in ,

‘İzin yoksa satış da yok!’

Mülk satmak için tapu ve kadastro dairelerine giden 65 yaş ve üstü yaş almış vatandaşların işlemi, dolaşım izni yoksa yapılmıyor. Durum polise bildiriliyor

izin-yoksa-satis-da-yok

Korona virüs salgınının en yoğun can kaybına yol açtığı risk grubunda yaşlıların olması nedeniyle geçtiğimiz günlerde 65 yaş ve üzeri kişilerin sokağa çıkışlarında kısıtlanmaya gidilmişti. Uygulamaya sokulan karar sonrasında, virüsün yarattığı tehdidi hiçe sayan yaş almış kişilerin sokağa çıkması engellenmeye çalışılıyor. Ancak karar kimi zaman karışıklıkları da beraberinde getiriyor. Son günlerde mülk satmak ya da almak isteyen yaşlı vatandaşlar, sokağa çıkma yasağını delip tapu dairelerine gitse de çoğu eli boş dönüyor. Konuyla ilgili emlakçıların, tapu memurlarının ve hatta polis teşkilatının dahi kafası karıştı. Çünkü ilgili Genel Müdürlük izin şartı getirdi.

‘İHBAR EDİYORLAR’

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, uygulamanın ansızın ve ayrıntılar düşünülmeden başladığını hatırlatarak, “Birkaç gün oldu uygulamaya konalı karar ve bunlar düşünülmedi. Yaşlı bir vatandaş arsasını, dükkanını veya evini satmak isteyerek Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’ne gittiğinde sokağa çıkma yasağı dolayısıyla onun işlerini kurumlar yapmıyor. Yani işlemini yerine getirmiyor, yetkililer kati suretle işlem yapılamaz diyor. Dahası sokağa çıktığı için vatandaşı da polise ihbar etme sorumlulukları bulunuyor, bunu da yerine getiriyorlar. İş yapmaya gidip ceza alıp çıkıyorsunuz izin almazsanız” dedi.

‘SEYAHAT İZNİ ŞART’

Özellikle mülk satan kişilerin yaşlarının 60 yaş ve üzeri olduğunun altını çizen Başkan Güleroğlu, “İster istemez bu durumla ilgili mağduriyetler oluyor. Çünkü mülk satanların pek çoğu yaşlı insanlar oluyor Türkiye’de. Bunun giderilmesiyle ilgili biz de gerekli başvuruları yaptık, Tapu ve Kadastro Genel Müdür yardımcıları ile görüşmelerimizi yaptık, kendilerini oluşan mağduriyetler ve alınabilecek önlemler konusunda bilgilendirdik. 65 yaş ve üzerindeki alıcılar ve satıcılar tapuya başvururken Kaymakamlıklardan bir günlük özel dolaşım izni alabilecek. Bu özel izinle gidip işlemlerini takip edip yürütebiliyor. Yine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü akşam saatlerinde yaptığı duyuruda da bunu dile getirdi. Mülki amirlerden seyahat belgesi alınarak işlem yapılabilecek sadece” diye konuştu.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

otogarlarda-yogunluk-azaldi

İzmir Otogarı’nda otobüsler yarı dolu yola çıktı

entaksi-bir-tikla-geliyor

 EnTaksi bir tıkla geliyor!