tarafından, bu amaç için görevlendirilmiş 235 teknik personel ile yapılıyor. Bu anlamda İZBAN için TCDD, üç yılda 1 milyar 26 Milyon TL harcama yaptı.

Bursalı

Ayrıca İZBAN trenlerinin kullandığı elektrik için de toplam 842 milyon lira ödeme gerçekleştirdi” dedi. Bursalı, yaşanan teknik aksaklıklar ve öngörülemeyen durumlar nedeniyle seferlerin aksaması üzerine Büyükşehir yönetiminin TCDD’yi hedef gösterdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizin en uzun kent içi ulaşım altyapısına sahip İZBAN’ın, tüm demiryolu altyapısı, üstyapı ve elektromekanik sistemleri TCDD tarafından yapıldı. Bu süreçte maalesef İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından herhangi bir demiryolu hattı yapılmadı. TCDD tarafından üç yıl boyunca yapılan hiçbir harcamaya da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkısı olmadı. Gelir-gider dengesine bakıldığında İZBAN aslında zarar eden bir işletme. Bu nedenle İZBAN’ın işletme faaliyetlerini sürdürebilmesi ve borç döngüsünü yönetebilmesi için iki ana sermayedarın sermaye artışında bulunması gerekiyor. TCDD bu artışı yaptı. Peki İzmir Büyükşehir Belediyesi? Elbette hayır. ‘Ya siz alın ya bize devredin’ naraları atanların önce sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Sayın Cemil Tugay koltuğa yeni oturmuş olabilir. Ama CHP’li selefinin ne yapmadığına bir baksın. Hem sorumluluklarını yerine getirmeyeceksin hem de hükümetimiz tarafından yapılanları yok sayacaksın. Bunu kabul etmek mümkün değil.”

Ednasn Arslan

CHP’DEN EDNAN ARSLAN CEVAP VERDİ

 AK Partili Şebnem Bursalı’nın sözlerine Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Ednan Arslan’dan cevap gecikmedi. 41 istasyonun, tünellerin, karayolu alt ve üst geçitlerinin tamamının İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edildiğini ve 4 yeni istasyonun da yapımının devam etmekte olduğunu kaydeden Arslan; “İzmir Büyükşehir Belediyemiz son 4 yılda sermaye artışı yoluyla İZBAN'a yaklaşık 600 milyon lira kaynak aktarmıştır.” dedi. Arslan’ın açıklaması şöyle;

2010 yılında örnek bir iş birliğiyle kurularak İzmir’imize kazandırılan İZBAN; İzmir Büyükşehir Belediyemizin İZBAN ortaklığında sorumluluktan kaçtığı gibi iddialar tamamen hayal ürünüdür. Ama gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. İZBAN kurulduğu günden beri İzmir Büyükşehir Belediyemizin maddi katkılarıyla ayakta durmaktadır. 1800’lü yıllardan beri hizmet veren bu hattın, kent içi toplu ulaşımda kullanılması için 41 istasyonun, tünellerin, karayolu alt ve üst geçitlerinin tamamı İzmir Büyükşehir Belediyemizce inşa edildi. 4 yeni istasyonun da yapımı şu anda devam etmekte. Bir istasyonun şu anki maliyeti ortalama 250 Milyon TL.

izban-seferleri-1-ocakta-ucretsiz-olacak

UKOME’nin yapısının siyasi saiklerle değişmesinden dolayı, bilet ücretlerinde maliyetleri karşılayacak şekilde düzenleme yapılamaz hale gelindi. Bilet gelirleri ihtiyacı karşılayamadığı gibi, İZBAN’ın yeni tren alımlarına kullanması gereken sermaye artırımından gelen paylar, şirketin işletme giderlerini karşılamak için kullanılıyor.

Siyasi partilerin bayramlaşma programı belli oldu Siyasi partilerin bayramlaşma programı belli oldu

İktidarın yanlış ve beceriksiz ekonomi yönetiminden kaynaklanan kriz, enflasyon ve döviz kuru artışına karşın, İzmir Büyükşehir Belediyemiz son 4 yılda sermaye artışı yoluyla İZBAN'a yaklaşık 600 milyon lira kaynak aktarmıştır. Peki TCDD tarafı ne verdi? İZBAN’ın kasasına giren sıcak para İzmir Büyükşehir Belediyemizin ödediklerinden ibarettir. Veriler ile tartışalım, koysunlar ortaya dekontları kimin ne ödediği ortaya çıksın.

Bu yıl TCDD’nin Belediyemizden aldığı ray kirası bedeline yılık bazda %250 zam yapıldı. 2023 yılında 71 Milyon TL olan bu bedel 2024 yılı için 250 milyona yükseldi. İşte bu nedenle ortaklığı herhangi bir formülle yeniden değerlendirmek veya sonlandırmak istemiyorlar. Çünkü TCDD bu ortaklıkta kazanç sağlayan tek taraf. Belediyemiz ise neredeyse bütün yükü sırtlayarak İzmir’e hizmet eden taraf.

Bu gerçekler ve TCDD’nin yıllardır hattaki sinyalizasyonu iyileştirmemesi, banliyö işletmeciliğinin TCDD’nin görevi olduğu göz önünde bulundurulduğunda; adı ortaklık olan sistemde taraflardan sadece birinin yani İzmir Büyükşehir Belediyemizin katkı koyduğu açıkça görülüyor. Yani 3 yıldır Büyükşehir Belediyemizin İZBAN için bir şey yapmadığı yönündeki söylemler tamamen bir algı yönetimi.”

Kaynak: EGE TELGRAF