Başkan Önal, bayram ziyaretlerinde evlere konuk oldu Başkan Önal, bayram ziyaretlerinde evlere konuk oldu

Yağmur Daştan / EGE TELGRAF- Büyükşehir Meclisi’nde İzmir ile Tel-Aviv arasındaki "kardeş şehir" kararının kaldırılması ve Gazze'nin tüm ilçelerce "kardeş şehir" ilan edilmesi için grupların ortak önerisi ile gündeme geldi. Öneri, komisyonlara gönderildi. 

BİR GRUP GENÇ PROTESTO ETTİ


Meclis birleşimi devam ederken konuşmalar Meclis salonunda yer alan bazı gençlerin ayağa kalkıp konuşmaya başlamasıyla yarıda kesildi. Gençlerin ‘Katliam ve soykırım politikalarını izleyen İsrail ile kardeş şehir olmaya devam edecek misiniz? Burada halkın, gençlerin sorularını yanıt vermeyeceksiniz, kimlere cevap vereceksiniz? Burada gençler olarak sorularımızı soruyoruz¨ diyerek seslenmeleri üzerine Tugay, araya giren güvenlik görevlilerine çekilmelerini söyledi ve gençlere ‘Siz konuşmanızı bitirin, biz daha sonra Meclis’e devam edelim’ dedi.

ÖNERGENİN OLDUĞUNU HATIRLATTI


Gençler, ¨Yıllardır Filistin’e soykırım suçu işleyen İsrail ile kardeş şehir protokolünüze devam edecek misiniz?¨ sorusunu yöneltti. Tugay, Meclis’in gündeminde bu önergenin olduğunu ve konunun görüşüleceğini hatırlattı, ¨Ancak sizin öğrenmeniz gereken bir şey var. Gençlerimizi çok seviyoruz¨ dedi.
Bir gencin sözlerini bölmesi üzerine Tugay, ‘Arkadaşlar herhalde AK Parti Gençlik Grubu’ndan’ dedi. AK Parti Grubu’ndan gelen tepki üzerine Tugay, ‘Espri yapıyorum, lütfen sözlerimi geri alıyorum’ dedi.

GRUPLAR ARASINDA TANSİYON YÜKSELDİ


Tugay, ¨Meclis’te meclis üyelerinin dışında birinin konuşması yasak. İsterseniz bir forum ortamı oluşturur, bu konuyu konuşuruz. Öğrenmeniz gereken bir şey var, önce kurumlara saygılı olmayı öğreniniz. Burada 4,5 milyon İzmirli’nin oyu ile seçilmiş bir meclis var¨ hatırlatması yaptı. Gençlerin yine sözünü kesmesi üzerine Başkan Tugay, güvenlik ekibine gençleri dışarıya çıkarmaları yönünde talimat verdi. Bu sırada bir kişinin AK Partili meclis üyesi Burçin Kevser Sevil’e yönelik ‘Burçin Hanım Buca’da konuşuyordunuz, cevap versenize’ demesi üzerine AK Parti ve CHP grubu arasında gerginlik yaşandı. Bunun üzerine Başkan Tugay, oturuma ara verdi. Gençler, ‘Filistin halkı yalnız değildir’ sloganları eşliğinde salondan çıkarıldı. 

Aranın ardından tekrar söz alan Tugay, ¨Uyarım onlar bundan sonra görüşeceğimiz maddelerden birinin onların talep ettiği konu olduğunu öğrendiklerinde gereksiz bir şey yaptıklarını anlayacaklardır. Meclis başkanı olarak herhangi birinin Meclis düzenini bozmasına izin vermem. Tekrarlanması durumunda yine Meclis’e ara veririz¨ diyerek tartışmayı noktaladı.

Kaynak: EGE TELGRAF